MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębska Spółka Węglowa zmniejszyła sprzedaż węgla koksowego

OPRAC.:
PAP
PAP
Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Jastrzębska Spółka Węglowa zmniejszyła sprzedaż węgla koksowego
Jastrzębska Spółka Węglowa zmniejszyła sprzedaż węgla koksowego arc JSW
Niepokojące informacje płyną od Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Sprzedaż jej sztandarowego produktu - węgla koksowego - zarówno w odniesieniu do poprzedniego kwartału, jak i pierwszego kwartału 2023 r. zmniejszyła się.

Jastrzębska Spółka Węglowa zmniejszyła sprzedaż węgla koksowego

Z bieżących raportów JSW wynika, że w pierwszym kwartale tego roku kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyprodukowały w sumie 3,13 mln ton węgla. W porównaniu z poprzednim kwartałem jest to spadek o 7,5 proc. Zdecydowaną większość - 2,4 mln ton - stanowił węgiel koksowy. To o 10,6 proc. mniej, niż w poprzednim kwartale oraz o 9,5 proc. mniej, niż w pierwszym kwartale 2023 roku.

Prezentując poziom cen węgla przedstawiciele JSW przytoczyli średnią notowań indeksu węglowego The Steel Index (TSI) między październikiem 2023 r. a lutym 2024 r. (330 USD za tonę), wpływającą na ceny węgla z JSW w pierwszym kwartale br. W porównaniu do średniej indeksu TSI z okresu lipiec - listopad 2023, która wpłynęła na ceny w czwartym kwartale, jest to więcej o ok. 12 proc.

- Relacja średniej ceny węgla koksowego JSW sprzedanego do odbiorców zewnętrznych do średniej notowań indeksu węglowego TSI za okres październik 2023 r. – luty 2024 r. wyniosła 80 proc. W porównaniu do ub. kwartału spadła o 7 pkt. proc., na co m.in. miała wpływ zmiana struktury sprzedaży wynikająca ze zmiany struktury produkcji - wskazuje w komunikacie jastrzębska spółka.

Jak informuje spółka, sprzedaż węgla ogółem w pierwszym kwartale wyniosła ok. 3,06 mln ton i była niższa w porównaniu do IV kw. 2023 r. o ok. 9 proc., a w porównaniu do I kw. 2023 r. niższa o ok. 13,4 proc.

Z kolei sprzedaż węgla koksowego wyniosła ok. 2,59 mln ton i w porównaniu do IV kw. 2023 r. była niższa o ok. 2,1 proc. i 7,9 proc. mniej, niż rok wcześniej. W tym 1,13 mln ton to tzw. sprzedaż wewnętrzna, czyli do koksowni z grupy JSW. Blisko dwie trzecie węgla JSW w pierwszym kwartale trafiło do odbiorców zewnętrznych.

Produkcja koksu ogółem w I kw. 2024 r. wyniosła 0,83 mln ton i była niższa o ok. 5,1 proc. niż kwartał wcześniej. Rok do roku nastąpił natomiast wzrost kwartalnej produkcji o ok. 7,4 proc. Sprzedaż koksu wyniosła 0,99 mln ton i była o 17,3 proc. wyższa, niż przed rokiem. Średnia cena kontraktowa koksu z Grupy JSW w złotówkach na tonę wzrosła o ok. 3 proc. wobec poprzedniego kwartału. Po przeliczeniu na dolary wzrost wyniósł ok. 6 proc.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera