MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury w maju 2024 - wyliczenia. Niektórzy wkrótce dostaną spore wyrównanie!

S
Odkryj, jak zmienią się emerytury w maju w porównaniu z poprzednim rokiem. Na następnych slajdach przedstawiamy szczegółową tabelę zmian.
Odkryj, jak zmienią się emerytury w maju w porównaniu z poprzednim rokiem. Na następnych slajdach przedstawiamy szczegółową tabelę zmian. Pexels
W marcu i kwietniu emeryci otrzymali inne przelewy niż wcześniej. Na początku marcu nastąpiła podwyżka świadczeń, a w kwietniu seniorzy otrzymali dodatkowe przelewy z uwzględnieniem trzynastek. Teraz natomiast wypłaty będą realizowane w innych terminach i bez dodatkowych świadczeń.

Podczas marcowej waloryzacji emerytur, kwota świadczeń wzrosła o 12,3 procent. W kwietniu emeryci otrzymali jeszcze dodatkową czternastkę, w maju otrzymają stałe świadczenie - takie jak w marcu po waloryzacji.

Wypłaty za maj będą więc niższe niż za kwiecień, a do tego będą realizowane w innym terminie z powodu kalendarza. ZUS ustalił, że terminy wypłat świadczeń będą stałe i będą miały miejsce pierwszego, piątego, szóstego, dziesiątego, piętnastego, dwudziestego lub dwudziestego piątego dnia każdego miesiąca. Jednakże, jeśli któryś z tych dni przypada na sobotę, niedzielę lub inny dzień wolny, wypłaty będą realizowane wcześniej. To oznacza, że seniorzy otrzymają wypłatę przed planowanym terminem.

Kalendarz wpłynie także na wypłaty świadczeń w maju. Osoby, których termin wypłaty przypada na pierwszy dzień miesiąca, otrzymają swoje wypłaty pod koniec kwietnia, ze względu na święto 1 maja, kiedy ZUS przyspieszy wypłaty, jak co roku. Podobnie, osoby otrzymujące wypłaty w ostatnim dniu miesiąca, czyli dwudziestego piątego, otrzymają swoje świadczenia najpóźniej 24 maja, ponieważ 25 maja przypada na sobotę.

Od 1 marca emerytury są wyższe ze względu na przeprowadzoną waloryzację emerytur. Zobaczcie ile wynosić będą emerytury w maju 2024 - szczegóły w poniższej galerii.

Wyrównanie emerytur po wyroku trybunału. Kto skorzysta na tej decyzji?

W listopadzie 2023 roku Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję, która przyniesie znaczące zmiany dla około 100 tysięcy emerytów w Polsce. W wyniku wyroku, grupa seniorów, która przez lata otrzymywała emerytury w obniżonej wysokości, może teraz liczyć na znaczące wyrównanie.

Tzw. "czerwcowi emeryci" to osoby, które zdecydowały się przejść na emeryturę w czerwcu w latach 2009-2019. Ze względu na ówczesne przepisy, ich świadczenia były niższe niż emerytury osób, które zdecydowały się na ten krok w innych miesiącach. Różnica ta mogła wynosić nawet 250-300 złotych miesięcznie, co w perspektywie kilkunastu lat tworzy znaczącą dysproporcję. To właśnie ta grupa może teraz liczyć na wyrównanie.

Chociaż na chwilę obecną nie ma jeszcze ustawy regulującej szczegóły tego procesu, Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej intensywnie pracuje nad jej przygotowaniem. Oczekuje się, że wkrótce będzie możliwe ubieganie się o wyrównanie zaległych świadczeń.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emerytury w maju 2024 - wyliczenia. Niektórzy wkrótce dostaną spore wyrównanie! - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni