Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gdzie jechać na wakacje? Te kraje otwierają się na turystów. Jakie są zasady podróżowania w nowej rzeczywistości

Tomasz Kazanecki
Tomasz Kazanecki
Tak będzie wyglądała turystyka i wakacje w 2020? Przeczytaj, jak kraje zapatrują się na podróże w nowej rzeczywistości.Zobaczcie przykłady na kolejnych zdjęciach. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak będzie wyglądała turystyka i wakacje w 2020? Przeczytaj, jak kraje zapatrują się na podróże w nowej rzeczywistości.Zobaczcie przykłady na kolejnych zdjęciach. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Canva.com / Autor: Artem Beliaikin
Wakacje 2020 mogą być inne, niż dotychczas, ale wcale nie muszą. O odmrażaniu turystyki mówi się coraz śmielej, mimo tego, że koronawirus nie odpuścił. Czy to oznacza, że wcale nie jesteśmy skazani na wakacje w kraju? To zależy od współpracy między krajami i jakie przyjmą obostrzenia. Część Polaków wcale nie ma zamiaru rezygnować z zagraniczych wojaży. Pamiętać jednak należy o pandemii koronawirusa i o tym, że COVID-19 z nami zostanie.

Gdzie jechać na wakacje 2020

Wszyscy z utęsknieniem czekamy na wakacje, kiedy w końcu będzie można wziąć głęboki oddech od codziennego życia. Jednak czy wakacje w czasie pandemii koronawirusa to dobry pomysł? Pytań jest o wiele więcej, bo czy wyjazd na wakacje będzie możliwy również poza granice naszego kraju?

Do niedawna mogliśmy tylko pomarzyć o zagranicznym urlopie, jednak teraz pojawił się cień szansy.

TAK BĘDĄ WYGLĄDAŁY WAKACJE 2020
TE KRAJE OTWIERAJĄ SIĘ NA TURYSTÓW

Kraje, które są popularnymi kierunkami turystycznymi stopniowo zaczynają znosić restrykcje i planują otwarcie swoich granic oraz przyjęcie turystów. Być może już od drugiej połowy czerwca będziemy mogli wybrać się do krajów Europy. I mimo że politycy zachęcają nas do tego, żeby tegoroczne wakacje spędzić w kraju, to wielu Polaków ma w planach spędzić urlop na pięknych zagranicznych plażach.

Musisz to znać

Trzeba jednak pamiętać, że mimo znoszenia restrykcji przez kraje, nadal będą obowiązywały pewne ograniczenia i obostrzenia, do których trzeba będzie się stosować ze względów bezpieczeństwa - bo miejmy na uwadze, że pandemia koronawirusa nie wygasła i nadal istnieje ryzyko zakażenia się COVID-19.

Podróże a koronawirus. Co mówi UE i Komisja Europejska?

Według oficjalnych zaleceń, jakie wydała Komisja Europejska każdy kraj, który należy do Wspólnoty będzie samodzielnie decydował o tym, czy w te wakacje zezwoli na przyjazd turystów z zagranicy. Aby kraje Wspólnoty mogły przyjmować turystów muszą przede wszystkim podjąć decyzję o otwarciu swoich granic oraz o zlikwidowaniu obowiązki poddania się kwarantannie na okres 14 dni. Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie sytuacji, w której wybiera się na urlop zagranicą i musi spędzić w danym kraju 14 pierwszych dni na przymusowej kwarantannie.

Wiadomym jest, że bezpieczeństwo podczas podróży, w trakcie podróżowania i podczas powrotu do domu – jest priorytetem. Dlatego też Komisja Europejska wydała szereg wytycznych dla wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej. Wytyczne dotyczą zarówno podróżujących, jak i przedsiębiorstw turystycznych. Będą one obowiązywać:

 • rządy krajowe,
 • mniejsze hotele i pensjonaty,
 • międzynarodowe koncerny oraz globalne przedsiębiorstwa,
 • platformy internetowe, które działają na zasadach AirBnB.

Internet się śmieje

Jak czytamy na łamach gazeta.pl w tym temacie wypowiedziała się sama komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides:

Jesteśmy świadomi, jak wielu Europejczyków czeka na nadejście lata i wakacyjne podróże. Ich ogromne wyrzeczenia w ciągu ostatnich miesięcy sprawiają, że obecnie możliwe jest bardzo ostrożne i stopniowe otwieranie sektora.

Dopóki jednak wirus wciąż krąży między nami, znoszenie ograniczeń i turystyka nie będą wolne od ryzyka. Musimy zachować czujność, ograniczyć kontakty personalne i stosować rygorystyczne środki ostrożności w zakresie zdrowia w całym ekosystemie turystycznym i transportowym, aby w jak największym stopniu zapobiec wystąpieniu nowych ognisk choroby. Nie pozwolimy, by nasze wysiłki poszły na marne. - mówi Kyriakides.

15 maja Komisja Europejska wydała specjalne wskazówki dla podróżnych i przedsiębiorstw.

Podróże 2020 czas start? Od kiedy?
Jak podaje Komisja Europejska w swoich wytycznych: W miarę znoszenia ograniczeń wewnątrz kraju organy krajowe powinny również stopniowo znosić ograniczenia na granicach. W przypadku gdy nie jest możliwe całkowite usunięcie kontroli, powinny być one przynajmniej częściowo rozluźnione w odpowiednio ukierunkowany sposób. Organy krajowe powinny przekazywać obywatelom pełne, jasne i aktualne informacje.

Wytyczne dotyczące podróżowania podane przez KE są bardzo konkretne:

Rezerwacja biletu

 • pasażerowie w miarę możliwości powinni zarezerwować bilet online w celu zmniejszenia tłoku, np. przy automatach biletowych,
 • przewoźnicy mogą doradzać za pośrednictwem swoich stron internetowych, jak uniknąć godzin szczytu i odpowiednio zaplanować podróż.

Rozpoczęcie podróży

 • pasażerowie o ile to możliwe, powinni zgłaszać się do odprawy z wyprzedzeniem i drogą elektroniczną, jeśli przewoźnik tak radzi, należy przyjeżdżać na dworzec, lotnisko lub do portu wcześniej i zawsze przestrzegać zasad utrzymywania dystansu fizycznego (1,5–2 m), na dworcu, w porcie lub na lotnisku może być konieczne noszenie maski,
 • stacje, porty, lotniska - powinny zapewnić regularne sprzątanie i dezynfekcję, powinny udostępniać płyn do dezynfekcji rąk mogą usuwać stoliki i ławki w celu uniknięcia tłoku powinny zapewniać dystans między pasażerami w punktach odprawy bagażu, w punktach kontroli bezpieczeństwa i kontroli granicznej oraz podczas wchodzenia na pokład.

Podczas podróży

 • pasażerowie mogą być zobowiązani lub zachęcani do noszenia masek mogą być oddzieleni od siebie, zwłaszcza jeśli podróżują samotnie mogą być proszeni o wsiadanie przez tylne drzwi, by chronić samych siebie i kierowcę; na pokładzie mogą nie mieć możliwości zakupu, m.in. żywności i napojów – chodzi o unikanie kontaktu bezpośredniego,
 • przewoźnicy mogą być zobowiązani do ograniczenia liczby pasażerów na pokładzie mogą być zobowiązani do zamontowania barier ochronnych między pasażerami a kierowcą powinni zapewniać odpowiednią wentylację powinni mieć strategię działania na wypadek gdy podczas podróży pasażer zachoruje lub zacznie wykazywać objawy powinni regularnie czyścić i dezynfekować pojazdy powinni w miarę możliwości wprowadzić automatyczne otwieranie drzwi, aby pasażerowie nie musieli dotykać przycisków i klamek powinni zapewnić na pokładzie żel do dezynfekcji.

Przyjazd do hotelu

 • należy przestrzegać zasad zachowania bezpiecznej odległości: we wszystkich ogólnodostępnych pomieszczeniach hotelu należy zachować odległość 1,5–2 m od innych osób,
 • kichając lub kaszląc, zasłoń nos lub usta chusteczką higieniczną, jeśli nie masz chusteczki, kichaj w łokieć higiena rąk: myj ręce mydłem, używaj ręczników jednorazowych lub automatycznych suszarek do rąk oraz płynu do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu; noś maskę.

Obejrzyj dokładnie

Koniec podróży

 • należy pamiętać o zachowaniu odległości przy odbiorze bagażu, jeżeli inny pasażer zostanie zdiagnozowany na obecność koronawirusa wkrótce po podróży, możliwe że odpowiednie służby skontaktują się z Tobą i zostaną zastosowane środki ostrzegawcze i zmniejszające ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa,
 • może się to odbywać za pośrednictwem aplikacji mobilnych, których stosowanie jest dobrowolne i które zapewniają najwyższy stopień ochrony danych osobowych.

Odwołana podróż

 • pasażerowie mają prawo do zwrotu kosztów biletu lub do otrzymania alternatywnej oferty mogą zgodzić się na przyjęcie bonów oferowanych przez przewoźnika,
 • przewoźnicy powinni zagwarantować ubezpieczenie bonów na wypadek niewypłacalności powinni zadbać o atrakcyjność bonów, np. ich ważność przez 12 miesięcy od daty wydania możliwość ich wykorzystania na tej samej trasie i na tych samych warunkach możliwość ich wykorzystania do nowych rezerwacji i przeniesienia ich na inne osoby bez dodatkowych kosztów.

Szumowski: Wakacje w kraju można rezerwować

Na łamach Super Expresu minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że można rezerwować rodzinne wakacje w kraju.

Szumowski zapytany podczas wywiadu w SE o to, czy planuje tegoroczny urlop odpowiedział:

- Ja akurat nie planuję. Na razie planuję przeżyć do następnego dnia. Ale wakacje rodzinne już są możliwe. Otworzyliśmy przecież hotele i pensjonaty.

Minister Zdrowia dodatkowo podkreślił podczas tego wywiadu, że mimo iż przyszłość zorganizowanych kolonii i obozów jest niepewna, to można zarezerwować urlop w gronie rodzinnym jest. I to już w lipcu czy sierpniu.

Zobacz koniecznie

Kiedy otwarcie granic w Polsce?

Pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie granic i izolacje narodowe w wielu krajach Europy. Te ograniczenia zostały wprowadzone, aby pandemia nie rozprzestrzeniała się aż tak drastycznie i żeby nie przenosić zakażeń COVID-19 z kraju do kraju. Niektóre z państw Europy wprowadziły również przymusową 14 dniową kwarantannę, która obowiązuje osoby przekraczające ich granice. Oprócz tych obostrzeń wprowadzono również kontrole na granicach państw. Według najnowszych informacji mają one u nas trwać do 12 czerwca.

Jeśli chodzi o otwarcie polskich granic, to ministerstwo utrzymuje, że ta decyzja będzie uzależniona od sytuacji epidemicznej w kraju.

My również zakładamy, że jeśli sytuacja będzie się rozwijać nie w szybszym tempie niż ma to miejsce teraz, to po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic. Mówię to z dużą rezerwą. - powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz na antenie Polsat News:

W wywiadzie dla Polsat News wicepremier mówiła również, że “nie wyklucza także tworzenia stref turystycznych z krajami sąsiadującymi z Polską.”

Źródło: Polsat News, Radio Zet, WP, Gazeta.pl, O2, ec.europa.eu, Polska Times.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera