Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Piesza Pielgrzymka Żywiecka dotarła na Jasną Górę. To jedna z najstarszych kompanii

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Piesza Pielgrzymka Żywiecka dotarła na Jasną Górę. To jedna z najstarszych kompanii
Piesza Pielgrzymka Żywiecka dotarła na Jasną Górę. To jedna z najstarszych kompanii BPJG Krzysztof Świertok
Około 400 pątników uczestniczyło w 412. Pieszej Pielgrzymce Żywieckiej. To jedna z najstarszych kompanii, która rokrocznie dociera na Jasną Górę. Tradycyjnie wzięły w niej również udział osoby z niepełnosprawnością ze Stowarzyszenia Dzieci Serc w Radziechowach.

Pielgrzymka żywiecka jest jedną z najstarszych. Tradycje pątnicze w Żywcu sięgają XVII wieku. Jest ona dość nietypowa. W tym roku była podzielona na trzy grupy. Pierwsza grupa - tak zwana młodzieżowa - wyruszyła z Żywca. Druga dojechała autokarami do Myszkowa i stamtąd wędrowała szlakiem sanktuariów maryjnych, przez tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Trzecia to grupa autokarowa.

Piesza Pielgrzymka Żywiecka dotarła na Jasną Górę

Skoro to pielgrzymka piesza, to, skąd się wzięły autokary? Podział żywieckiej pielgrzymki nawiązuje do czasów zaborów. W latach, gdy z galicyjskiego Żywca nie można było swobodnie przejść do położonej w granicach Królestwa Kongresowego Częstochowy, pielgrzymi dojeżdżali koleją lub furmankami do oddalonego od celu pielgrzymki o ok. 30 kilometrów Myszkowa, skąd okrężną drogą szli na Jasną Górę.

W tym roku żywieccy pątnicy na Jasną Górę dotarli 29 sierpnia. Towarzyszyło im hasło „Tylko On da Ci wzrost”. W drodze rozważali Dekalog próbując odnaleźć odpowiedź, jak szczęśliwie żyć, szczególnie w trudnych czasach. Do Sanktuarium przybyło ok. 400 pątników, wśród nich osoby z niepełnosprawnością, małżeństwa z dziećmi i młodzi.

Mszy św. wieńczącej pielgrzymkę przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej bp Roman Pindel. W kazaniu ordynariusz bielsko-żywiecki podkreślił, że pielgrzymka i wędrujący pątnicy są najlepszym obrazem kościoła, który trwa przez pokolenia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera