Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nikiszowiec 100 lat temu, w okresie międzywojennym. Zobaczcie archiwalne zdjęcia pięknej dzielnicy Katowic! Poznajecie te miejsca?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Nikiszowiec, zapierający dech w piersiach to do dziś prawdziwa perła architektoniczna, która od lat urzeka swoją niepowtarzalną aurą. W okresie międzywojennym, gdy tętniło tam życie górników i pracowników kopalni Giesche, fotografia stawała się narzędziem, które uwieczniało piękno i codzienne oblicze tego niezwykłego miejsca. Zobaczcie archiwalne zdjęcia jednej z dzielnic Katowic. Jesteście w stanie rozpoznać te miejsca? Wiele się zmieniło?

Nikiszowiec 100 lat temu, w okresie międzywojennym

Zaprojektowany przez Georga i Emila Zillmannów na początku XX wieku, Nikiszowiec wznosi się w Katowicach jak pomnik przeszłości. Jego nazwa, wywodząca się od szybu "Nickisch", nosi w sobie historię robotniczego dziedzictwa tego regionu. To osiedle, które budowane było w latach 1911-1919, miało być przystanią dla pracowników kopalni, a dziś stanowi nie tylko zabytkowy kompleks, lecz również ważny punkt na mapie kultury i historii regionu śląskiego.

Ceglane budynki Nikiszowca, zbudowane zgodnie z jednolitym planem architektonicznym, stanowią niezwykłą atrakcję dla miłośników historii i architektury. Pomalowane na czerwono wnęki okienne dodają im charakterystycznego uroku, tworząc malownicze sceny, które przypominają o bogatej historii tego miejsca.

Nikiszowiec prawie 100 lat temu, w okresie międzywojennym. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Nikiszowiec - niezwykły pomnik historii

Plac Wyzwolenia, otoczony słynnymi podcieniami, stanowi serce Nikiszowca. To tutaj mieszkańcy spotykają się, rozmawiają i delektują się klimatem minionych epok. Spacerując ulicami osiedla, można odnaleźć ślady dawnych czasów w postaci budynków gospodarczych, gdzie niegdyś tętniło życie rolników i rzemieślników.

Nikiszowiec nie tylko przyciąga turystów i miłośników historii swoją architekturą, lecz również odegrał istotną rolę w kinematografii. To tutaj powstały niezapomniane sceny do filmów takich jak "Sól ziemi czarnej" czy "Perła w koronie", które do dziś zachwycają widzów swoją autentycznością i atmosferą.

W 2011 roku Nikiszowiec został uhonorowany tytułem Pomnika Historii, co potwierdza jego niezwykłą wartość kulturową i historyczną. Dla każdego, kto odwiedza to miejsce, staje się ono podróżą w czasie, gdzie można dotknąć przeszłości i poczuć jej magię w każdym zabytkowym murze.

Dzięki archiwalnym zdjęciom udostępnionym przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, możemy przenieść się w świat minionych epok i odkryć tajemnice Nikiszowca na nowo. To niezapomniana podróż przez historię i kulturę, która na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Zajrzyjcie do naszej galerii.

 

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera