Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Wcześniaka w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Oddział przystrojony na fioletowo

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Skrajnie niedojrzałe noworodki o urodzeniowej masie ciała poniżej 1000 g wymagają szczególnej troski.
Skrajnie niedojrzałe noworodki o urodzeniowej masie ciała poniżej 1000 g wymagają szczególnej troski. Szpital Wojewódzki w BB
240 dzieci, z czego większa część z nich to wcześniaki, leczonych było od listopada ubiegłego roku na oddziale patologii noworodka w bielskim Szpitalu Wojewódzkim – podała placówka. 17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka.

Święto Wcześniaka w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Oddział przystrojony na fioletowo

Według Światowej Organizacji Zdrowia wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Ta grupa jest jednak niejednorodna. Obejmuje późne wcześniaki, które rodzą się blisko terminu porodu tj. między 34. a 37. tygodniem ciąży oraz te, które są skrajnie niedojrzałe i trudne do utrzymania przy życiu – urodzone przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży.

Skrajnie niedojrzałe noworodki o urodzeniowej masie ciała poniżej 1000 g wymagają szczególnej troski, intensywnego leczenia po porodzie i specjalnego postępowania od pierwszych chwil życia, wielu złożonych procedur medycznych oraz wielotygodniowego pobytu w oddziale.

– Najmniejsza dziecko uratowane w bielskim szpitalu ważyło 480 g – poinformowała kierownik oddziału Danuta Zimmer.

Jak zaznaczyła lekarka, w ostatnich latach zespół dodatkowo borykał się z problemami dzieci urodzonymi przez kobiety, które przeszły w ciąży COVID-19.

– Część z tych dzieci demonstrowała po urodzeniu cechy infekcji wrodzonej lub przebytego niedotlenienia wewnątrzmacicznego. Prawdopodobnie kolejne lata pokażą, jakie będą długofalowe konsekwencje przebytego przez matkę zakażenia na rozwijające się wewnątrzmacicznie dziecko – wyjaśniła dr Zimmer.

Podkreśliła również, że dzieci, a zwłaszcza wcześniaki, które opuszczają oddział patologii noworodka bielskiego szpitala, pozostają pod opieką tutejszych specjalistów w poradni patologii noworodka.

– Od kilku lat najmniejsze wcześniaki objęte są bezpłatnym programem lekowym profilaktyki zakażeń wirusem RS, który powoduje infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych prowadząc do zapalenia oskrzelików, zapalenia płuc i ciężkich zaburzeń oddychania. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci urodzonych przedwcześnie, głównie z dysplazją oskrzelowo-płucną. W programie lekowym podajemy niemowlętom gotowe immunoglobuliny, które chronią dzieci przed ciężkim przebiegiem infekcji RSV – wskazała dr Danuta Zimmer.

Jak dodała, problemy medyczne, pielęgnacyjne i rokowanie co do przyszłego rozwoju zależą od tego, jak wcześnie dziecko przyszło na świat, ale również od wielu czynników chorobowych lub nieprawidłowości rozwojowych, którymi jest ono obciążone. To znaczy - im wcześniej dziecko było urodzone, tym bardziej narażone jest na powikłania w postaci krwawień i zmian w zakresie układu nerwowego, dysplazji oskrzelowo-płucnej, retinopatii wcześniaków, przetrwałego przewodu tętniczego czy martwiczego zapalenia jelit.

W świątecznym dniu Oddział Patologii Noworodka dekorowany jest na fioletowo. Kolor ten przypisano wcześniakom, gdyż symbolizuje wrażliwość i wyjątkowość, ale też waleczność. Stroje w tym kolorze noszą również specjaliści, którzy na co dzień zajmują się małymi pacjentami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera