MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Beboki opanowały Nikiszowiec. To tam znajduje się centrum dowodzenia stworków, a wszystko za sprawą pasji do szycia i rękodzieła

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Beboki maja swoją bazę w samym sercu katowickiego Nikiszowca. W ostatnim czasie stały się głównym filarem artystycznej działalności pani Ewy.
Beboki maja swoją bazę w samym sercu katowickiego Nikiszowca. W ostatnim czasie stały się głównym filarem artystycznej działalności pani Ewy. Marzena Bugała-Astaszow
Beboki opanowały Katowice. Pojawiają się w przestrzeniach miejskich, wzbudzając zachwyt mieszkańców. Jednak dzisiaj zdradzimy sensacyjną wiadomość dotyczącą ich bazy. A ta znajduje się w miejscu nieprzypadkowym, bowiem trudno wyobrazić sobie lepszą miejscówkę niż katowicki Nikiszowiec. Św. Anny 11/4 - zapamiętajcie ten adres i pędźcie złapać BEBOKA!

Odwiedziliśmy galerię artystyczno-rękodzielniczą, w której z sercem, duszą i ogromną pasją tworzone są wszelkie wyroby rękodzielnicze - biżuteria, ubrania, dodatki do odzieży. Jednak wśród wszystkich wspaniałości, które zobaczymy pod adresem św. Anny 11/4, dominuje jeden, czarny jak węgiel akcent z wielkimi białymi ślepiami. Brzmi znajomo? Oczywiście, w Kryska Designe nastąpiła prawdziwa bebokowa inwazja.

Ewa Kapias jest prezeską stowarzyszenia rękodzieła "Manufaktura Kryska Designe", jak sama twierdzi w ostatnim czasie jej życie zdominowały beboki. Te słowa bez trudu znajdują potwierdzenie w rzeczywistości, bowiem w galerii, którą prowadzi na katowickim Nikiszowcu zewsząd spoglądają na nas małe, czarne stworki.

- Bebok jest naszym dobrem regionalnym. Każdego Ślązaka straszyli w dzieciństwie bebokiem, mnie również, chociaż niekoniecznie to działało (śmiech). Natomiast bebok w terminologii śląskiej występował wśród plejady różnych innych gwiazd - Skarbka, strzygi, heksy, ale to właśnie on jest nam najbardziej bliski. W Polsce jeździła czarna wołga bez klamek, a u nas był bebok, który załatwiał wszystkie funkcje, których rodzice nie potrafili uzyskać od swoich dzieci - tłumaczy Ewa Kapias.

Historia beboków choć długa, tak naprawdę swój renesans przeżyła dzięki katowickiemu artyście Grzegorzowi Chudemu. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie stolicę województwa bez towarzystwa stworków.

- W pewnym momencie za sprawą pana Grzegorza Chudego i jego córki, powstał projekt plastyczny i ten bebok pojawił się na papierze, na obrazkach, a później już się to tak potoczyło, że zaczęliśmy współpracować. Wtedy zaczęłam szyć beboki - mówi Ewa Kapias.

Beboki uszyte ręką pani Ewy stają się prezentami dla najbliższych, ukochanymi maskotkami dzieci. Mogą być małe, duże - wszystko zależy od potrzeb klienta.

- Beboki to stworki, które przyjmują przeróżne postaci. Czasami jest to postać pielęgniarki, czasami to hrabia Dracula w trumnie, a czasami to hobbit. Wszystko, co można zamarzyć - dodaje właścicielka Kryska Designe.

Największy bebok, którego uszyła właściciela Kryska Designe jest dzisiaj symbolem drużyny hokejowej Naprzód Janów Katowice. Pani Ewa stworzyła także m.in. lalki teatralne - Elskę i Jorgusia, którzy są bohaterami sztuki teatralnej wystawianej przez Teatrtrip - podróże ze sceną. W ostatnim czasie za sprawą posłanki Ewy Kołodziej, stworki Truda i Alojz, uszyte przez artystkę z Nikiszowca, zadebiutowały w polskim Sejmie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera