MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najnowsza premiera w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Tym razem to opowieść o naszym mieście

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Najnowsza premiera w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Tym razem to opowieść o naszym mieście
Najnowsza premiera w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Tym razem to opowieść o naszym mieście Katarzyna Stacherczak
Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zaprasza na ostatnią w tym sezonie artystycznym premierę. Przed wakacyjną przerwą pożegna się z publicznością... "Cudownie", bo właśnie taki tytuł ma najnowszy spektakl. Powinien on przypaść do gustu wszystkim mieszkańcom, bo... to pełna realizmu magicznego opowieść o dzisiejszej Częstochowie, w której umieszczeni zostają bohaterowie skandalu sprzed ponad stu lat.

"Cudowne" pożegnanie częstochowskiego teatru przed wakacyjną przerwą

- Postawiliśmy przed naszymi twórcami niełatwe zadanie, czyli opowiedzenie o Częstochowie - mówi Magdalena Woch, dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. - Jest to miasto dwoistości - z jednej strony pielgrzymkowe, a z drugiej nowoczesne. Trudno więc szukać tutaj jednoznacznej tożsamości - wyjaśnia.

Twórcy musieli znaleźć bohatera (czy też antybohatera), wokół którego opowieść o Częstochowie mogłaby powstać. Punktem wyjścia stała się więc historia kryminalna, która wydarzyła się w roku 1912. Wtedy to toczył się bowiem proces sądowy, który wstrząsnął całym krajem. Był na tyle bulwersujący, że przykrył głośną wówczas tragedię Titanica. Wszystko za sprawą Damazego Macocha, paulina, który dokonał zuchwałej profanacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W toku śledztwa okazało się, że duchowny regularnie okradał jasnogórski skarbiec, wdał się w romans z łódzką urzędniczką Heleną Krzyżanowską i dopuścił się morderstwa na własnym kuzynie Wacławie.

- To opowieść od której wyszłyśmy podczas pracy nad całym tekstem - mówi Pamela Leończyk, reżyserka spektaklu. - Jest to historia bardziej lub mniej znana w Częstochowie. Postać Damazego Macocha jest nieco rozpoznawalna, ale nie dla wszystkich. Chciałyśmy więc przypomnieć historię paulina - zakonnika, który pracował na Jasnej Górze, a z drugiej strony dopuścił się przestępstw. Na tej podstawie budujemy spektakl, który jest opowieścią o lokalności, prawdzie, wierze i niewierze. Szukamy pewnego rodzaju niuansów - dodaje.

Fantazja na temat kradzieży jasnogórskiego obrazu jest punktem wyjścia do śledztwa w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o różne stany wiary i możliwości cudu. W całą historię wplecione są opowieści mieszkańców Częstochowy, w tym również samych aktorów częstochowskiego teatru.

- Wsłuchiwałyśmy się w głosy mieszkańców i na tej podstawie tworzyłyśmy uniwersalną opowieść o Częstochowie - przyznaje Daria Sobik, autorka sztuki "Cudowne".

W efekcie powstała pełna realizmu magicznego opowieść o dzisiejszej Częstochowie, w której umieszczeni zostali bohaterowie skandalu sprzed ponad stu lat. W przedstawieniu, silnie czerpiącym z konwencji kryminału, szczególnie mocno wybrzmiewa pytanie o współczesny podział w "mieście między klasztorem a kominem".

Premierę spektaklu zaplanowano na sobotę, 18 maja. Na scenie wystąpią Czesława Monczka (narratorka), Teresa Dzielska (jasnowidzka), Sylwia Warmus (Hanna), Antoni Rot (Damazy), Waldemar Cudzik (Wojciech), Michał Kula (Majkel), Agata Ochota-Hutyra (Maria), Agnieszka Łopacka (Magdalena).

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Alicja Majewska o prostych włosach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera