Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

13 mitów na temat koronawirusa i COVID-19 – Sprawdź, w które informacje i fake newsy nie należy wierzyć oraz dlaczego to nieprawda

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wiele osób ignoruje zalecenia epidemiologów związane z ochroną przed koronawirusem. Ryzyko zarażenia się nim rośnie tym bardziej, a zwiększająca się liczba potwierdzonych przypadków już teraz odzwierciedla przewidywany jesienny trend związany z drugą falą zachorowań w Polsce. Warto więc wiedzieć, które z informacji powtarzanych na temat COVID-19 są nieprawdziwe, a których nie warto ignorować.Sprawdź 13 najpopularniejszych mitów o koronawirusie i dowiedz się, jak jest naprawdę!
Wiele osób ignoruje zalecenia epidemiologów związane z ochroną przed koronawirusem. Ryzyko zarażenia się nim rośnie tym bardziej, a zwiększająca się liczba potwierdzonych przypadków już teraz odzwierciedla przewidywany jesienny trend związany z drugą falą zachorowań w Polsce. Warto więc wiedzieć, które z informacji powtarzanych na temat COVID-19 są nieprawdziwe, a których nie warto ignorować.Sprawdź 13 najpopularniejszych mitów o koronawirusie i dowiedz się, jak jest naprawdę! georg-eiermann/unsplash.com
Ostrzeżenia przed COVID-19 to nie „bajka o żelaznym wilku”! Rosnąca liczba osób zakażonych już teraz odzwierciedla przewidywany jesienny trend związany z drugą falą zachorowań w Polsce. Warto więc wiedzieć, które z powielanych informacji to fake newsy. Sprawdź 13 najpopularniejszych mitów o koronawirusie i dowiedz się, jak jest naprawdę!

Infodemia, czyli epidemia fałszywych informacji

Od ponad pół roku koronawirus to najważniejszy temat w mediach i codziennym życiu. Publikowane i powielane dane nie zawsze są jednak rzetelne, a często celowo wprowadzają ludzi w błąd.

Na określenie tego zjawiska Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) używa terminu „infodemia”, który oznacza nadmiar informacji i spekulacji związanych pandemią, obecnych nie tylko w internecie, ale także offline. Część z nich to próby rozsiewania fałszywych doniesień, tzw. fake news, by osłabić publiczną reakcję na zalecenia epidemiologiczne, a także akcje podejmowane w celu rozpowszechniania alternatywnych poglądów na pandemię przez określone grupy czy podmioty.

Plaga fake newsów prowadzi do dezinformacji społeczeństwa i zagraża zdrowiu publicznemu. Najbardziej szkodliwe są zaś te, które skutkują lekceważeniem zaleceń bezpieczeństwa przez ludzi i w konsekwencji przyczyniają się do wzrostu liczby zachorowań.

Przeczytaj też na temat:

Najpopularniejsze fake news

Rodzaj fake news powtarzanych na temat pandemii COVID-19 wciąż się zmienia. Na początku były to spekulacje o koronawirusie jako o broni biologicznej czy celowym „wypuszczeniu” go z chińskiego laboratorium. O wybuch epidemii początkowo obwiniano nietoperze, a potem łuskowce; na celowniku znalazły się nawet komary. Przed zarażeniem miały natomiast chronić dziwne metody, takie jak płukanie nosa, korzystanie z suszarki do rąk, odkażanie skóry ust alkoholem, a nawet niebezpiecznymi wybielaczami. A lek lub szczepionkę przeciw SARS-CoV-2 mieliśmy otrzymać jeszcze w 2020 roku.

Dowiedz się więcej:

Choć wielu z tych informacji już tak często się nie powtarza, pojawił się nowy zestaw mitów. Według nich koronawirus m.in. zagraża tylko osobom starszym (a dzieciom i młodym zdrowym ludziom już nie bardzo), nie ochroni przed nim żadna maseczka ani dystans społeczny, a coś takiego, jak bezobjawowy przebieg COVID-19, to czysta fikcja.

Tymczasem wytyczne przekazywane przez WHO i instytuty medyczne bazują na aktualnej wiedzy eksperckiej, której każdego dnia przybywa. Dzięki temu zalecenia są wciąż aktualizowane i stanowią źródło informacji, z którego można i warto czerpać na co dzień.

Poniżej obalamy 13 najpopularniejszych obecnie mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2 i wywoływanej przez niego infekcji nazwanej COVID-19.

Sprawdź, którym z powielanych informacji nie należy dawać wiary i dlaczego – czyli jak jest naprawdę!

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera