Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2019 Rokiem 20-lecia Województwa Śląskiego. Uchwała przyjęta jednogłośnie

Agata Markowicz
Uchwałę powyższej treści jednogłośnie podjęli radni V kadencji Sejmiku Śląskiego, podczas uroczystej sesji, która odbyła się 5 czerwca w Katowicach. W spotkaniu podsumowującym dwie dekady samorządu terytorialnego wzięli udział specjalni goście, m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht, który piastował stanowisko marszałka w I kadencji samorządu województwa śląskiego, prof. Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i współtwórca reformy samorządowej, senator RP Artur Warzocha, były wicewojewoda śląski i Michał Czarski, drugi w kolejności marszałek śląski.

Proces decentralizacji w Polsce zapoczątkowała historyczna zmiana systemu politycznego po wyborach parlamentarnych z 4 czerwca 1989 r. Jego pierwszym etapem było reaktywowanie samorządu gminnego w marcu 1990 r. Drugim - wprowadzenie w 1999 r. samorządowych powiatów i województw.

5 czerwca 1998 r., kiedy zrodziła się ustawa o samorządzie województwa, to ważna data w rozwoju demokracji lokalnej, ważny punkt na drodze decentralizacji i utworzenie państwa bardziej przyjaznego obywatelom, co wielokrotnie podkreślano podczas konferencji.

- Samorządność to po prostu wolność. A czymś, co naprawdę różni Europę Zachodnią od reszty świata, jest samorząd terytorialny. Dziś cały świat rozumie, że demokracja parlamentarna jest dobra, że gospodarka rynkowa jest lepsza od scentralizowanej - mówił prof. Jerzy Stępień.

W swoim wystąpieniu podkreślił również, że tak naprawdę polska samorządność narodziła się na Śląsku. - Autonomiczne województwo śląskie, które istniało w okresie międzywojennym, jako jedyne posiadało własny Sejm i Skarb i wyprzedzało inne regiony pod względem organizacji i nowoczesnych rozwiązań - mówił.

europoseł Jan Olbrycht, wracając pamięcią 20 lat wstecz mówił, że to były trudne, pionierskie czasy, charakterystyczne dla każdej rewolucji: - Model reformy, który wybraliśmy, nie był łatwy, bo pewne miasta straciły status wojewódzkich. Z zażenowaniem wspominał, że kiedyś budżet województwa śląskiego mieścił się na połowie kartki A4. Potem wszystko zmieniło się na plus, głównie dzięki środkom unijnym.

Obaj goście życzyli śląskiemu samorządowi i regionalnym parlamentom w całej Polsce, żeby były silne. - Trzeba jak najszybciej doprecyzować relacje pomiędzy władzą rządową a władzą samorządową. W terenie to Sejmik powinien mieć władzę decydującą - podkreślił poseł do PE Jan Olbrycht.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!