40 strażaków gasiło pożar domu w Lubomi - ruszyły zbiórki...

  40 strażaków gasiło pożar domu w Lubomi - ruszyły zbiórki dla pogorzelców ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Szymon Kamczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pożar przy ul. Granicznej w Lubomi pozbawił rodzinę dorobku życia
  1/7
  przejdź do galerii

  Pożar przy ul. Granicznej w Lubomi pozbawił rodzinę dorobku życia ©Fryderyk Kamczyk

  Wczoraj pożar przy ul. Granicznej w Lubomi pozbawił dorobku życia rodzinę. Zorganizowano zbiórki przedmiotów i pieniędzy dla pogorzelców.
  Ogień pojawił się w domu jednorodzinnym przed południem we wtorek 5 marca. - Zgłoszenie wpłynęło o godz. 11.13. Pierwsza na miejsce dojechała jednostka OSP Lubomia. W tym momencie już całe pokrycie dachu budynku jednorodzinnego było w ogniu, który błyskawicznie rozprzestrzenił się po pokryciu z onduliny. Następnie na miejsce dojeżdżały jednostki z JRG z Wodzisławia i Raciborza i okoliczne jednostki OSP.
  W sumie 12 zastępów i 40 ratowników – informuje st. asp. Czesław Honisz, zastępca dowódcy JRG w Wodzisławiu Śląskim, który kierował akcją gaśniczą. W momencie pożaru w budynku nie było nikogo. - Pani, która była w budynku w momencie wybuchu pożaru wyszła sama przed naszym przybyciem. Nie udało się ustalić dokładnej przyczyny pożaru. Spłonęło całe pokrycie dachu i użytkowe poddasze – dodaje Czesław Honisz. W czasie akcji gaśniczej występowały chwilowe utrudnienia na trasie Wodzisław-Racibórz, bo wozy strażackie ustawiły się wzdłuż jezdni, aby akcja gaśnicza przebiegła sprawnie i bezpiecznie.

  Zobacz galerię

  Od razu po pożarze pojawiły się apele o pomoc dla pogorzelców. Zbiórkę przedmiotów użytkowych zapoczątkowało na portalu Facebook studio fotograficzne z Raciborza. - Z godziny na godzinę pozostajesz bez dachu nad głową, bez ubrań, bez dokumentów, pieniędzy... Jest zima, mróz... Dzieci nie mają się w co ubrać, gdzie odrabiać lekcji, gdzie wykąpać się... Wszystko na co pracujesz całe Życie znika na Twoich oczach, a Ty nie możesz nic zrobić... Wychodząc do pracy zabierasz ubrania, komputer, telefon, dokumenty, jedzenie- masz chociaż to. Natomiast gdy musisz uciekać ratując własne Życie, nie masz nawet tego – piszą organizatorzy zbiórki. - Potrzebne są ubrania, żywność, środki czystości, meble, naczynia, a nawet materiały budowlane. Rozejrzyjcie się teraz po Waszych domach - tak, to wszystko co widzicie musimy wspólnie pomóc odbudować – czytamy w komunikacie. Rzeczy można przywozić do Centrum Ślubnego w Raciborzu przy ulicy Jana Pawła II 24 - uprzednio kontaktując się pod numerem 888 056 744. Mieszkańcy pow. wodzisławskiego rzeczy mogą przekazywać do punktu w Czyżowicach, którego adres zostanie przekazany przy kontakcie telefonicznym. Warto dodać, że już w momencie zamieszczenia komunikatu, do organizatorów zbiórki zgłosiła się osoba, która przekazała kuchenkę.

  Zbiórkę finansową natomiast prowadzi parafia w Lubomi. Pieniądze dla pogorzelców można wpłacać na nr konta 18 8469 0009 0012 5224 2000 0001 - Parafia pw. św. Marii Magdaleny (ul. Pogrzebieńska 2, 44-360 Lubomia). W tytule wpłaty należy wpisać „Pogorzelcy”. Każda złotówka, czy przekazane rzeczy są na wagę złota, bo w pożarze zniszczone zostało całe wyposażenie domu.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION