4-5 czerwca 2016 r. Mobilna Strefa Po Stronie Natury odwiedza Katowice

Materiał Partnera Zewnętrznego
Udostępnij:
Natura troszczy się o nas każdego dnia. Dlatego warto zadbać o nią tak, jak ona dba o nas. Jednym ze sposobów, by być po stronie natury, jest posadzenie swojego drzewa – do czego zachęcają organizatorzy 8. edycji programu Po Stronie Natury. Firma Żywiec Zdrój wraz z partnerami – Fundacją Nasza Ziemia i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym- zapraszają do Mobilnej Strefy Po Stronie Natury, która zawita do Katowic już w dniach 4-5 czerwca.

Patronat nad tegoroczną edycją programu objęło Polskie Towarzystwo Dendrologiczne, a do działań na rzecz przyrody zachęca również ambasadorka programu – podróżniczka Martyna Wojciechowska.
Już w dniach 4-5 czerwca (10:00-20:00), w ramach programu Po Stronie Natury mieszkańcy Katowic i okolic będą mieli wyjątkową okazję, by odwdzięczyć się naturze za jej troskę o nas i odebrać swoją sadzonkę, tak by móc posadzić własne drzewo.

W najbliższą sobotę teren przy placu Szewczyka k. Dworca i Galerii Katowickiej zamieni się w krainę Po Stronie Natury, gdzie Poznaniacy będą mogli podarować drugie życie plastikowym butelkom i każde 5 butelek zamienić na sadzonkę drzewa. W ramach strefy przygotowane zostały specjalne punkty: warsztaty, w ramach których kreatywnie wykorzystamy zużyte butelki (upcycling),video budka,eko quiz,dietetycy edukujący
o roli zdrowego nawodnienia.Sadzonkę otrzyma też każdy, kto odwiedzi wszystkie 5 sekcji, jakie znajdą się w strefie i zbierze pieczątki na Karcie Po Stronie Natury.Na miłośników przyrody będą czekały też animacje ekologiczne i praktyczne porady jak być po stronie natury na co dzień.

Bardzo się cieszę, że zostałam ambasadorką programu „Po Stronie Natury”. Przyroda odgrywa w moim życiu szalenie ważną rolę. Kocham góry i zawsze zwracam uwagę na bezpieczeństwo oraz poszanowanie natury - bez względu na to, na jakim krańcu świata czy Polski akurat jestem. W codziennym życiu dbam o to, by być po stronie natury - każdy z nas może to robić na różne sposoby – oszczędzanie wody i energii czy segregacja odpadów to tylko niektóre z nich. Zachęcam wszystkich do włączenia się w program, ja też z wielką radością posadziłam swoje drzewo!– mówi Martyna Wojciechowska, ambasadorka programu.

Ogólnopolski Dzień Po stronie Naturystanowi element VIII edycji programu Po Stronie Natury, którego celem jest zachęcanie Polaków do sadzenia drzew i ochrony środowiska naturalnego. W tym roku poprzez ideę „Posadź swoje drzewo!” organizatorzy w szczególny sposób chcą podkreślić, że każdy z nas może mieć realny wpływ na stan przyrody. Działając wspólnie możemy osiągnąć więcej niż pojedynczo.

W tym roku po raz pierwszy celebrujemy Ogólnopolski Dzień Po Stronie Natury. Chcemy w ten sposób zaprosić Polaków do wspólnego zadbania o naturę, tak jak natura dba o nas. W trakcie kolejnych edycji programu Po Stronie Natury, sadzenie drzew stało się symbolem troski o środowisko. W ramach tegorocznej odsłony programu odwiedzimy kilkanaście miast, by dać możliwość posadzenia własnych drzew ludziom z całej Polski - mówi Inga Songin, Dyrektor Marketingu i PR w Żywiec Zdrój S.A., organizator programu Po Stronie Natury.

8. edycja programu „Po Stronie Natury” została objęta patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Rola drzew w całym ekosystemie jest nie do przecenienia, korzystnie wpływają one bowiem nie tylko na klimat, ale zwiększają także bioróżnorodność i poprawiają jakość powietrza i wód podziemnych. Sadzenie drzew to jednak nie jedyny sposób by zadbać o przyrodę, równie ważne są postawy społeczeństwa względem środowiska, dlatego cieszy mnie, że w ramach programu Po Stronie Natury podejmowane są wszechstronne działania mające na celu edukację ekologiczną Polaków – mówi profesor Jacek Borowski – prezes Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.

Zachęcenie jak największej liczby osób do bycia po stronie natury to nadrzędny cel organizatorów programu. Swoją troskę o przyrodę możemy wyrazić na wiele sposobów między innymi poprzez: segregowanie odpadów, oszczędzanie wody, czy wymianę żarówek na energooszczędne. Dla tych, którzy w symboliczny sposób chcą być po stronie natury organizatorzy przygotowali liczne wydarzenia specjalne w wybranych miastach w Polsce, dzięki którym każdy będzie mógł otrzymać sadzonkę i posadzić swoje drzewo.

Podobnie jak podczas poprzednich edycji, w ścisłej współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym odnawiane będą szlaki. Dzięki wyznaczonym trasom, każdy z nas może cieszyć się pięknem krajobrazu, nie szkodząc przyrodzie.

Organizatorzy programu Po Stronie Natury od ośmiu lat konsekwentnie zachęcają Polaków do troski o środowisko naturalne i pokazują jak, dzięki drobnym gestom, każdego dnia można o nią dbać. Program osiągnął spektakularne efekty. We współpracy z partnerami, lokalnymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi posadzonych zostało 5 mln drzew, odnowionych blisko 500 km górskich szlaków. Przekazano także 100 grantów na realizację projektów ekologicznych, które zostały przeznaczone między innymi na utworzenie ścieżek edukacyjnych, hoteli dla pszczół czy prowadzenie warsztatów przyrodniczych dla dzieci.

Więcej informacji o programie na stronie internetowej: www.postronienatury.pl. Partnerami programu są Fundacja Nasza Ziemia oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

O Żywiec Zdrój – ORGANIZATORZE PROGRAMU:Firma Żywiec Zdrój jest liderem na polskim rynku wody butelkowanej . Wieloletnia tradycja i ogromne doświadczenie sprawiły, że Żywiec Zdrój stał się dla konsumentów synonimem jakości, którą gwarantują najwyższe standardy wydobycia i butelkowania. Firma od lat konsekwentnie rozwija swoją ofertę wprowadzając napoje, będące połączeniem najwyższej jakości wody ze smakiem owoców. Czerpiąc ze źródeł, Żywiec Zdrój ze szczególną troską dba o środowisko naturalne, przyjazne miejsce pracy i wsparcie społeczności lokalnych. Realizuje też inicjatywy o charakterze edukacyjnym, takie jak: „Mamo, Tato, wolę wodę” czy „Woda na Start”, których celem jest poprawa wiedzy oraz zmiana postaw, zachowań i nawyków związanych z nawodnieniem i dietą. Od 2009 roku prowadzi równieżprogram „Po Stronie Natury”, który odzwierciedla stosunek firmy do natury.

PARTNERZY PROGRAMU:
O Fundacji Nasza Ziemia:

Fundacja Nasza Ziemia to organizacja pozarządowa realizująca cel pożytku publicznego - edukację ekologiczną. Została założona w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Fundacja popularyzuje proste sposoby i zachowania pomagające dbać o ochronę środowiska naturalnego. Inspiruje do działania i angażuje w nie setki szkół, samorządów, instytucji, firm i osób niezrzeszonych. W jej dorobku znajduje się blisko 40 programów edukacyjnych, m.in. „Sprzątanie Świata”, „Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku”, „Kluby Naszej Ziemi”, „Czysta Gmina”. Za prowadzone działania Fundacja Nasza Ziemia została uhonorowana „Złotym Liściem” Ministra Środowiska, Henry Ford EuropeanConservationAward, wyróżnieniem „Pro Publico Bono” oraz wyróżnieniem specjalnym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za promowanie wolontariatu i działania wolontariackie. Więcej: www.naszaziemia.pl

O Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym:
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jest największym, polskim stowarzyszeniem skupiającym ponad 65000 turystów oraz krajoznawców. Rozwija turystykę kwalifikowaną (głównie pieszą, górską, narciarską, rowerową i żeglarską), promuje krajoznawstwo, szkoli kadry turystyczne, prowadzi ponad 100 obiektów noclegowych o różnym standardzie, służących turystyce aktywnej oraz opiekuje się siecią ponad 60000 km szlaków turystycznych. Wspiera i popularyzuje ochronę przyrody, krajobrazu oraz dziedzictwa kulturowego. Uczestniczy w regionalnych inicjatywach mających na celu rozwój różnych form turystyki.

PATRON MERYTORYCZNY:
O Polskim Towarzystwie Dendrologicznym

Polskie Towarzystwo Dendrologiczne to dynamicznie działające, nowoczesne Stowarzyszenie z ponad 90 letnim stażem, którego celem jest zrzeszanie osób zainteresowanych szeroko rozumianą dendrologią, pogłębianie oraz upowszechnianie wiedzy na temat biologii, ekologii i uprawy roślin drzewiastych. Do działań Towarzystwa należy również inicjowanie oraz prowadzenie zespołowych badań naukowych w tej dziedzinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni