50 Tygodni w Mieście Nauki jest już na półmetku. Co się wydarzy w lipcu?

Materiał informacyjny Uniwersytetu Śląskiego
Za nami dokładnie połowa atrakcji oferowanych przez śląskie uczelnie w ramach Europejskiego Miasta Nauki 2024. Na mieszkańców naszego regionu wciąż czekają wycieczki, warsztaty, spotkania w plenerze czy wykłady. Przez pół roku odbyło się już ponad 800 wydarzeń, w których wzięło udział 150 tysięcy osób. Ale to nie koniec 50 Tygodni w Mieście Nauki, w których może uczestniczyć każdy z nas. Przed nami tygodnie – od 26 do 29. Co zaplanowano w lipcu?

Kolejny raz podpowiadamy, co ciekawego wydarzy się w Katowicach i dlaczego nie można pominąć uczestnictwa w 50 Tygodniach w Mieście Nauki, organizowanych w ramach Europejskiego Miasta Nauki 2024. Rozpoczęły się wakacje, więc tym bardziej zachęcamy uczniów i studentów, by wzięli udział w atrakcjach przygotowanych przez śląskie uczelnie.

Dlaczego warto? Odpowiedź jest prosta. Nigdy w akademickiej historii naszego regionu nie odbył się całoroczny festiwal nauki. Od stycznia do grudnia 2024 roku w Katowicach, Europejskim Mieście Nauki, zaplanowano wydarzenia dla wszystkich – od przedszkolaka do seniora – mające pokazać, że nauka jest ciekawa, potrzebna, a przede wszystkim może odmienić wizerunek przemysłowych miast.

Jeśli ktoś nie uczestniczył jeszcze w 50 Tygodniach w Mieście Nauki, pora, by nadrobił te zaległości! Na stronie internetowej (www.miastonauki.pl) można obejrzeć filmy i relacje z poprzednich wydarzeń i przekonać się, że oferta mocno różni się od standardowych lekcji i wykładów, że naukę można lepiej poznać przez zabawę, wycieczki i spotkania z ciekawymi ludźmi.

Przypomnijmy. Miasto Katowice otrzymało na 2024 rok tytuł Europejskiego Miasta Nauki, a udało się go zdobyć dzięki wysiłkom siedmiu publicznych uczelni wspólnie tworzących Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki oraz miasta Katowice.

Co czeka nas w lipcu?

Tydzień Wiedzy, a w planach gra miejska

Od 1 do 7 lipca organizatorzy zapraszają na Tydzień Wiedzy. Będzie to już 26. tydzień organizowany w ramach EMNK 2024. „Wiedza pozwala nam zrozumieć świat, rzeczywistość, w której funkcjonujemy. Dzięki niej podejmujemy świadome decyzje i rozwiązujemy problemy. To fundament postępu i zmiany w każdej dziedzinie życia: od nauki po sztukę czy filozofię” - czytamy na stronie organizatorów.

W programie znalazła się m.in. gra miejska dla uczniów i studentów zatytułowana „Od przemysłu do nauki”. To gra, która będzie okazją do odkrycia Katowic w nietypowy sposób, łącząc przeszłość przemysłową miasta z jego współczesnym obliczem jako centrum nauki i technologii. Planszą w grze staje się przestrzeń Katowic, a trasa obejmuje centrum Katowic oraz Bogucice.

W ramach Tygodnia Wiedzy zaplanowano też Dzień Danych Otwartych (tutaj dowiemy się, czym zajmują się data stewardzi i jak dane publiczne wpływają na kształtowanie życia w miastach), wystawę w Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, spacer po centrum Katowic w poszukiwaniu spotkania z ptakami, owadami, drzewami, ziołami, grzybami. Polecamy też Fakescape, czyli grę, w której trzeba odkryć fake newsy, warsztaty o gafach i wpadkach w dyplomacji, kolejne warsztaty, w których poznamy życie pszczół czy wykłady i pokazy z wiedzy o człowieku. Będzie piknik, kino plenerowe, mobilne planetarium, a nawet… śląski dla hanysów i goroli. To tylko jednak część atrakcji oferowanych w ramach Tygodnia wiedzy.

Tydzień Kontrastu. Koncerty, warsztaty muzyczne, rezonans i tomograf

Z kolei od 8 do 14 lipca, czeka nas Tydzień Kontrastu. Program obejmie prelekcje o charakterze teoretycznym, naukowym i edukacyjnym, połączone z wydarzeniami artystycznymi i warsztatami. Począwszy od warsztatów i recitali fortepianowych, poprzez koncerty perkusyjne, wypełnione brzmieniami klasycznymi, jazzowymi oraz najnowszymi, pełnymi zaskakujących zestawień, po recital wokalny prezentujący twórczość Juliana Tuwima umuzycznioną przez różnych kompozytorów.

Co ciekawe, w programie tygodnia znajdzie się także miejsce dla aspektu medycznego. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z kontrastem i metodami obrazowania (rentgen, tomograf, rezonans) wykorzystywanymi we współczesnej medycynie i badaniach naukowych.

Zapraszamy nie tylko na koncerty uczestników XIV Międzynarodowego Mistrzowskiego Kursu Pianistycznego, warsztaty dla dzieci, ale i niepowtarzalne spotkania z muzyką dla osób w każdym wieku.

Tydzień Mikroświata. Warsztaty detektywistyczne dla wszystkich

Na ten tydzień zapraszamy od 15 do 21 lipca. „Wiele elementów świata, który otacza nas na co dzień nie jest dla nas widocznych gołym okiem. Tuż obok nas życie toczy się w zupełnie innej skali – mikroskali. Zapraszamy do wspólnej podróży w głąb niewidzialnych mikroświatów, poznania ich miniaturowych bohaterów, m.in. bakterii, grzybów i pierwotniaków oraz skrywanych przez nie sekretów, w tym ich pozytywnych właściwości” – zachęcają organizatorzy.

Wydarzenia w ramach Tygodnia Mikroświata są skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wszystkich pozostałych chcących poznać tajemnice, jakie skrywają różne otaczające nas mikroświaty. To także propozycja dla tych, którzy nigdy się na tym wszystkim nie zastanawiali.

Co nas czeka? Warsztaty „Mikroświat w naszej kuchni”, „Szkiełkiem i okiem”, „Zobaczyć niewidzialne”, „Na tropie zatartych mikrośladów”, „Ukryci strażnicy roślin, czyli o bakteriach, które żywią i bronią”, Bakterie potrafią rozłożyć wiele zanieczyszczeń. Jakie są Twoje supermoce?”. Nie zabraknie projekcji i wykładów, a nawet… mikroplanszówkowania.

Tydzień Głosu. Będzie głośniej o życzliwości

Od 22 do 28 lipca zaplanowano Tydzień Głosu. To będzie nietypowy tydzień, nastawiony na to, by dobro i życzliwe głosy wokół nas się rozprzestrzeniały, aby zwiększała się liczba pozytywnych zdarzeń, dobrych myśli, uczynnych osób, ciepłych spojrzeń, przyjaznych słów i gestów.

Zaplanowano aż 26 wydarzeń, w tym na inaugurację Tygodnia „Camp Dream. Speak. Live – odważ się marzyć, mówić i żyć!”. Na uczestników czekają m.in. nauka dobrego komunikowania się, scenki dramowe czy spotkanie z magikiem. Zaplanowano seminarium zatytułowane „Głośniej o życzliwości”, konsultacje logopedyczne (będzie można sprawdzić, jakim głosem mówimy), dowiemy się także, co zrobić, gdy stres odbiera nam głos, będzie joga dla głosu czy warsztaty o tym, że każdy z nas ma prawo mówić własnym głosem.

Szczegółowy program i opis wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej (www.miastonauki.pl). Zapraszamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni