500 rybniczan zarejestrowało się do systemu roweru...

  500 rybniczan zarejestrowało się do systemu roweru miejskiego już pierwszego dnia. Gdzie są stacje? WIDEO

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rowery miejskie w Rybniku
  1/26

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Wacław Troszka

  Rower miejscki w Rybniku: na rynku, obok fontanny przy bazylice, w okolicach stadionu miejskiego, czy też naprzeciw dworca kolejowego na Paruszowcu - w całym mieście widać już charakterystyczne, żółte rowery miejskie, które uruchomiono w Rybniku w piątek.

  500 rybniczan zarejestrowało się do systemu roweru miejskiego już pierwszego dnia. Gdzie są stacje?  Wideo: A.Król, A.Biernat, B.Pudełko


  Zainteresowanie jednośladami jest olbrzymie. - Pierwszego dnia do systemu zarejestrowało się 500 użytkowników, choć nie wszyscy od razu doładowali konto - przyznaje Jan Fiałkowski, oficer rowerowy miasta Rybnika. Bo, żeby uruchomić jeden z 80 miejskich jednośladów, trzeba zainstalować na smartfona specjalną aplikację geovelo - dzięki niej możemy odblokować i wypożyczyć rower (to bardzo proste).
  Zobacz galerię
  - Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które wprowadza system rowerów czwartej generacji. W większości miast rowery muszą być wyposażone w stacje dokujące. Naszego roweru nie musimy wypożyczać na konkretnych stacjach - mówi Fiałkowski.

  Nie oznacza to, że rowery po zakończonej jeździe można porzucić byle gdzie. Wyznaczono 35 punktów, gdzie powinno się odstawić ale i znaleźć rower. Na razie aktywnych jest 11 stacji głównych w centrum i 8 w dzielnicach. Wszystkie zostaną uruchomione do końca lipca.  Główne stacje, czyli takie gdzie mieszkańcy znajdą rano miniumum 5 rowerów to: dworzec kolejowy, rynek, Paruszowiec naprzeciw dworca PKP, dworzec KM, Kilińskiego, Chabrowa, Dąbrówki, Wandy, Nowiny - Jośki, Rybnicka Kuźnia - Mglista, Plac Jana Pawła II. Wyznaczono też stacje tzw. II kategorii (tu niekoniecznie znajdziemy rano 5 rowerów, ale należy je tu zostawiać): Boguszowice Osiedle, Kamień, Chwałęcice - Pniowiec, Stadion, Niedobczyce - stacja kolejowa, targowisko, Buzowice, Gotartowice. Kolejne będą wyznaczone wkrótce.

  Miasto podpisało umowę z GeoVelo na 3 lata. System kosztuje 150 tys. zł.  Ile kosztuje wypożyczenie rowera? Po zainstalowaniu aplikacji na telefon trzeba zasilić konto minimum 10 zł. Potem za każde rozpoczęte 30 minut użytkowania płacimy 1,50 zł (ale nie więcej niż 9 zł za dzień, czyli po 3 godz. nie naliczane są opłaty.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim