Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

6 lipca obchodzimy Światowy Dzień Pocałunku (ZDJĘCIA, WIDEO)

Małgorzata Wielgosz, BW
Całujmy się, podobno dzięki temu schudniemy i pozbędziemy się zmarszczek
Całujmy się, podobno dzięki temu schudniemy i pozbędziemy się zmarszczek Małgorzata Genca
Może być gorący, delikatny, skryty, czuły, zdradziecki, wampira. Podobno powoduje utratę wagi i zmniejsza ilość zmarszczek. W Piątek Światowy Dzień Pocałunku. Ponoć wymyślili go mężczyźni, aby kobiecie nareszcie zamknąć usta.

- Najdłuższy pocałunek trwał 32 godziny 14 minut i 7 sekund - precyzuje Helena Błazińska z KUL. - Rekord ustanowiła niemiecka para Nikoli Matovic i Kristina Reinhart.

Pocałunek odgrywa jednakże dużą rolę wśród różnych narodów.

- Według Afrykańczyków, w trakcie całowania może ulecieć z nich dusza, a pocałunki są diabelskim wynalazkiem - twierdzi Błazińska. - Wśród plemion Berberów całują się tylko mężczyźni. A Papuasi wyrażają swoje uwielbienie, obgryzając rzęsy ukochanej. Sokrates uważał, że pocałunek jest na tyle niebezpieczny, że może zawrócić w głowie. Porównywał jego siłę do ukąszenia tarantuli. A według Biblii, był on popularną formą adoracji pogańskich bóstw i bałwanów, złotych i srebrnych cielców. Nad-użyciem pocałunku jako symbolu braterstwa był ten w wykonaniu Judasza, który całując Chrystusa, wydał go oprawcom.

Jednak odgrywa on niemałą rolę nawet w liturgii chrześcijańskiej, w której jest znakiem czci, pozdrowienia i symbolem nadprzyrodzonej miłości.

- Całowano święte obrazy, relikwie po to, by część ich świętości przeszła na całującego - wyjaśnia Błazińska. - Średniowieczny pocałunek przetrwał jako gest pozdrowienia, uległości, a nawet uzdrowienia. Całować się można było w celach leczniczych. Zalecano to na kaszel, podagrę, skurcze, a nawet na świerzb czy wrzody na języku. Kapłan wraz z diakonem i celebransami całuje ołtarz. Czyni to w imieniu całej wspólnoty. Pocałunek ten jest wyrazem głębokiego szacunku dla Chrystusa - Arcykapłana i Gospodarza tej Świętej Uczty. W okresie późnego cesarstwa lepiej sytuowani adorowali rządzącego władcę pocałunkiem, klęcząc i całując rąbek jego purpury. Pozostali musieli zadowolić się stopą.

Dlaczego pocałunki są takie ważne?

- Według Zygmunta Freuda, ruchy ust wykonywane przy ssaniu matczynych sutków i smoczka butelki są prawie identyczne z ty-mi, jakie wykonujemy, całując wargi partnera - twierdzi Błazińska. - Człowiek dorosły dotyka ustami ukochaną osobę, kiedy potrzebuje emocjonalnego i fizycznego pokarmu, który utracił, gdy odstawiono go od piersi. Całowanie jest instynktowne, to przedłużanie odruchu ssania, którego uczymy się już w brzuchu matki. Daje to wielką przyjemność, bo powtarza zakodowane w nas poczucie bezpieczeństwa i bliskości.

Najsłynniejsze pocałunki
* Scarlet i Red, czyli Vivien Leigh i Clark Gable w "Przeminęło z wiatrem"
* Ilsa i Richard, czyli Ingrid Bergman i Humphrey Bogard w "Casablance"
* Holly i Paul - Audrey Hepburn i George Peppard w "Śniadaniu u Tiffany’ego"
* Vivian i Edward - Julia Roberts i Richard Gere w "Pretty woman"
* Molly i Sam - czyli Demi Moore i Patrick Swayze w "Uwierz w ducha"
* Ada i Inman - Nicole Kidman i Jude Law we "Wzgórzu nadziei"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: 6 lipca obchodzimy Światowy Dzień Pocałunku (ZDJĘCIA, WIDEO) - Kurier Lubelski