Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

7 honorowych konsulów w woj. śląskim. Co robią? ZOBACZ

Katarzyna Kapusta
Tablica honorowego konsulatu RP w Valetcie na Malcie. Po zmianie ustroju nieco zmodyfikowana
Tablica honorowego konsulatu RP w Valetcie na Malcie. Po zmianie ustroju nieco zmodyfikowana Ryszard Parka
24 września oficjalnie rozpoczął działalność Konsulat Honorowy Republiki Serbii w Katowicach z siedzibą w Czeladzi. Pierwszy taki w Polsce. Konsulem honorowym został Ranko Tomović, od 20 lat mieszkający w naszym kraju.

W całym województwie śląskim jest 7 konsulów honorowych, w tym dwóch w Zagłębiu. Tylko w naszym regionie mamy przedstawiciela Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki w Gliwicach, Konsulat Peru, Królestwa Belgii, Konsulat Republiki Łotewskiej w Katowicach czy Ludowej Republiki Bangladeszu w Sosnowcu. Konsulat w Czeladzi obejmuje swoją opieką województwo małopolskie, śląskie i opolskie. Siedziba konsulatu znajduje się w firmie Cini, która od lat ma mocno ugruntowaną pozycję na rynku europejskim.

Postanowiliśmy sprawdzić, na czym polega praca honorowego konsula.

- Konsul honorowy nie ma prawa wydawania wiz, nie ma prawa wydawania paszportu - tłumaczy Ranko Tomović, honorowy konsul Republiki Serbii. - Według Konwencji Wiedeńskiej z 1963 roku, honorowy konsul ma obowiązek chronić interesy swoich, w moim przypadku serbskich, obywateli, którzy mają problemy. Oczywiście służymy radą, pomocą. Jeśli nie jesteśmy w stanie pomóc, możemy szybko skonsultować się z ministerstwem, ambasadą i uzyskać niezbędne informacje, jak możemy pomóc - dodaje.

Konsulowie honorowi przede wszystkim zajmują się zacieśnianiem i rozwojem gospodarki, handlem pomiędzy państwami partnerskimi, działalnością kulturalną, naukową, informacyjną i turystyczną. Skąd pomysł, by powstawały honorowe konsulaty właśnie w naszym regionie?

- Takie placówki odpowiadają na zapotrzebowanie nie tylko obywateli z danego państwa, ale również Polaków - tłumaczy politolog Tomasz Słupik z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Takie konsulaty służą przede wszystkim radą: jeśli chcemy np. wyjechać do Rumunii, dobrze jest się dowiedzieć czegoś na temat tego państwa jeszcze przed wyjazdem. Najlepiej od ludzi, którzy dobrze je znają. Konsulowie honorowi utrzymują konsulaty sami, nie pobierają wynagrodzenia za swoją pracę - dodaje Słupik.

Po zamknięciu ambasady bengalskiej w Warszawie w 2010 roku jedynym przedstawicielem tego kraju w Polsce został Mohammed Omar Faruque, sosnowiecki restaurator, od ponad 19 lat mieszkający w Polsce. Został wtedy konsulem hono-rowym. Siedziba konsulatu znajduje się przy ulicy Partyzantów w Sosnowcu. Konsulowie honorowi mają nieco inne obowiązki niż dyplomaci pracujący w placówkach dyplomatycznych.

Jakie trzeba spełnić warunki?

Czy każdy może zostać konsulem honorowym? Sprawdziliśmy, jakie warunki musi spełnić ten, kto chce nim zostać. Konsulem może być mianowana osoba, która jest obywatelem polskim i korzysta z pełni praw publicznych. Ma pełną zdolność do czynności prawnych, jest nieskazitelnego charakteru oraz ze względu na posiadane kwalifikacje i praktykę zawodową daje gwarancję należytego wykonywania obowiązków służbowych, zgodnie z prawem i interesami Rzeczypospolitej Polskiej. Osoba ubiegająca się o funkcję konsula musi mieć tytuł magistra lub równorzędny. Konsulem nie może zostać osoba karana za przestępstwo popełnione umyślnie. Przyszły konsul musi spełniać inne wymogi określone w przepisach o pracownikach służby dyplomatyczno-konsularnej. Jeżeli wymagają tego potrzeby służby (sytuacja), wykonywanie funkcji konsula można powierzyć pracownikowi posiadającemu stopnie służbowe konsularne lub dyplomatyczne.


*Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!