7. ŚFN już niebawem, czyli garść niezbędnych informacji

Materiał informacyjny Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE
Już tylko kilka tygodni dzieli nas od rozpoczęcia jednego z największych wydarzeń popularnonaukowych w Europie. Podczas tegorocznej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE czeka na was ponad 700 różnych atrakcji, w tym pokazów, warsztatów, wystaw, debat, spotkań, wykładów oraz wiele innych.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest coroczną imprezą popularyzującą naukę, organizowaną od 2016 r. w Katowicach przez: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Politechnikę Śląską, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Politechnikę Częstochowską, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademię Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, a także Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (współgospodarze).

Siódma edycja ŚFN będzie połączona z weekendem otwarcia obchodów nadania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 przez EuroScience, zatem powodów do świętowania jest tym więcej!

Po raz pierwszy zaplanowano w Międzynarodowym Centrum Kongresowym aż trzy dni wydarzeń dla odwiedzających. Festiwal będzie trwał od 9 do 11 grudnia 2023 r. Pierwszego dnia o godz. 19.00 odbędzie się również widowisko naukowo-muzyczne KATOPOLIS otwierające obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Wydarzenie powstaje pod czujnymi oczami Miuosha (rapera i producenta muzycznego), Jana P. Matuszyńskiego (reżysera filmów fabularnych i dokumentalnych), Zbigniewa Rokity (laureata Nagrody Literackiej „Nike” za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”) oraz Mateusza Znanieckiego (reżysera filmowego i aktora). Na scenie zobaczymy takich wykonawców jak Natalia Grosiak, Julia Pietrucha, Dawid Tyszkowski, Mela Koteluk, Piotr Rogucki oraz Igo. Podczas widowiska wystąpią również uczelniane chóry i zespoły muzyczne.

Bilety na to niezwykłe wydarzenie już teraz można kupić poprzez serwis eBilet – trzeba się jednak śpieszyć, bo wyprzedają się jak świeże bułeczki! Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na wsparcie rozwoju młodzieży województwa śląskiego w ramach programu realizowanego przez Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 w partnerstwie z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci. Wydarzenia w ramach EMNK 2024 organizowane są przez Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Śląski w Katowicach).

Na bieżąco publikowany jest program 7. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, z którym można zapoznać się na festiwalowej stronie internetowej. Wśród gości specjalnych znajdą się takie osobistości jak: prof. Mike Berners-Lee (światowej sławy ekspert w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych), prof. Derrick de Kerckhove (badacz w dziedzinie nowych mediów, relacji społeczeństwa, kultury i technologii), dr Kathryn Harkup (chemiczka, popularyzatorka nauki, pisarka), prof. Lewis Dartnell (profesor biologii z Oxford University, którego badania dotyczą astrobiologii i poszukiwania życia mikrobiologicznego na Marsie), dr Niamh Shaw (popularyzatorka nauk STEAM, pisarka, badaczka), Alaina Wood (naukowczyni, aktywistka i specjalistka od komunikacji o klimacie), a także znamienici goście z Polski, w tym prof. Krzysztof Zanussi (reżyser, scenarzysta i producent filmowy), dr Maciej Płaza (prozaik, doktor humanistyki, tłumacz literatury anglojęzycznej), dr Sławosz Uznański (polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej) czy prof. Andrzej Dragan (profesor fizyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz National University of Singapore). Uczestnicy będą mieli możliwość spotkania się także z Alexem Barkerem, Davidem Price’em, Gregiem Footem, Mikołajem Sokołem, Piotrem Orleańskim czy Hanną Rothkaehl.

W programie tegorocznej edycji przewidziano również wręczenie nagród w ramach trzech konkursów: OFF Science – Przegląd Garażowych Wynalazków (przyznawana za pionierskie urządzenia i rozwiązania, a także innowacyjne pomysły zmieniające technologię wykorzystywaną od lat), POP Science (wręczana w pięciu kategoriach: wideoblog; strona internetowa lub blog; podcast lub audycja radiowa; myśl globalnie, działaj lokalnie – środowisko akademickie oraz myśl globalnie, działaj lokalnie – mieszkańcy województwa śląskiego) oraz Śląska Nagroda Naukowa (przyznawana osobom, które w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki i prezentują wybitne osiągnięcia artystyczne, jak również promują śląską naukę na arenie krajowej i międzynarodowej).

Uczestników 7. ŚFN zachęcamy też do odwiedzenia stref specjalnych: strefy chorób poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król oraz strefy motorsportu. Nowością podczas tegorocznej edycji Festiwalu będzie program młodej nauki i sztuki na scenie doliny Rawy, gdzie zaprezentują się wybitni naukowcy oraz artyści, którzy nie mają jeszcze 30 lat. Poza tym uczestnicy będą mogli posłuchać wykładów na scenach „Silesian Hall of Fame” i „World Science”, a także wziąć udział w aktywnościach na scenie „Nauka. To Lubię!” dr. Tomasza Rożka.

Zapraszamy także do udziału w rozmowach na scenie Pulsar, współtworzonej przez redakcję portalu naukowego Pulsar, oraz w aktywnościach na scenie Radia 357, wśród których znajdzie się m.in. prowadzony przez Zbigniewa Rokitę panel dotyczący widowiska KATOPOLIS. Natomiast na spragnionych sztuki czekają liczne wystawy – będzie można zapoznać się z prawie 280 dziełami prezentującymi przeróżne techniki (linoryty, grafiki, fotografie, plakaty, makiety, ruchome rzeźby oraz prace multimedialne), stworzonymi przez utalentowanych twórców ze śląskich uczelni.

Z myślą o najmłodszych powstanie z kolei strefa rodzinna „Dzieci budują Miasto Nauki”, w ramach której chcemy poprzez zabawę rozwijać w dzieciach pasję do zgłębiania tajemnic współczesnej nauki. Prócz zabaw edukacyjnych, warsztatów i pokazów dla młodszych i starszych dostępna będzie strefa swobodnej zabawy, w której będzie można znaleźć zarówno zabawki, jak i pomoce naukowe. Niezwykłym przeżyciem dla najmłodszych (ale nie tylko) z pewnością będzie także laserowy show fizyków z Uniwersytetu w Lund w Szwecji, dzięki któremu nie tylko poznają zasady fizyki, ale również będą mogli podziwiać światła laserowe.

Wspólne świętowanie siódmej edycji ŚFN oraz nadania Katowicom zaszczytnego tytułu Europejskiego Miasta Nauki przyniosły także wiele innych nowości w programie Festiwalu. Przede wszystkim został on zbudowany wokół sześciu ścieżek tematycznych Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024: klimat i środowisko, zdrowie i jakość życia, przemysły przyszłości, innowacje społeczne, dziedzictwo przemysłowe i kulturowe, kreacja i krytyka. Poszczególnym zagadnieniom poświęcone będą oddzielne sceny, dostępne w ramach rynku idei Miasta Nauki. Oprócz tego zaprosimy uczestników do udziału w aktywnościach przygotowanych przez dr. Łukasza Lamżę na scenie EMNK „Czytamy naturę”.

Już teraz można pobierać online bezpłatne wejściówki na tegoroczną odsłonę Festiwalu. Większość atrakcji dostępna będzie bez ograniczeń, jednak na wybrane aktywności (m.in. warsztaty i wydarzenia specjalne) z uwagi na limit miejsc wymagana jest dodatkowa rejestracja.

Poniedziałek 11 grudnia jest szczególnie dedykowany uczniom i nauczycielom. Udział w różnorodnych atrakcjach, takich jak wykłady, warsztaty czy pokazy, może być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych lekcji w szkole. Aby nic was nie ominęło, zachęcamy do zaobserwowania mediów społecznościowych Festiwalu, częstego odwiedzania strony festiwalowej, a także do zapisania się do ŚFN-owego newslettera „Supernova”!

Dołącz do wspólnego świętowania 7. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz weekendu otwarcia Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 już w dniach 9–11 grudnia 2023! Nie może Was tam zabraknąć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!