Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

92. urodziny Polskiego Radia Katowice. W siedzibie rozgłośni nie zabrakło gości z życzeniami, był koncert Sebastiana Riedla i aż dwa torty

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
- Dzisiaj rano orkiestra górnicza zagrała nam „Sto lat”, a tymczasem za osiem lat faktycznie skończymy te 100 lat. I co wtedy? - powiedział z uśmiechem Piotr Ornowski, prezes zarządu i redaktor naczelny Polskiego Radia Katowice. Świętowanie urodzin największej rozgłośni regionalnej w Polsce trwało przez całą środę. Nie zabrakło gości, wielu życzeń. Pojawiły się też aż dwa torty. Jeden z nich był prezentem od Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego.

- Ten tort jest wyrazem wdzięczności od społeczeństwa, które mam zaszczyt reprezentować. Samych pozytywnych newsów, bo takie są najlepsze. Świętego spokoju i energii, żeby radio rosło – życzył marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, który był jednym z gości popołudniowego spotkania urodzinowego w siedzibie radia.
Wśród gości znalazła się też m.in. Ewa Bogusz-Moore, dyrektor NOSPR w Katowicach. Obecni byli prezenterzy i dziennikarze radia oraz zaproszeni słuchacze.

W trakcie uroczystości odbyła się premiera specjalnego kalendarza Radia Katowice na 2020 rok. Wydawnictwo ponownie zaprojektował profesor Roman Kalarus, ale po raz pierwszy w duecie z Filipem Ciślakiem. Muzyczną strawą był natomiast urodzinowy koncert Sebastiana Riedla i Piotra Steczka z Kwartetem.

92 urodziny Radia Katowice, największej rozgłośni regionalnej w Polsce to dla nas powód do dumy, że tak długo utrzymujemy się na rynku. Uważam jednak, że to co najpiękniejsze, wciąż jest przed nami. Ciągła wytężona praca- powiedział nam Piotr Ornowski, prezes zarządu i redaktor naczelny Polskiego Radia Katowice.

- Najlepszym prezentem na urodziny są dowody sympatii, kierowane przez słuchaczy w naszą stronę. To zobowiązuje byśmy byli jeszcze bliżej naszych śląskich spraw. Bliżej miejsc, do których, być może, zbyt rzadko docieramy. Bycie dziennikarzem Radia Katowice to przygoda życia, która trwa i nigdy się nie kończy. Bo nawet jeśli starsi koledzy odchodzą z tego radia, to nadal żyją jego sprawami i naszą radiową rzeczywistością. A to radio ciągle się zmienia. Coraz więcej jest młodych ludzi, co bardzo cieszy. Zwracają uwagę na rzeczy, na które my - może już z perspektywy wieku – tej uwagi nie zwracamy. Ja dziękuję koleżankom i kolegom z radia za to, że są. Bo to naprawdę znakomity zespół - dodał.

Piotr Ornowski, że Radio Katowice to radio publiczne, które ma pewną misję.
- Chciałbym powiedzieć, ze jesteśmy dla wszystkich. I tak jest. Ale z najnowszych badań wynika, że najchętniej słuchani jesteśmy przez osoby w wieku 35-45 lat. Ten wiek nam się obniżył. Kiedyś to było 50+. Mam nadzieję, że także ci najmłodsi słuchacze przekonają się do naszego radia. Bo to dobre, przyjazne radio - podkreślił.

Jego pierwsze zetknięcie z Radiem Katowice? - To było bardzo dawno temu. Byłem przerażony kiedy tutaj trafiłem, ponieważ ludzie, którzy tu pracują, wydawali mi się dziwni. Jacyś tacy nierzeczywiści. Myliłem się. Spotkałem tu normalnych, sympatycznych i bardzo empatycznych ludzi. Kochających swoją pracę i lubiących siebie nawzajem - podsumował Piotr Ornowski.

Radio Katowice
4 grudnia 1927 roku o godzinie 10.24 uderzeniem młotka w kowadło rozpoczęła się historia rozgłośni.
W 1934 roku kierownictwo Rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach objął Stanisław Ligoń. Przełomowy moment nastąpił trzy lata później, gdy radio przeniosło się do własnego budynku na rogu ulic Królowej Jadwigi i Juliusza Ligonia (pierwsza siedziba radia mieściła się przy ulicy Warszawskiej). Wielkim atutem nowej siedziby miało być nowoczesne, jak na tamte czasy, ogromne studio nadawcze. Gmach rozgłośni jest także pierwszym budynkiem w Polsce, który został wzniesiony specjalnie dla potrzeb radia. Nastąpiło to w jubileuszowym, dziesiątym, roku działalności Radia Katowice.
Polskie Radio Katowice to największa regionalna rozgłośnia radiowa w Polsce. Obejmuje swoim zasięgiem całe województwo śląskie i znaczną część województw ościennych, a także część terenów Czech i Słowacji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera