Adopcja zmienia na dobre

Materiał informacyjny - Śląski Ośrodek Adopcyjny w Katowicach
Adopcja to szansa na rodzicielstwo dla osób, które z różnych powodów nie mogą doczekać się biologicznego potomstwa, szansa na doświadczanie radości bycia mamą i tatą. Dzieci, które nie mogą wychowywać się w rodzinach biologicznych dzięki adopcji mają kochających, troskliwych i opiekuńczych rodziców.

Procedura adopcyjna dla wielu osób może wydawać się długa i skomplikowana, jednak osoby, które mają ją za sobą uważają, że wszystkie jej elementy były wartościowe i potrzebne, a czas oczekiwania na dziecko pozwolił im na dobre przygotowanie się do nowej roli. 

Państwo Monika i Marcin od 7 lat są małżeństwem. Starania o dziecko rozpoczęli dwa lata po ślubie, jednak bezskutecznie. Wizyty u lekarzy i kolejne badania trwały trzy lata, ciągle jednak brakowało im odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie mogą zostać rodzicami?

Zaczęliśmy się zastanawiać, jak będzie wyglądało nasze życie bez dzieci, czy nasze marzenia o dużej rodzinie nigdy się nie spełnią? - mówi Pan Marcin.  Wiele razy widziałem Monikę zapłakaną, zamyśloną i smutną. Coraz rzadziej chcieliśmy odwiedzać znajomych, którzy mieli dzieci, ograniczyliśmy też spotkania z rodziną, bo ciągłe pytania o dzieci zaczęły nas denerwować. W rozmowie z kolegą w pracy, usłyszałem, że jego brat adoptował dwoje dzieci.  Słyszałem to słowo wiele razy, ale nigdy nie zastanawiałem się, czy my możemy adoptować dziecko. Zacząłem czytać i dowiadywać się o warunkach jakie muszą spełnić kandydaci na rodziców adopcyjnych i okazało się, że formalnie moglibyśmy przystąpić do tej procedury. Miałem obawy, czy podzielić się tą wiedzą z Moniką, czy to nie za wcześnie, czy my jesteśmy gotowi na pokochanie obcego dziecka, czy damy radę?

Byłam zaskoczona, gdy Marcin zadał mi pytanie czy zastanawiałam się kiedyś nad adopcją – mówi Pani Monika. Chyba od razu zobaczył radość w moich oczach, bo ja od kilku miesięcy rozmyślałam o tym i mimo obaw byłam coraz bardziej przekonana, że to może być nasza droga do rodzicielstwa. Rozmawialiśmy tego dnia do północy, byliśmy podekscytowani i szczęśliwi, że obydwoje tego chcemy, ale też okazało się, że mamy podobne obawy. Rano nie wróciliśmy już do tego tematu i tak było przez kolejnych kilka tygodni. Przed weekendem majowym zapytałam męża, czy mógłby skontaktować nas z bratem swojego kolegi, żebyśmy od nich dowiedzieli się czegoś więcej o ich drodze do adopcji. Umówił spotkanie bardzo szybko, kilka dni później spędziliśmy bardzo miłe popołudnie w towarzystwie Natalii, Szymona i ich dzieci - 2-letniej Kasi i  6-letniego Bartka. 

Zadawaliśmy mnóstwo pytań, na które dostawaliśmy szczegółowe odpowiedzi. Natalia opowiadała, że długo z Szymonem zastanawiali się, który ośrodek wybrać, ale w żadnym nie znaleźli tak szerokiej oferty wsparcia zarówno dla kandydatów jak i rodzin po adopcji jak w Śląskim Ośrodku Adopcyjnym. Wiedzieli, że w swojej drodze do rodzicielstwa będą potrzebowali obecności osób, które są życzliwe, empatyczne, ze specjalistyczną wiedzą i dużym doświadczeniem i właśnie takie spotkali w tym ośrodku. Szymon opowiadał o wsparciu i zrozumieniu jakie z żoną otrzymali tam już od pierwszej wizyty. O zaangażowaniu kadry, która jest profesjonalnie przygotowana do pomocy w procesie adopcyjnym. Bardzo wyjątkowa i pomocna okazała się oferta wsparcia po adopcji. Natalia i Szymon korzystają  z grup wsparcia, gdzie mają okazję spotkać się z rodzinami, które tak jak oni adoptowali dzieci. Spotkania są moderowane przez psychologa, który pomaga lepiej zrozumieć trudne zachowania i potrzeby dzieci. Będą też brali udział w treningu umiejętności wychowawczych dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, tam spotkają się z rodzicami adopcyjnymi i będą mogli dzielić się rodzicielskimi radościami i trudami. Mają też pomoc we wspieraniu rozwoju dzieci, poprzez specjalistyczną pomoc psychologiczną i terapeutyczną. Już wkrótce cała rodzina wyjedzie na tygodniowy turnus terapeutyczny, gdzie zostaną objęci specjalistycznym wsparciem. Wszystkie działania otrzymali dzięki Śląskiemu Ośrodkowi Adopcyjnemu zupełnie bezpłatnie. Całą procedurę wspominają bardzo dobrze, uważają, że każdy rodzic powinien przejść szkolenie, jakie oni przeszli zanim zostali rodzicami. Są szczęśliwi, że trafili właśnie do tego ośrodka, mają pełną rodzinę i z dumą mówią, że Adopcja Zmienia Na Dobre.

Państwo Monika i Marcin zgłosili się do Śląskiego Ośrodka Adopcyjnego i rozpoczęli swoją drogę do rodzicielstwa. Złożyli wymagane dokumenty, spotykają się z psychologiem i pedagogiem, którzy odwiedzili ich także w domu. Wszystkie spotkania mają na celu zebranie wiedzy o rodzinie, aby poznać ją jak najlepiej, określić zasoby, które będą wsparciem dla dziecka oczekującego na rodziców. Już wkrótce rozpoczną grupowe szkolenie, w którym będzie uczestniczyło 5 par oraz jedna osoba nie pozostająca w związku małżeńskim. Cieszą się, że oprócz wiedzy otrzymają możliwość spotkania się z osobami, które tak jak oni w adopcji zobaczyli szanse na zostanie rodzicami i są przekonani, że Adopcja Zmienia Na Dobre.

Problem niepłodności w Polsce dotyczy ok 1,5 mln par w wieku rozrodczym, co stanowi 15–20% ich ogólnej liczby (dane Ministerstwa Rodziny z 2021 r.). Jeżeli tak jak nasi bohaterowie myślisz o adopcji, zachęcamy do umówienia się na spotkanie informacyjne w Śląskim Ośrodku Adopcyjnym, gdzie specjaliści w życzliwej i pełnej szacunku atmosferze szczegółowo odpowiedzą na wszystkie pytania. Zapraszamy także na stronę internetową Śląskiego Ośrodka Adopcyjnego w Katowicach www.soa-katowice.pl. Wierzymy, że Adopcja Zmienia Na Dobre.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni