MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Śląska rozpoczyna kształcenie w Rybniku. Od października będzie uczyć pielęgniarki. Wcześniej długo czekała na zgodę ministerstwa

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Akademii Śląskiej do pełnego rozpoczęcia działalności w Rybniku przez długi czas brakowało zielonego światła ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To nadeszło dopiero w ostatnim czasie.
Akademii Śląskiej do pełnego rozpoczęcia działalności w Rybniku przez długi czas brakowało zielonego światła ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To nadeszło dopiero w ostatnim czasie. Piotr Chrobok
Co najmniej 40 studentów pielęgniarstwa ma rozpocząć wraz z początkiem przyszłego roku akademickiego - 1 października - kształcenie w Rybniku. Na rybnickim kampusie działalność rozpocznie Akademia Śląska. W mieście jest ona obecna już jednak od ok. 1,5 roku. I jak się okazuje, studenci już wcześniej mogli się na niej uczyć. Brakowało jednak zgody ministerstwa.

Akademia Śląska będzie kształcić w Rybniku pielęgniarki. Nauka ruszy od października

Trwało to długo, bo zapowiedzi stworzenia w Rybniku kierunku medycznego dla studentów pojawiły się już przed kilkoma laty. I choć nie można powiedzieć że w tym temacie nic się nie działo, to teraz jednak nabiera on faktycznego rozpędu.

Władze Rybnika wspólnie z Akademią Śląską, niepubliczną uczelnią wyższą ogłosiły, że od 1 października na terenie rybnickiego kampusu rozpocznie się kształcenie pielęgniarek. Jest to efekt uzyskanego w ostatnim czasie zielonego światła z odpowiedzialnego za szkolnictwo wyższe, ministerstwa, czyli resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

Jak podkreślają władze Rybnika, sprowadzenie do miasta uczelni wpisuje się w jego przeszłość, ale też i przyszłość. - To dla Rybnika wielka sprawa - ocenia Piotr Kuczera, prezydent miasta, wskazują na wspomnianą historię Rybnika i wyrażając nadzieję, że medycyna będzie stanowić jego filar również w kolejnych latach.

- Od XIX wieku jesteśmy miastem szpitali. Wszystkie kierunki związane z pielęgniarstwem czy medycyną, to kierunki, które wpisują się w historię, ale też i przyszłość naszego miasta - mówi prezydent Rybnika.

Akademia Śląska w Rybniku mogła kształcić już od ubiegłego roku akademickiego?

Nowa uczelnia w Rybniku na początek planuje przyjąć do siebie co najmniej 40 studentów na pierwszy rok pielęgniarstwa. Okazuje się jednak, że ci mogli już mieć za sobą pierwszy semestr nauki i zbliżać się ku końcówce kolejnego. Akredytacja pozwalająca na kształcenie została Akademii Śląskiej udzielona dokładnie 18 września 2023 roku.

- Wynajmujemy budynki w Rybniku od półtora roku. One stały i czekały na zgodę ministerstwa. Byliśmy w poprzednim roku akademickim przygotowani, sprzęt stał. Mało tego, zatrudniliśmy już część kadry - zauważa Arkadiusz Hołda, kanclerz Akademii Śląskiej.

Dlaczego więc 1 października, ale poprzedniego roku nie ruszył kierunek? Przedstawiciele uczelni lakonicznie wskazują na swego rodzaju niechęć w ministerstwie. Zwracają uwagę, że wniosek, który został w nim złożony był napisany poprawnie.

- My mamy ponad 12 kierunków, które działają i wiemy, jak przygotować dobrze wniosek, co powinno w takim wniosku być. Z niewiadomych przyczyn niestety czekał on na decyzję. Wydał ją już nowy minister - przyznaje Arkadiusz Hołda, który po części wyjaśnia tymi słowami, że była to decyzja polityczna.

Wprost mówi o tym natomiast prezydent Rybnika.

- Pan minister Czarnek miał swoje priorytety i myślę, że miasto rządzone przez Platformę było daleko na liście interwencji i pomocy. Dzisiaj mając zaplecze parlamentarne pewne rzeczy udaje się przyspieszyć - zwraca uwagę Piotr Kuczera.

Obecny przy okazji ogłoszenia rozpoczęcia w Rybniku kształcenia przez Akademię Śląską był prof. Marek Gzik, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wiceminister przyznaje, że jej pojawienie się w mieście to kolejny krok do wzmocnienia Rybnika jako ośrodka akademickiego.

- Myślę, że bardzo ważne jest to, aby wzmocnić kształcenie tych wszystkich, którzy chcą zająć się rozwojem zawodowym na gruncie medycyny - ocenia prof. Marek Gzik, który dodaje, że w Rybniku w kwestiach akademickich i ich rozwoju sporo się dzieje i podaje przykład projektów, które niebawem ma realizować Politechnika Śląska.

Prof. Andrzej Bochenek: To pielęgniarek, a nie lekarzy brakuje najbardziej

Uruchomienie kierunku pielęgniarskiego w Rybniku ma stanowić odpowiedź na potrzeby rynku medycznego. Szefostwo uczelni zaznacza, że patrząc pod tym kątem, to właśnie pielęgniarki, a nie - jak często jest mylnie uznawane - lekarze są najbardziej potrzebni na rynku ochrony zdrowia.

- Wszyscy w Polsce mówimy, że nam brakuje lekarzy. To nieprawda, że jest za mało lekarzy. Nam najbardziej brakuje pielęgniarek. Lekarze są często wykorzystywani do takich ról, które powinny być wykonywane przez służby dodatkowe. Wiele funkcji, które wykonuje obecnie lekarz może być przejęte przez dobrze wykształcony zespół pielęgniarski - uważa prof. Andrzej Bochenek, prorektor ds. medycznych Akademii Śląskiej, podając przykład operacji kardiochirurgicznych, którą lekarz jest w stanie przeprowadzić nawet w pojedynkę, mając odpowiedni zespół niekoniecznie złożony z innych lekarzy.

Nie tylko pielęgniarstwo. W kolejce czeka kolejny kierunek. A później następne?

Akademia Śląska w Rybniku chce kształcić na kierunku pielęgniarstwo, ale nie tylko do tego ma ograniczyć się jej obecność w mieście. Plany rozwoju uczelni mają być bardzo ambitne.

- Myślę, że w przyszłości będziemy ubiegali się o studia drugiego stopnia - zapowiada dr Magdalena Wierzbik-Strońska, prorektor Akademii Śląskiej.

Do ministerstwa miały już trafić dokumenty związane z utworzeniem kierunku rehabilitacja w Rybniku. Potem otwierać mają się kolejne. Jakie? Tego Akademia Śląska na razie nie zdradza. Mają być one jednak znane w perspektywie około pół roku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera