Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja profilaktyczna w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie. Były konsultacje, szkolenia i porady

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
od 16 lat
Po raz pierwszy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie zorganizował wydarzenie pod hasłem "Parkitka na zdrowie". W jego ramach odbyły się liczne konsultacje, szkolenia i porady. Można było porozmawiać nie tylko z medykami, ale również przedstawicielami różnych instytucji, które na co dzień współpracują ze szpitalem. Uczestnicy wydarzenia mogli nawet... spróbować szpitalnej kuchni!

Akcja profilaktyczna w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie

- Wydarzenie zostało zorganizowane po to, aby pokazać mieszkańcom Częstochowy, jak dużo możliwości dają nie tylko szpitalne oddziały, ale również fundacje i organizacje, z którymi współpracujemy - podkreśla Agnieszka Sanojca, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Do współuczestnictwa został zaproszony między innymi Uniwersytet Jana Długosza, a także straż pożarna. Każda z organizacji miała inne zadanie.

- Jeśli chodzi o Uniwersytet, to chcieliśmy pokazać, że wydział lekarski i pielęgniarski to bardzo atrakcyjne miejsca. To oczywiście też w interesie szpitala, by przyszłe kadry, które będą się kształciły na tej uczelni, zasiliły szeregi medyków szpitala wojewódzkiego - przyznaje Agnieszka Sanojca.

Studenci sprawdzali podstawowe parametry zdrowotne uczestników oraz służyli poradami dla wszystkich, którzy biorą pod uwagę studiowanie medycyny, czy pielęgniarstwa w naszym mieście. Poza tym uczestnicy mogli poznać tajniki ludzkiego organizmu oraz zobaczyć preparaty anatomiczne. Można też było porozmawiać na temat rehabilitacji kardiologicznej z dr n. med. Beatą Spinczyk – Bogacz, specjalistą z zakresu kardiologii dla dorosłych, pomocy po covidowej oraz chorób wewnętrznych. Straż pożarna z kolei zorganizowała pokazy udzielenia pierwszej pomocy.

- Im więcej razy przejdziemy przez to szkolenie, tym większa jest szansa na to, że w sytuacji, gdy będziemy się stresować, zadziała pamięć mięśniowa i będziemy w stanie zareagować. Prawidłowa reakcja w takich sytuacjach jest często na wagę czyjegoś życia... - przyznaje Agnieszka Sanojca.

W szpitalu wojewódzkim w Częstochowie były konsultacje, szkolenia i porady

Do udziału w wydarzeniu został również zaproszona częstochowska delegatura Narodowego Funduszu Zdrowia. Na stoisku można było uzyskać informacje między innymi o programach profilaktycznych finansowanych przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia w tym "Profilaktyka 40 Plus" i "8 tygodni dla zdrowia", a także o leczeniu uzdrowiskowym.

- Można było także wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, co jest bardzo przydatne przy okazji różnych wyjazdów - zauważa Agnieszka Sanojca. - Byli z nami także przedstawiciele Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Oni z kolei mówili, jak radzić sobie z objawami po chorobie Parkinsona, jak się rehabilitować, z jakich zabiegów korzystać - podkreśla rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Organizatorzy nie zapomnieli również o kobietach w ciąży. Można więc było uzyskać poradę od doradcy laktacyjnego oraz doradcy noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich, a także dowiedzieć się nieco więcej o szkole rodzenia. Swoje stoisko miały również reprezentantki Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki.

Poza tym uczestnicy wydarzenia mieli okazję spróbować, jak smakuje... kuchnia szpitalna.

- Jedzenie szpitalne jest owiane wieloma legendami, a one zazwyczaj są negatywne. Jeżeli mówimy o leczeniu i żywieniu w szpitalu, to zazwyczaj jest to związane z tym, że ludzie publikują w przestrzeni internetowej zdjęcia mówiące o tym, jak to jest źle. Szpital wojewódzki pokazał, że można dobrze żywić pacjentów w inny sposób - ze świeżymi owocami, warzywami i urozmaiconą dietą. Kierownik działu żywienia, Barbara Famuła, to młoda osoba, pełna pomysłów. Zawsze stara się, aby jedzenie szpitalne odbiegało od tego, co zazwyczaj widzimy w internecie - przyznaje.

Na uczestników czekali więc szpitalni dietetycy kliniczni, którzy służyli poradami dotyczącymi diet w różnych jednostkach chorobowych, a także wykonywali analizę składu ciała i dokładnie omawiali poszczególne parametry.

Wydarzenie tego typu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie zorganizowano po raz pierwszy, ale nie po raz ostatni.

- Chcielibyśmy, aby to była impreza cykliczna. Już w tej chwili mogę zaprosić na jesienną edycję, która będzie dużo większa i bardziej rozbudowana. Lekarzy, specjalistów, fachowców będzie zdecydowanie więcej i będzie można przyjść na spotkanie z nimi - podsumowuje Agnieszka Sanojca, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera