Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: P jak Pierwszego Maja

Tomasz Szymczyk
Na terenie dawnej kopalni stoi wózek,  jest też pamiątkowa tablica
Na terenie dawnej kopalni stoi wózek, jest też pamiątkowa tablica Arkadiusz Biernat
Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: P jak Pierwszego Maja, czyli zamknięty symbol Wodzisławia Śląskiego

W imieniu załogi i dyrekcji zgłaszam gotowość pierwszej ściany do eksploatacji - tak brzmiał wygłoszony dokładnie 1 maja 1960 roku przez Mariana Bańkę, kierownika robót górniczych Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń w momencie od-dania do użytku KWK 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim. Odebrali go liczni partyjni i górniczy oficjele, na czele z Edwardem Gierkiem - wówczas I sekretarzem KW PZPR w Katowicach, i Janem Mitręgą - ministrem górnictwa i energetyki.

Decyzję o budowie kopalni Mszana - jak nazwano ją pierwotnie - podjęto już w 1950 roku. Dwa lata później rozpoczęło się głębienie pierwszych szybów i budowa bocznicy kolejowej łączącej zakład ze stacją w Wodzisławiu Śląskim. 1 maja 1960 roku kopalni nadano nową nazwę: KWK 1 Maja i oficjalnie przekazano do eksploatacji. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęła tutaj działalność druga w Polsce (po kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach) stacja odmetanawiania.

Już dziesięć lat po otwarciu kopalni wydobycie sięgało nawet 2,5 miliona ton węgla rocznie. Jeszcze pod koniec lat osiemdziesiątych planowano pogłębienie kopalni, prace na poziomie 1040 metrów zawieszono jednak w 1993 roku. Jak się później okazało, był to kres działalności samodzielnej kopalni 1 Maja. W listopadzie 1995 roku w Rybnickiej Spółce Węglowej podjęto decyzję o włączeniu zakładu w skład sąsiedniej kopalni Marcel w Radlinie. Obie kopalnie połączono ponadkilometrowym chodnikiem pod ziemią, co ostatecznie okazało się jednak inwestycją zbędną. W 1999 roku została bowiem podjęta decyzja o likwidacji Ruchu 1 Maja KWK Marcel.

Wydobycie węgla zatrzymano 1 marca 2001 roku. Rozpoczęła się likwidacja szybów i przenoszenie załogi - głównie do kopalń Marcel i Jankowice. Likwidacja kopalni trwała do 2006 roku. Nadszybia i bu-dynek przeróbki zostały wysadzone, ale niektóre kopalniane budynki stoją do dzisiaj. Dawna kopalniana ciepłownia wciąż ogrzewa mieszkania w Wodzisławiu Śląskim. Na terenie dawnej kopalni siedziby mają dzisiaj firmy, ale też urzędy - na przykład Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Wodzisławiu Śląskim. Pamięć o KWK 1 Maja jest zapewne wciąż żywa na położonym tuż obok terenów dawnego zakładu górniczym osiedlu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera