Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: Ś jak Śląsk, czyli dwie różne kopalnie w dwóch różnych miejscach

Tomasz Szymczyk
Nowa KWK Śląsk powstała na tzw. polu zachodnim kopalni Wujek
Nowa KWK Śląsk powstała na tzw. polu zachodnim kopalni Wujek maciej gapiński/arc
Dzieje dzisiejszej kopalni Śląsk w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach sięgają końcówki lat sześć-dziesiątych XX wieku, jednak nazwa ta na mapie górnośląskiego górnictwa obecna była już dużo wcześniej. Tak bowiem nazywał się zakład górniczy przez wiele lat funkcjonujący w Świętochłowicach-Chropaczowie.

Budowa tej kopalni rozpoczęła się bowiem już w 1883 roku, zaś rok później wyjechał z niej na powierzchnię pierwszy urobek. Właścicielem zakładu był Gwidon Henckel von Donnersmarck, a po jego śmierci jego spadkobiercy. Po II wojnie światowej zakład przez wiele lat działał samodzielnie.

Dopiero w latach sześćdziesiątych na skutek zmniejszających się zasobów zdecydowano się na jego połączenie z sąsiednią kopalnią Matylda w Świętochłowicach-Lipinach. Jej eksploatacja rozpoczęła się jeszcze wcześniej - w 1833 roku. Pierwszym właścicielem był dziedzic Świętochłowic, Józef Porębski, potem właściciele dość często się zmieniali. Ostatnia tona węgla z kopalni Śląsk-Matylda wyjechała w 1977 roku. Działała już jednak wówczas nowa kopalnia Śląsk, która odziedziczyła swoją nazwę po tej starej - chropaczowskiej.

Uruchomienie nowej kopalni Śląsk w Rudzie Śląskiej było jednym z akcentów obchodów XXX-lecia PRL, dlatego w zakładzie pojawiła się wówczas cała ówczesna wierchuszka, na czele z I sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem, który wpisał się nawet do księgi pamiątkowej.

„Życzę załodze kopalni Śląsk, by powierzony jej wielomilionowy majątek narodowy wykorzystywała jak najowocniej dla dobra naszej socjalistycznej Ojczyzny, a wykonawcom i górnikom dalszych osiągnięć, aby ten nowoczesny zakład jak najszybciej osiągnął docelowe zdolności produkcyjne” - napisał.

Nowy „Śląsk” powstał na tzw. polu zachodnim katowickiej kopalni Wujek i po trzydziestu jeden latach samodzielnej działalności powrócił podjej skrzydła, tworząc w 2005 roku kopalnię Wujek-Śląsk. Cztery lata później w zakładzie doszło do tragicznej katastrofy. W wyniku wybuchu metanu śmierć poniosło dwudziestu górników. Dwunastu z nich zginęło na miejscu, kolejnych ośmiu zmarło po przewiezieniu do szpitala. Ponadto prawie czterdziestu górników zostało rannych. Po katastrofie ogłoszona została dwudniowa żałoba narodowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty