MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Archiwalne mapy Bytomia są dostępne w sieci. Sprawdź, przy jakiej ulicy mieszkałbyś 100 lat temu

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
Archiwalne mapy Bytomia są dostępne w sieci. To gratka dla mieszkańców! Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Archiwalne mapy Bytomia są dostępne w sieci. To gratka dla mieszkańców! Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bytomska Infrastruktura Informacji Przestrzennej/screen
Od kilku tygodni archiwalne, historyczne mapy i plany miasta są już dostępne w miejskim serwisie Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Jest to niewątpliwie gratka dla mieszkańców, którzy będą mogli zobaczyć m.in. przy jakiej ulicy mieszkaliby 100 lat temu.

Archiwalne mapy Bytomia są dostępne w sieci. To gratka dla mieszkańców!

W sieci - a konkretnie w serwisie Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej - od kilku tygodni można zapoznać się z dziesięcioma mapami miasta z okresu 1901-1941. Jest także dodatkowa, która prezentuje rozbudowę Bytomia na przestrzeni lat (1858-1918).

To wszystko stało się możliwe, dzięki tytanicznej pracy przedstawicieli Wydziału Geodezji Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Dostosowali oni bowiem archiwalne mapy do obowiązującego dzisiaj układu współrzędnych w mieście.

- Dostępną bazę map będziemy chcieli w najbliższym czasie rozbudować o kolejne. Chcemy podjąć współpracę z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu oraz Muzeum Śląskim w Katowicach, aby skorzystać z ich zasobów, dzięki czemu moglibyśmy je udostępnić mieszkańcom Bytomia - tłumaczy Arkadiusz Dzadz z Wydziału Geodezji.

Nie przeocz

Niewątpliwie, dużą ciekawostką będzie porównywanie obecnych nazw ulic z tymi dawnymi, niemieckimi. Dzięki temu wiemy, że ul. Witczaka to w przeszłości była Scharleyerstrasse, a Katowicka - Düngosstrasse. Na mapach odnajdziemy także wcześniejsze nazwy również placów, parków czy obiektów sportowych.

Dzięki mapom można przestudiować historię ważnych dla miasta obiektów. Wystarczy zerknąć na tę z 1927 roku - widzimy na niej Kraftwerk Oberschlesien, czyli Elektrociepłownię Szombierki, która jest przedstawiona z dwoma kominami, a nie trzema. Najwyższy został wybudowany dziesięć lat później. Dostrzeżmy także m.in. synagogę, która została spalona w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku.

Archiwalne mapy można podejrzeć w TYM miejscu.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trzęsienie ziemi na Wyspach. Partia Pracy wraca do władzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni