Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcje turystyczne w Bielsku-Białej i okolicach. Gdzie pojechać na weekend

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Bielsko-Biała i okolice to świetny pomysł na weekendowy wypad.
Bielsko-Biała i okolice to świetny pomysł na weekendowy wypad. Urząd Miejski w Bielsku-Białej (wikimedia.commons, domena publiczna)
Jeśli zastanawiacie się, gdzie pojechać na weekend, polecamy Bielsko-Białą i okolice. To obszar bogaty w atrakcje turystyczne, gdzie nie będziecie się nudzić. Ani podczas weekendu we dwoje, ani z dzieckiem.

Jednym z atutów Bielska-Białej jest położenie u podnóża Beskidu Śląskiego i Małego. Dzięki temu można wybrać się na górską wycieczkę, nie opuszczając miasta, a i samo miasto ma sporo do zaoferowania. Ale weekendową wycieczkę (lub dłuższy pobyt), warto rozszerzyć o okolice. Podpowiadamy, gdzie warto dodatkowo pojechać i jakie atrakcje turystyczne czekają tam na nas. Wybraliśmy dwa kierunki: na południowy-wschód, w rejon Beskidu Żywieckiego oraz południowy-zachód, z Wisłą i Ustroniem. Oto fajne miejsca na weekend.

Wycieczki w góry z atrakcjami: Szyndzielnia i Dębowiec

W granicach Bielska-Białej znajdują się góry. Co najmniej dwie z nich oferują więcej atrakcji niż typowa górska wycieczka. W dodatku wcale nie są przeznaczone dla tylko tych, który po górach lubią chodzić, bo na obie można wygodnie wjechać (wejście na piechotę również nie stanowi problemu).

Jedną z gór, na którą warto się wybrać, jest Szyndzielnia. Wznosi się ona na wysokość 1030 m n.p.m. i zapewnia wspaniały widok na miasto, okoliczne góry, a nawet Tatry. Dodatkowo można wejść na osiemnastometrową wieżę widokową. Na Szyndzielnię kursuje kolejka gondolowa.

Z Szyndzielni można przejść m.in. na sąsiedni i nieco niższy Dębowiec. Na ten szczyt można się również dostać koleją kanapową. Na Dębowcu czekają nas liczne atrakcje dla rodziny – znajduje się tam park linowy, w nim trasy o zróżnicowanym stopniu trudności, przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Inną atrakcją jest całoroczny tor saneczkowy. Zimą możemy dodatkowo skorzystać ze snowparku oraz naśnieżanego stoku narciarskiego.

Co warto zobaczyć w Bielsku-Białej

Historia i rozwój Bielska-Białej w dużej mierze jest związany z produkcją włókienniczą – najpierw rzemieślniczą, później przemysłową – to głównie XIX wiek. Z tego właśnie okresu pochodzi wiele wartych zobaczenia zabytków, takich jak kamienice, miejskie wille, a także budynki fabryczne (w jednym z nich działa muzeum, niektóre są rewitalizowane).

Do programu zwiedzania miasta warto też włączyć dworzec PKP oraz teatr. Starszą historię miasta reprezentuje m.in. zamek książąt Sułkowskich oraz bielskie Stare Miasto. To oczywiście tylko podstawowe zabytki. Jednak zwiedzając miasto, warto zwrócić uwagę również na mniej typowe atrakcje, związane ze znacznie bliższymi nam czasami.

Zabytki Bielska-Białej wiążą się przede wszystkim z okresem dynamicznego rozwoju w XIX wieku, związanym głównie z przemysłem włókienniczym. To wtedy powstały budynki, które Bielsku zapewniły przydomek „mały Wiedeń”. W mieście jest jednak sporo pozostałości i starszych dziejów, a także świadectw zróżnicowania religijnego i etnicznego mieszkańców.Zwiedzając Bielsko-Białą, warto pamiętać o tym, że przez większość czasu były to oddzielne miasta, które nawet znalazły się w różnych zaborach: Bielsko w pruskim, a Biała – w austriackim. Stąd np. dwa „stare rynki” – w Bielsku i Białej (obecnie plac Wojska Polskiego). Bielsko i Białą połączono w 1951 roku.Przedstawiamy 10 wybranych zabytków na weekend w Bielsku-Białej.

Zabytki na weekend w Bielsku-Białej. Te miejsca i budynki wa...

„Bajkowe Bielsko-Biała” czyli atrakcje dla dzieci

Jedną z takich atrakcji są pomniki bohaterów kreskówek, które powstały bielskim Studiu Filmów Rysunkowych (do samego SFR również warto się wybrać, bo oferuje ono wiele dodatkowych atrakcji). Tymczasem na ulicach miasta można spotkać Reksia (na placu między ulicą 11 Listopada i ks. Stojałowskiego), Bolka i Lolka (przy ul. Mostowej) oraz Pampaliniego wraz z uśmiechniętym hipopotamem (przez zabytkowym ratuszem w Białej). Pomniki nie są monumentalne – mają przyjazną skalę, odpowiednią dla robiących sobie z nimi zdjęcia dzieci.

Atrakcje dla fanów motoryzacji i PRL-u

Inna atrakcja Bielska-Białej wiąże się z niewątpliwym zabytkiem polskiej motoryzacji, czyli Fiatem 126 p. To właśnie m.in. w Bielsku-Białej powstawały kultowe obecnie Maluchy (a wcześniej – Syreny). Te samochody „uczczono” w jednej z knajpek w rejonie bielskiego Starego Rynku. Jest to jedyna z takim wystrojem, ale niejedyna, warta odwiedzenia. W Maluch Cafe jako elementy wyposażenia wykorzystano części Maluchów, na miejscu można również zapoznać się z jego historią. W Bielsku-Białej działa też prywatne muzeum tego samochodu (żeby je zwiedzić, należy wcześniej się umówić).

Weekendowa wycieczka po okolicy: Góra Żar

Będąc w Bielsku-Białej warto wybrać się na weekendową wycieczkę w Beskid Żywiecki. Nie jest to propozycja wyłącznie dla miłośników górskich wędrówek, bo okolica oferuje wiele dodatkowych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest góra Żar. Wznosi się na wysokość 761 m n.p.m. Można ją „zdobyć” pieszo, rowerem (na szczyt, poza szlakami, prowadzi również asfaltowa droga), ale także – kolejką linowo-terenową.

Z góry rozciągają się wspaniałe widoki m.in. na Jezioro Żywieckie i Międzybrodzkie oraz góry. Jednak na Żarze widoki można podziwiać nie tylko z ziemi. To raj dla miłośników paralotniarstwa, a także szybownictwa i można skorzystać również z lotów widokowych. Warto wiedzieć, że Górska Szkoła Szybownictwa działa tutaj od 1936 roku!

Góra Żar skrywa też pewną tajemnicę, a kluczem do niej jest niezwykłe jezioro na samym szczycie. To sztuczny zbiornik, będący częścią elektrowni szczytowo-pompowej. Niezwykłe jest to, że elementy instalacji tej elektrowni zostały wydrążone wewnątrz góry (jest to m.in. komora w wymiarach 27 m szerokości, 125 m długości i 40 m wysokości!). Elektrownia bywa udostępniana do zwiedzania, ale dostępność trzeba sprawdzić, bo nie zawsze jest to możliwe.

Z góry prosto nad jeziora

U podnóża góry Żar znajdują się jeziora – sztuczne zbiorniki na rzece Sole. Jest to Jezioro Żywieckie oraz Międzybrodzkie. Położone w dolinie między górami wyglądają niezwykle malowniczo. Poza podziwianiem widoków (oraz dwóch zapór: w Tresnej oraz jeszcze przedwojennej – w Porąbce), można też skorzystać z różnych wodnych atrakcji – popływać żaglówką, kajakiem lub na rowerku wodnym.

10 nietypowych atrakcji województwa podlaskiego. Co warto zobaczyć na Podlasiu? Przejrzyj propozycje!

10 nietypowych atrakcji województwa podlaskiego. Co warto zo...

Wycieczka do miasta - Żywiec

Będąc w okolicy warto wybrać się również do pobliskiego Żywca. Miasto oferuje kilka atrakcji turystycznych i zabytków. Jednym z bardziej znanych jest zabytkowy browar. Pochodzi on z połowy XIX wieku. Obecnie działa w nim nowoczesne muzeum, w którym można poznać nie tylko historię warzenia piwa i miejscowego browaru, ale też zobaczyć, jak żyli mieszkańcy dziewiętnastowiecznego Żywca.

Uwaga: ta atrakcja jest dostępna tylko dla osób dorosłych (do muzeum mogą wejść także dzieci i młodzież powyżej 10 lat, ale wyłącznie jako osoby towarzyszące pełnoletnim zwiedzającym).

Inne ciekawe miejsca na weekend: Wisła i Ustroń

Warto również wybrać się na wycieczkę do Wisły i Ustronia. Co warto tam zobaczyć? Ciekawych miejsc jest sporo – wybraliśmy kilka różnych atrakcji rodzinnych i turystycznych. W Wiśle można zobaczyć początek rzeki Wisły. Ale to też ciekawe miejsce dla miłośników skoków narciarskich. W Wiśle-Malince znajduje się skocznia, na której są rozgrywane zawody letnie i zimowe, należące m.in. do Pucharu Kontynentalnego oraz Pucharu Świata. To jedna z dwóch dużych skoczni w Polsce (o punkcie konstrukcyjnym K120). Atrakcją związaną z tym sportem jest także muzeum Adama Małysza, znajdujące się w Wiśle. Natomiast kolejne skocznie (normalną, średnią i małą) można oglądać też w niedalekim Szczyrku – wystarczy pokonać Przełęcz Salmopolską (przy okazji pokonując część trasy jednej z edycji kolarskiego wyścigu Tour de Pologne).

Ale Wisła oferuje nie tylko atrakcje sportowe. Tu znajduje się jeden z ciekawszych zabytków architektury modernistycznej, a przy tym – rezydencja Prezydenta Rzeczpospolitej. Zamek w Wiśle powstał w latach 1929-1930 i przed wojną zdążył w nim gościć prezydent Ignacy Mościcki. Jako rezydencja rządowa pałac działał do 1952 roku i ponownie jako prezydencka – od 2002 r. Sam budynek i jego funkcja jest niezwykle ciekawy, ale zachowało się też dużo przedwojennego wyposażenia, w oryginalnym modernistycznym stylu. Rezydencja jest udostępniania dla zwiedzających, trzeba się jednak wcześniej zapisać.

Zupełnie inne przeżycia czekają nas w sąsiednim Ustroniu. Tu warto zobaczyć m.in. Leśny Park Niespodzianek, który jest atrakcją dla dzieci i dorosłych. Park jest pięknie położy na zboczu Równicy (również na nią można wybrać się na wycieczkę). To mini zoo, gdzie można podziwiać, a z niektórymi nawet nawiązać bliższy kontakt, zwierzęta takie jak daniele, jelenie, żubry, czy alpaki. Odbywają się też bardzo ciekawe i pouczające pokazy lotów ptaków drapieżnych, które również są mieszkańcami Parku Niespodzianek. Są one połączone z interesującymi (i przystępnymi dla wszystkich) wykładami.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty