reklama

Bajka pana Kleksa. Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy powstaje w Fabryce Porcelany w Katowicach. Otwarcie w grudniu 2019 WIZUALIZACJE

Katarzyna PachelskaZaktualizowano 
Wizualizacja wnętrza Bajki Pana Kleksa w Fabryce Porcelany w Katowicach Materiały prasowe
Prawie 1000 m2 powierzchni zajmie Bajka Pana Kleksa. Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy powstaje w Katowicach, w Fabryce Porcelany. Będzie to miejsce dla dzieci od 3 do 14 lat i ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Będzie tu 7 stref tematycznych i 3 poziomy.

Bajka Pana Kleksa to prywatna inicjatywa. Pierwsza Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy w Polsce, której motywem przewodnim będzie świat z bajek Brzechwy i filmów o panie Kleksie powstaje w postindustrialnych wnętrzach Fabryki Porcelany w Katowicach.

Zobaczcie zdjęcia:

Charakter miejsca nawiązuje do słynnej trylogii Jana Brzechwy, poświęconej przygodom Ambrożego Kleksa – wielkiego, aczkolwiek zapomnianego już nauczyciela. - Postać na miarę marvellowkich superbohaterów ma w sobie tyle wartości, że najwyższa pora go wskrzesić! - mówi Grzegorz Pietraszewski, pomysłodawca Bajki pana Kleksa i prezes fundacji Bajka Pana Kleksa, przedsiębiorca z Katowic, właściciel firmy Aureus Leasing i Aureus SA.

Prawie 1000 m2 powierzchni dla dzieci i rodziców

Otwarcie Bajki pana Kleksa jest zapowiadane na 1 grudnia 2019 r. To miejsce przewidziane dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym - od 3 do 14 lat. Co ważne - to nie ma być "bawialnia", w której rodzice zostawiają dzieci na 2 czy 3 godziny, ale miejsce, w którym rodziny mają spędzać czas razem.

Bajka obejmuje 960m2 i jest podzielona na 7 stref tematycznych. Swoją wędrówkę rozpoczniemy w Bajkowej strefie wejścia. To tu zadecydujemy, do której bajki chcemy się udać. Kolejno, naszym oczom ukaże się Tajemna strefa przyrody – miejsce deszczowych drzew, wśród których ukryły się zwierzęta i 3 pary bajkowych drzwi. Aby wejść do Akademii Pana Kleksa będziemy musieli dodatkowo przejść przez „brodę Pana Kleksa” – gąszcz lin i kolorowych sznurków. To strefa kolorów, faktur i dźwięków i sensorycznych zagadek.

W przestrzeni dedykowanej Podróżom Pana Kleksa wyruszymy w podróż do niezwykłych krain znanych z powieści. To tu poznamy sposoby m.in. obsługi kompasu i rozpoznawania kierunków świata, techniki wiązania węzłów żeglarskich oraz czytania map. W strefie Kosmosu nauczymy się podstaw astronomii, wystartujemy też prawdziwą rakietą. W strefie Prawego Oka weźmiemy udział w superkreatywnych warsztatach familijnych, posłuchamy znanych artystów, podróżników i naukowców.

- Myślę o Bajce, jako o miejscu z misją - mówi Grzegorz Pietraszewski. - Jan Brzechwa dokonał rzeczy niezwykłej – stworzył świat, który urzekał, zaciekawiał i naprawdę otwierał głowę. Przeniesienie tego świata do interaktywnej przestrzeni może zapalić tysiące dzieciaków do nauki – nauki, która może być naprawdę fajna. Idea projektu sięga daleko poza samą przestrzeń czy wystrój wnętrz i zakłada także promowanie wartości, które uosabiał Pan Kleks – otwartości, tolerancji, chęci odkrywania świata, podejmowania wyzwań i pokonywania przeszkód, jakie stają na życiowej drodze. Wierzę, że Pan Kleks ma szansę zachęcić do sięgnięcia po dzieła opowiadające o jego przygodach i w dalszej perspektywie odkryć pasjonujący świat książek, aktywizować rodziny do wspólnego spędzania czasu oraz być dla dzieci atrakcyjną alternatywą dla bezproduktywnego siedzenia w świetlicach szkolnych. W Katowicach, a może nawet w samej Polsce, nie ma podobnej inwestycji, która w obszarze kultury i edukacji wykorzystuje literaturę dziecięcą. Bajka Pana Kleksa dołącza do grona podobnych projektów na świecie, jak Muzeum Muminków w Tampere (Finlandia) czy Astrid Lindgren World w Vimmerby (Szwecja). Wpisuje się w światowy trend nowoczesnych edukacyjnych placówek, które potrafią oderwać dzieci od smartfonu czy komputera – mówi Grzegorz Pietraszewski, pomysłodawca pierwszej w Polsce Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy Bajka Pana Kleksa.

Koncepcja

Bajka Pana Kleksa będzie wyjątkowym miejscem dla rodzin, dzieci i nauczycieli, w którym poznając przygody Ambrożego Kleksa, bohatera powieści Jana Brzechwy będzie można zgłębić tajemnice otaczającego nas świata. Na wystawie stałej Bajki Pana Kleksa zobaczymy masę eksponatów, które pozwalają na sensoryczne odkrycia i interakcje z pozostałymi uczestnikami zwiedzania. Wystawa przywołuje bajkowy świat wykreowany w kultowej powieści, rozbudzając w dzieciach chęć do nauki i czytania książek. Twórcom miejsca zależało, żeby w Bajce Pana Kleksa dobrze poczuli się wszyscy - zarówno ci, którzy dobrze znają głównego bohatera z czasów dzieciństwa, jak i ci, którzy dopiero poznają magiczny świat przygód profesora i jego przyjaciół.

Miejsce z historią

Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy Bajka Pana Kleksa mieścić się będzie na terenie dawnej Fabryki Porcelany, w której od lat 20. XX wieku produkowano znaną w całej Europie porcelanę sygnowaną znakiem Giesche, a po II wojnie światowej – Bogucice. Dziś na terenie fabryki nadal wypalana i zdobiona jest porcelana. Ale to przede wszystkim jedno z najciekawszych miejsc na mapie nowych Katowic, wprowadzające w tkankę miasta zupełnie nową wartość. W zrewitalizowanych budynkach z XIX i XX wieku powstał park technologiczny, w którym mieszczą się firmy, agencje kreatywne, concept store’y, galerie sztuki i restauracja. To również idealna przestrzeń do organizowania wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, którą od początku swojej działalności wspiera Fabryka Porcelany. Obecność Bajki Pana Kleksa właśnie tutaj nie jest więc przypadkowa. Wytwórnia idealnie wpisuje się w misję i działalność miejsca

Wystawa, której patronem jest Wielki Nauczyciel, Pan Kleks

Głównym trzonem Bajki Pana Kleksa jest stała ekspozycja bazująca na trylogii o przygodach Pana Kleksa. Ekspozycja przygotowana jest przez Fabrykę Dekoracji, znane i cenione studio specjalizujące się w tworzeniu centrów nauki i nowoczesnych placówek muzealnych. Fabryka jest autorem m.in. wystawy „Na tropie Tomka” dla Muzeum Śląskiego w Katowicach, wystawy „Przyroda” w Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz otwartej w listopadzie wystawy „W Polsce Króla Maciusia” w Muzeum Polin w WarszPrzestrzeń Bajki Pana Kleksa obejmuje 960 m2 i jest podzielona na siedem stref tematycznych. Są to m.in.: Akademia Pana Kleksa, Podróże Pana Kleksa, Świat Nauk Ścisłych, Prawe Oko i Tajemna Strefa Przyrody. W każdej z nich czeka na dzieci wiele aktywności, elementów grywalizacji i interaktywnych eksponatów.

Swoją wędrówkę zwiedzający rozpoczynają w Bajkowej Strefie Wejścia. Tu można kupić bilet i wybrać jedną ze ścieżek zwiedzania, która jest dopasowana do ich potrzeb.

Do wnętrza Akademii Pana Kleksa prowadzi droga przez „brodę Pana Kleksa” – gąszcz lin i kolorowych sznurków. Ta strefa jest pełna kolorów, faktur i dźwięków, doświadczeń stymulujących różne zmysły małych i dużych odkrywców.

W przestrzeni dedykowanej Podróżom Pana Kleksa mali i duzi odkrywcy udają się w podróż do niezwykłych krain znanych z powieści. Przestrzeń zaprojektowana jest w formie statku Pana Kleksa „Apolinary Baj”. W tej strefie zwiedzający poznają m.in. sposoby obsługi kompasu i rozpoznawania kierunków świata, uczą się różnych technik wiązania węzłów żeglarskich oraz czytania mapy.

Kolejna strefa przenosi zwiedzających w Świat nauk ścisłych. Tu dzieci poznają zasady astronomii, matematyki i fizyki oraz zobaczą jak wygląda prawdziwy statek kosmiczny.

Wystawę zamyka Prawe Oko Pana Kleksa – sala widowiskowa przeznaczona na pokazy audiowizualne, przedstawienia, festiwale i warsztaty. Twórcy Bajki Pana Kleksa planują gościć tu w ciągu roku lokalnych twórców, artystów, naukowców i wynalazców.

Pozostałą cześć Wytwórni zajmuje Tajemna Strefa Przyrody, czyli przestrzeń z kawiarnią - wygodne miejsce dla rodziców i opiekunów, którzy mogą odpocząć, podczas gdy ich pociechy eksplorują świat Pana Kleksa.

Spiritus movens Bajki Pana Kleksa

Pomysłodawcą i prezesem zarządu fundacji Bajka Pana Kleksa, która koordynuje powstanie pierwszej w Polsce Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy inspirowanej przygodami Pana Kleksa, jest Grzegorz Pietraszewski. Z pochodzenia Ślązak, ukończył wydział Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przedsiębiorca, swoją działalność biznesową od kilkunastu lat łączy z aktywnością społeczną w organizacjach pozarządowych. Mocno angażuje się w kwestie promocji aktywności obywatelskiej młodych, wolontariatu oraz dialogu i otwartości. Był przewodniczącym ogólnopolskiego Stowarzyszenia Projekt: Polska oraz członkiem Rady Fundacji Projekt: Polska, a także autorem i koordynatorem wielu ogólnopolskich projektów o tematyce międzynarodowej, adresowanych do uczniów i studentów, m.in. „Ambasadorzy Demokracji - 40 dni dla Białorusi” oraz „Unia bez barier”. Sprawował funkcję obserwatora wyborów prezydenckich na Ukrainie z ramienia Parlamentu Europejskiego.

Od 12 lat prowadzi firmę Aureus Leasing sp. z o. o. oraz Aureus S.A., w ramach której prowadzi Fundację Aureus Link. Firma zatrudnia dziś blisko 100 osób. W 2018 roku został wyróżniony „Złotym laurem umiejętności i kompetencji” za „prowadzenie modelu biznesowego opartego na budowaniu długotrwałych relacji z klientami oraz wspieranie w każdym aspekcie, także finansowym, działalności startupów". Prywatnie jest spełnionym tatą Blanki oraz Mai.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Tak wygląda willa generała Ziętka w Ustroniu

Bezczelny złodziej okradł sklep jubilerski w Katowicach

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3