Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bar mleczny "Krówka" nakarmi jeszcze więcej żorzan

Katarzyna Śleziona-Kołek
Dzisiaj załogę baru mlecznego stanowi 17 niepełnosprawnych. Każdego dnia lokal odwiedzają tłumy klientów
Dzisiaj załogę baru mlecznego stanowi 17 niepełnosprawnych. Każdego dnia lokal odwiedzają tłumy klientów Katarzyna Śleziona-Kołek
Setki mieszkańców stołują się dziennie w prowadzonym przez niepełnosprawnych Barze Mlecznym w Żorach. Brakuje miejsca, będzie rozbudowa.

Nikt nie spodziewał się, że prowadzony przez osoby niepełnosprawne w żorskim Śródmieściu Bar Mleczny "Krówka" odniesie tak wielki sukces. Codziennie drzwi lokalu, w którym można dostać najtańszego - i podobno najsmaczniejszego schabowego w mieście szturmują tłumy. Je tu nie tylko przysłowiowy Kowalski, ale i vipy, muzycy, czy jadący na mecz siatkarze Jastrzębskiego Węgla. Brakuje miejsca dla stołujących się tu mieszkańców. Dlatego zapadła decyzja, że “Krówka” wkrótce będzie większa. Bar zostanie rozbudowany!

- Szczególnie w weekendy, w porze obiadowej jest ścisk. Trudno znaleźć miejsce w lokalu. Przydałoby się więcej stolików, bo chętnych na obiad w "Krówce" nie brakuje - mówi pani Angelika Kwaśny z Żor. Spokojnie, wszyscy wkrótce się zmieszczą. Zakład Aktywności Zawodowej Zakład Produkcyjno - Usługowy "Wspólna Pasja", który prowadzi bar, właśnie opracowuje projekt przebudowy lokalu. - Chodzi o to, aby powierzchnia użytkowa baru mlecznego zwiększyła się z obecnych 127 do 215 m kw - mówi Jerzy Krótki, dyrektor ZAZ-u, pod który podlega bar mleczny. Tłumaczy, że w wyniku przebudowy zwiększy się powierzchnia sali konsumpcyjnej oraz kuchni i zaplecza socjalnego dla niepełnosprawnych pracowników baru. - Poprawią się nie tylko warunki socjalne pracowników, ale też wydajność zaplecza gastronomicznego. Będzie to możliwe dzięki wybudowaniu chłodni. Całość inwestycji realizowana będzie na powierzchni obecnego baru mlecznego oraz parteru budynku przy ulicy Biskupa, który w całości zostanie przebudowany - mówi Jerzy Krótki.

Dzisiaj trudno jeszcze mówić o konkretnych kosztach rozbudowy baru. - Wiadomo, że ZAZ chce na ten cel, poza pieniędzmi pochodzącymi z budżetu miasta, pozyskać także dotacje zewnętrzne, dlatego też proces przebudowy planowany jest na lata 2016-2017 - dodaje Adrian Lubszczyk z biura promocji, kultury i sportu żorskiego magistratu. ZAZ będzie walczyć m.in. o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddziału Śląsk.

Dzisiaj załogę baru mlecznego w Żorach stanowią 24 osoby, w tym 17 osób niepełnosprawnych i 7 terapeutów do pomocy. - Już od wczesnego rana w budynku ZAZ-u przy ul. Bażanciej w Żorach nasi niepełnosprawni pracownicy zajmują się obróbką mięsa, ryb, krojeniem wędlin, przygotowaniem surówek. Później o godzinie 9 samochody rozwożą to wszystko do baru, który otwieramy od poniedziałku do niedzieli o godzinie 11 - dodaje dyrektor Krótki.

Jedzenie w barze chwalą mieszkańcy. - Porcje są sporej wielkości. Stołowanie się w barze mlecznym to oszczędność czasu i pieniędzy - przyznaje Tomasz Chmielnik z dzielnicy Zachód w Żorach. Niskie ceny naprawdę zwracają uwagę. Za dwudaniowy obiad, składający się z rosołu i kotleta schabowego z ziemniakami i surówką zapłacimy zaledwie 10,60 zł, a np. sama zupa pomidorowa (300 ml) z ryżem lub makaronem kosztuje tylko 2,50 zł. Nic dziwnego, że od blisko 5 lat takie tu tłumy.

Przypomnijmy, bar mleczny w Żorach działa od 17 stycznia 2011 roku. Powstał w budynku kamienicy, gdzie dawniej mieścił się sklep z farbami. "Krówka" zdobyła I miejsce w Żorach i dziewiąte na Śląsku w konkursie na "Najlepszy lokal gastronomiczny 2013 roku". Był to plebiscyt Dziennika Zachodniego i portalu naszemiasto.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!