Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barbórka: ZOBACZCIE, jak w latach 80-tych wyglądała praca górnika na dole [FOTOREPORTAŻ Z KWK RYMER]

Jacek Bombor, Aleksander Król
Barbórka: ZOBACZCIE, jak w latach 80-tych wyglądała praca górnika na dole
Barbórka: ZOBACZCIE, jak w latach 80-tych wyglądała praca górnika na dole Narodowe Archowum Cyfrowe

Barbórka: ZOBACZCIE, jak w latach 80-tych wyglądała praca górnika na dole [FOTOREPORTAŻ Z KWK RYMER]

Galeria znalazła się w Narodowym Archiwum Cyfrowym, zawiera zdjęcia z dołu: podczas pracy w przodku, na kombajnie, w ścianie. Są też zdjęcia z lampowni i zakładu z zewnątrz... Można podpatrzeć, jak pracowali górnicy. Przypomnijmy, kopalnię zlikwidowano dokładnie 20 lat temu - 20 października 1999 roku. Wcześniej, zanim połączono ją z Chwałowicami, pracowało tu nawet 6 tysięcy ludzi!

My godali, że idymy na “Siwka”… Tak godano na kopalnia Rymer. Czemu? Ojciec mi opowiadoł, że tam kiedyś jeździły konie. Zresztą siwe konie to i jo pamiętom, jak woda rozwoziły. Bo kiedyś wszystko należało pod kopalnia, wodociągi też. Wszystko się w Niedobczycach wokół niej kręciło. „Siwka” wzięła się od koni, ale za naszych czasów one już nie robiły na dole. Chociaż jedni mówią, że to określenie wzięło się od starego węgla, siwego, nie wiem, co jest prawdą - mówi Stanisław Syrek, górnik z nieistniejącej już kopalni Rymer. 28 lat przerobił jako ślusarz.

- Robiłech od 1978 roku. W 2000 roku żech przeszedł na urlop górniczy i to już nie z kopalni Rymer, tylko z Chwałowic, po tym jak nas połączyli - mówi Bogusław Lukoszek, także ślusarz, który pamięta zarówno „złote czasy”, gdy na Rymerze pracowało prawie 6 tys. górników i schyłek kopalni, łączenie Rymera z Chwałowicami i jej koniec. Opowiada, że górnicy z Rymera mieli tego połączenia z Chwałowicami nie odczuć, że niby tylko szyld się zmienił z: „Kopalnia Rymer” na „Kopalnia Chwałowice, Ruch Rymer”. Ale prawda była nieco inna.

- Do „siebie” dalej my przychodzili. Nie przenosili od razu. Dopiero jak likwidowali Rymera to już całymi oddziałami przenosili na Chwałowice. Na Rymerze zostali tylko ci, co do emerytury mieli blisko, żeby tam posprzątać, porozbierać to, co było do porozbierania. I Siwka znikła - mówi Bogusław Lukoszek.

W 1994 roku rozpoczął się proces likwidacji; 1.07.1995 r. połączono Rymer z Chwałowicami, a wydobycie w „Ruchu Rymer” zakończono 20.10.1999 r.)

- Jednym z powodów było to, że na Rymerze szyby były do poziomu 600 metrów, a pokłady poniżej 1000. Kopalnia Marcel miała szyby 800 i pokłady też poniżej 1000. Teraz Marcel bierze wszystkie pokłady rymerskie, pod Wrębową, Niedobczycami - mówi Henryk Rojek. - Smutno było żegnać „Siwka”. Tym bardziej, że dużo pokładów było rozjechanych, przygotowanych, żeby fedrować. Rymer był bardziej przygotowany jak Chwałowice - mówi Syrek.

W dawnych kopalnianych budynkach pracuje teraz kilkanaście firm, jest nawet ścianka wspinaczkowa w dawnej Cechowni. O dawnej świetności Rymera mieszkańcom będzie przypominał klub piłkarski Rymer albo Park im. Czempiela w Niedobczycach z tańczącymi górnikami i piękną panią z dzbanem.

- Fontanna powstała w latach 50 i stała przed kopalnią. To dzieło Rudolfa Kucharczyka, naszego artysty z Rymera - mówi Henryk Ryszka, były pracownik Rymera i były długoletni radny Rybnika z Niedobczyc. - Ta kobieta i te delfiny były kiedyś podświetlane. To było nowum, w Rybniku nic takiego nie istniało - mówi Ryszka, opowiadając o złotych czasach Niedobczyc, gdy Rymer jeszcze fedrował. Ale to już zupełnie inna historia. Woda w dzbanie kobiety z delfinami dawno już wyschła… Co pozostało po Siwce? Duma Rymeroków.

Nie przegapcie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera