BEBOCZKA "Doradziejka"

Materiał informacyjny KRAJOWA IZBA DORADCÓW PODATKOWYCH
Ma Wrocław swoje krasnale, Zielona Góra – bachuski. Nawet po Olkuszu możemy spacerować szlakiem gwarków. Dlaczego więc Katowice miałyby być gorsze?

I tak w Katowicach od pewnego czasu rozgościły się beboki. Zaczęło się od kilku, a potem jak przysłowiowe grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się następne. Niewiele czasu trzeba było aby powstał w Katowicach szlak śląskich beboków.

A bebok? Coż lub któż to jest bebok? Odpowiedź jest krótka – BEBOK TO JEST BEBOK!

Od niepamiętnych czasów Beboki goszczą we wszystkich śląskich legendach i bajaniach naszych starzików. Nasi dziadkowie chętnie straszyli nas bebokami gdy zbroiliśmy. Beboki siedziały w starych szafach, na drugim stopniu wilgotnej piwnicy, a nade wszystko okupowały wszystkie najgłębsze zakamarki strychów.

W zbiorze wszystkich śląskich strachów, duchów, meluzyn, utopców, beboki zawsze zajmowały miejsce poczesne. Wcześniej nikt ich nie widział, choć przez wieki nie było chyba nikogo ktoby o nich nie słyszał. I było tak do momentu gdy zmaterializowały się pod pędzlem Pana Grzegorza Chudego – śląskiego akwarelisty. To w Jego atelier na katowickim Nikiszu najpierw pojawiły się śliczne akwarele, których bohaterami okupującymi śląskie krajobrazy zostały beboki, a teraz powstają projekty tych sympatycznych stworków, których już chyba nie boi się żaden śląski bajtel.

Pomysł, aby śląscy doradcy podatkowi mieli również swojego beboka narodził się na jednym z zeszłorocznych posiedzeń Zarządu Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Szukaliśmy formy, nazwy i atrybutu naszego beboka. No i oczywiście lokalizacji, w któej nasz bebok czułby się dobrze a odwiedzający go mogli kojarzyć z naszym zawodem.

I tak powstała Beboczka "Doradziejka", taszcząca pod pachą zbiór najróżniejszych przepisów podatkowych z którymi przychodzi nam się mierzyć i niosąca w drugiej ręce parasol chroniący podatników przed deszczem obciążeń i niekorzystnych decyzji.

Beboczka, a nie bebok? - bo zachowujemy bebokowe parytety. A Doradziejka? - bo niektórzy jeszcze pamiętają jak śląscy doradcy podatkowi bawili się "muzycznie" pod hasłem "Doradzieje", a skojarzenie z czarodziejami było wtedy nieprzypadkowe. No i lokalizacja, skwer przy placu Grunwaldzkim – czy trzeba lepszej gdy za towarzystwo naszej beboczce służą najznamienitsze postaci śląskiej kultury?

Niech więc Beboczka Doradziejka będzie namiastką takiej podatkowej czarodziejki, niech odczarowuje podatkowe zawiłości i przypomina, że w naszej przestrzeni doradcy podatkowi są, działają i służą pomocą wszystkim bez wyjątku podatnikom.

No i na koniec. Jest w Katowicach szlak katowickich beboków, jest książeczka opisująca ten szlak, jest pieczątka. Miło nam, że nasza Beboczka od dziś staje się częścią tego szlaku. Niech od dziś przypomina, że podatków nie trzeba się bać, a w sytuacjach kryzysowych zawsze czuwa doradca podatkowy z "beboczkową parasolką".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni