MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie pomoc w spłacie kredytów hipotecznych. Dopłaty albo obniżona marża. Znamy szczegóły! [20.05.2022]

Po podwyżce stóp procentowych do 4,5 proc., kolejny raz wzrosły raty kredytów hipotecznych. Rząd zapowiedział nowe formy pomocy w ich spłacie.

Od października 2021 roku do kwietnia br. główna stopa referencyjna NBP wzrosła z 0,1 procent do 4,5 procent.

Przez to raty najbardziej popularnych na Podkarpaciu kredytów hipotecznych wzrosły o około 700-800 złotych. Dla niektórych rodzin to naprawdę duży problem.

- Przede wszystkim nie wolno bagatelizować takiej sytuacji, tylko jak najszybciej skontaktować się z bankiem kredytującym lub pośrednikiem finansowym i przedstawić swoją sytuację finansową, aby rozwiązać lub złagodzić powstały problem - mówi Piotr Ziober, dyrektor rzeszowskiego Oddziału NOTUS Finanse SA. - Jest też Fundusz Wsparcia Kredytobiorców w Banku Gospodarstwa Krajowego - dodaje dyrektor Ziober.

Będzie pomoc w spłacie kredytów hipotecznych. Dopłaty albo obniżona marża. Znamy szczegóły! [20.05.2022]
Dariusz Szwed

2 tysiące złotych przez 3 lata od BGK

Z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców BGK pomoc jest wypłacana na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy, a kwota wsparcia nie może być wyższa niż 2 tysiące złotych miesięcznie. Wsparcie lub pożyczka na spłatę zadłużenia mogą być przyznane, gdy co najmniej jeden kredytobiorca ma status osoby bezrobotnej lub miesięczne koszty kredytu przekraczają 50 procent dochodów osiąganych miesięcznie przez rodzinę. Trzecia możliwość uzyskania pomocy z BGK istnieje, gdy miesięczny dochód, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie przekracza 1200 zł na osobę w przypadku rodziny lub 1552 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Zwrot takiego wsparcia jest rozłożony na 144 nieoprocentowane raty, a 44 z nich mogą być umorzone.

Nowe pomysły rządu

- Pracujemy z szefem Komisji Nadzoru Finansowego i prezesem NBP nad tym, aby realnie można było korzystać nie tylko z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Planujemy także inne działania, które mam nadzieję, doprowadzą do tego, żeby te rosnące stopy procentowe zostały zamortyzowane - powiedział w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki.

W grę wchodzą dopłaty dla kredytobiorców z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz ograniczenie marż kredytowych. Te formy pomocy mają być uzależnione od kryteriów dochodowych.

- Rząd nie powinien prowadzić form bezpośredniego wsparcia kredytobiorców - uważa dr Krzysztof Kaszuba, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Oddział w Rzeszowie. - Zwłaszcza dopłaty do kredytów hipotecznych to zły pomysł. W miarę sensowne rozwiązanie to nakłonienie banków do obniżki marż kredytowych z ok. 2 proc. nawet do 0,2 procent - dodaje. Jak tłumaczy ekonomista, banki i tak zarabiają „bardzo godziwe pieniądze”, bo WIBOR wynosi nie 1 a około 5 proc., a przy takim jego poziomie spokojnie mogą obniżyć marże.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni