Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo energetyczne jest gwarantem niepodległości państwa. Wywiad z Pawłem Jabłońskim, podsekretarzem stanu w MSZ

Norbert Palusiński
Norbert Palusiński
W ostatnich latach bezpieczeństwo energetyczne kraju stało się jednym z najważniejszych tematów dyskusji. W rozmowie z redaktorem naczelnym Dziennika Zachodniego, Jędrzejem Lipskim, Paweł Jabłoński, który pełni funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, przybliża znaczenie tego aspektu w kontekście polityki państwa.

Podczas wywiadu minister Paweł Jabłoński koncentruje się na wyjaśnieniu znaczenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Wyraźnie zaznacza, że energia stanowi fundament każdej gospodarki, a tym samym niezależności państwa. Zapewnienie dostępu do energii i uniknięcie sytuacji, w której inne państwa czy podmioty trzecie mogą wywierać wpływ na ten dostęp, to kluczowy element suwerenności państwa.

Jako przykład historyczny podał sytuację Polski, która przez lata była uzależniona od importu surowców energetycznych, szczególnie z Rosji. Jednakże, w ostatnich latach, nasz kraj wykonał ogromny trud w celu dywersyfikacji źródeł energii. Minister Jabłoński podkreśla znaczenie różnorodności źródeł energii, aby uniknąć sytuacji, w której Polska byłaby zależna tylko od jednego rodzaju energii. Wielość źródeł energii, takich jak węgiel, energia odnawialna, energia atomowa i gaz, to klucz do zapewnienia stabilności dostaw energii.

Niezwykle istotnym punktem rozmowy było poruszenie tematu energii atomowej, która jest priorytetem dla polskiego rządu. Minister Jabłoński wyjaśnił, że energia jądrowa zapewnia stabilne źródło energii, które nie jest uzależnione od warunków atmosferycznych. Odnosząc się do kontrowersji wokół energii atomowej, minister wskazał na opór ze strony niektórych państw europejskich, szczególnie Niemiec i Austrii. Te państwa dążą do wyeliminowania energii atomowej z Europy na rzecz odnawialnych źródeł energii. Minister Jabłoński podkreślił, że Polska jest gotowa bronić swojego prawa do korzystania z energii atomowej, która jest kluczowym elementem bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Rozmowa z ministrem skupiła się także na bezpieczeństwie ogólnym w Polsce i Europie. Minister wyjaśnił, że bezpieczeństwo wewnętrzne jest równie istotne co bezpieczeństwo energetyczne. Polski rząd dba o zapewnienie obywatelom bezpiecznych ulic i mieszkań. Paweł Jabłoński zaznaczył, że Polska prowadzi konsekwentną politykę przeciwdziałania nielegalnej migracji. Polska postawiła tamę niekontrolowanemu napływowi migrantów, co w obliczu obecnych wyzwań w Europie ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa naszego kraju.

Podsekretarza stanu w MSZ zwrócił również uwagę na fakt, że obecna sytuacja w Europie, gdzie niektóre państwa dążą do wprowadzenia paktu imigracyjnego, może zagrozić suwerenności i bezpieczeństwu Polski. Obecny rząd stanowczo sprzeciwia się temu paktowi i dąży do zachowania suwerenności w kwestii kontroli nad własnymi granicami.

Na zakończenie rozmowy minister zachęcił obywateli do aktywnego uczestnictwa w nadchodzących wyborach. Podkreślił, że wybory i referendum stanowią fundamentalne narzędzia wyrażania woli obywateli oraz decydują o przyszłości kraju. Według niego niezwykle ważne jest to, aby obywatele Polski wyrazili swoje stanowisko w sprawach o fundamentalnym znaczeniu, takich jak bezpieczeństwo energetyczne i kontrola nad granicami. Te kwestie wpływają na suwerenność i niepodległość naszego kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo