MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w województwie śląskim. Gdzie jest najniższe, a gdzie najwyższe? Sprawdziliśmy

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Bezrobocie w województwie śląskim. Gdzie jest najniższe, a gdzie najwyższe? Oglądajcie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Bezrobocie w województwie śląskim. Gdzie jest najniższe, a gdzie najwyższe? Oglądajcie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC
Na koniec kwietnia 2020 roku w województwie śląskim liczba zarejestrowanych osób powiatowych urzędach pracy wynosiła 77 609 osób. Ponad połowę stanowią kobiety. Sprawdziliśmy, w których powiatach woj. śląskiego bezrobocie jest najwyższe. Regiony z najniższym wskaźnikiem prezentujemy w galerii.

Coraz więcej bezrobotnych

O 5,9 tys. osób do 77 609 wzrosła liczba zarejestrowanych bezrobotnych w powiatowych urzędach pracy na terenie województwa śląskiego. Bezrobotne panie w liczbie 42 829 osób stanowiły 55,2% ogółu zarejestrowanych (miesiąc wcześniej analogiczny udział był zbliżony i wynosił 55,3%).

Bezrobotni uprawnieni do zasiłku stanowili 17,3% ogółu zarejestrowanych (13 457 osób). W porównaniu do stanu z marca 2020 r. liczba beneficjentów zasiłku wzrosła o 2 046 osób.

W kwietniu 2020 roku pracodawcy zgłosili zamiar zwolnień grupowych 824 osób. Natomiast w tym samym czasie w wyniku dokonanych zwolnień grupowych przez 14 przedsiębiorstw, zatrudnienie utraciło 230 osób.

Bezrobocie w województwie śląskim. Gdzie jest najniższe, a gdzie najwyższe? Zobaczcie dane w galerii zdjęć.

Najwięcej bezrobotnych w Bytomiu

Najtrudniejsza sytuacja na podstawie stopy bezrobocia (liczba bezrobotnych podzielona przez aktywnych zawodowo) na rynku pracy dotyczy mieszkańców Bytomia. W tym mieście stopa bezrobocia wynosi 8,9 proc. Bez pracy jest tam 4391 osób, a 2493 to kobiety. Z czego 611 ma prawo do zasiłku.

Pod tym względem na drugim miejscu jest powiat kłobucki ze stopą bezrobocia wynoszącą 7,1 proc. Łącznie to 2529 bezrobotnych. Na trzecim miejscu niechlubnej statystki jest powiat żywiecki ze stopą 6,6 proc. i ogólną liczbą bezrobotnych 3812.

Musisz to wiedzieć

Na kolejnych miejscach plasują się (w nawiasach liczba bezrobotnych): powiat częstochowski - 6,3 proc. (2932), powiat zawierciański - 6,2 proc. (2685), Piekary Śląskie - 6,2 proc. (1142).

Co ciekawe, stopa bezrobocia w Sosnowcu wynosi 5,3 proc., ale pod względem liczby zarejestrowanych bezrobotnych to miasto zajmuje drugie miejsce tuż za Bytomiem. W miejscowym urzędzie pracy zarejestrowało się na koniec kwietnia dokładnie 4293 osoby.

Zobacz i zapamiętaj

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera