Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biskupi chcą uczyć o Auschwitz na lekcjach religii

Łukasz Klimaniec
Anna Ładuniuk
Przed laty każda klasa obowiązkowo jechała na wycieczkę do Muzeum Auschwitz. Dziś to wyjątki, dlatego Bielska kuria i Muzeum Auschwitz chcą to zmienić

Specjalny program skierowany do katechetów, ale także nauczycieli historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie, przygotowują wspólnie Wydział Katechetyczny Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Adresowany jest do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

- Smutne jest, że z roku na rok maleje liczba uczniów szkół gimnazjalnych i średnich odwiedzających muzeum - mówił wczoraj na konferencji prasowej ks. Marek Studenski z wydziału katechetycznego bielskiej kurii. - Ze swojej edukacji pamiętam, że w ósmej klasie szkoły podstawowej był obowiązkowy wyjazd do tego miejsca, poprzedzony przygotowaniem w szkole - dodaje kapłan.
Do powrotu takich wyjazdów ma zachęcić program, który jest efektem przygotowań do obchodów ogólnopolskiego Dnia Judaizmu, jaki przypada w styczniu 2015 roku, a którego organizatorem jest diecezja bielsko-żywiecka.

Program ma zachęcić do przyjazdu do Oświęcimia i od-wiedzenia trzech miejsc - synagogi Chewra Lomdej Misz-najot, jedynej ocalałej w mieście, w której uczniowie zobaczą, jak mogło być, gdyby II wojna światowa nie wybuchła, Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie zobaczą efekty tej wojny, i Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, w którym dowiedzą się, jak można wspólnie budować przyszłość nawiązując relacje między judaizmem i chrześcijaństwem.

Program oferuje szkołom materiały do prowadzenia katechez, gdzie są m.in. zaakcentowane: dialog judaizmu i chrześcijaństwa w odniesieniu do dokumentów Kościoła, projekt zwiedzania miejsc i dokładny opis trasy w Muzeum Auschwitz-Birkenau, jak również rys historyczny obozu. Gotowe materiały znajdą się w tzw. teczkach pomocy.

- Ten temat odpowiednio wpisuje się w to, co robimy w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście - przyznaje Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Zaznacza, że program związany z lekcjami religii jest jednym ze sposobów wzmocnienia zainteresowania pamięcią o wydarzeniach w Auschwitz.

Dla uczniów gimnazjów i szkół średnich zostały przygotowane dwie trasy, dzięki którym młodzież pozna historię obozu i jego wyjątkowość w skali świata. Odwiedzi miejsca, w których ginęli Żydzi, Polacy, Romowie, Rosjanie, zobaczy przedmioty związane z ofiarami. A podczas wizyty w synagodze uczniowie będą mieli okazję poznać elementy kultury żydowskiej.

Kacorzyk, pytany o powody spadku zainteresowania odwiedzinami muzeum ze strony szkół, wymienia trzy - zmianę programu nauczania historii i przeniesienie tematyki II wojny światowej z gimnazjum do liceum, odpowiedzialność w odpowiednim przygotowaniu i podsumowaniu wyjazdu oraz brak wsparcia finansowego takich wyjazdów.

- Przygotowaliśmy wielu nauczycieli, którzy uczą obecnie w gimnazjach. Po zmianie programu nauczania teraz trudno im pojechać. A motorem takich działań są właśnie nauczyciele i wychowawcy - podkreśla.

Ks. Studenski ma świadomość, że zaproponowanie programu nie przełoży się od razu na masowe wyjazdy do muzeum. Liczy jednak, że choć część takich inicjatyw ze strony katechetów spotka się z pozytywnym przyjęciem w szkołach.
Program oficjalnie rozpocznie się konferencją dla chętnych nauczycieli i katechetów, jaką zaplanowano w sobotę, 25 października, w Bielskim Centrum Kultury o godz. 10.00.


*Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
*QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
*Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!