Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brakuje osocza! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach apeluje do ozdrowieńców

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Łukasz Kaczanowski/ Polska Press
- Prosimy o wsparcie. Osocze ozdrowieńców rozchodzi się w błyskawicznym tempie - mówi Aleksandra Dyląg z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Od grudnia w RCKiK pobierane jest także osocze z krwi pełnej.

Osocze ozdrowieńców pilnie potrzebne - apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

- Prosimy wszystkich ozdrowieńców, aby się zgłaszali i oddawali osocze. Mamy coraz więcej zachorowań, trzecia fala pandemii przybiera na sile. Osocze rozchodzi się w błyskawicznym tempie - mówi Aleksandra Dyląg, z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Od początku pandemii osocze pobrano od 1292 ozdrowieńców, z czego wyprodukowano 3659 dawek terapeutycznych. Od grudnia bieżącego roku, osocze jest także izolowane z krwi pełnej, oddawanej przez pacjentów, z czego wyprodukowano 1850 dawek terapeutycznych.

Terapia, oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych, była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem ”ptasiej” grypy A (H5N1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem.

Jednorazowo jedna osoba może oddać ok. 600 ml osocza. Z takiej ilości specjaliści są wstanie wyodrębnić trzy dawki terapeutyczne.

Nie przeocz

Kto może oddać osocze?
Ozdrowieńcy, którzy przechorowali COVID-19 i chcą oddać osocze, muszą spełnić takie same wymagania, co dawcy krwi.

Ponadto osoby takie muszą spełniać dodatkowe kryteria:

  • po przechorowaniu COVID-19 minęło co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT (wymaz z nosogardzieli) lub (jeśli badania NAT nie były wykonane);
  • po zakażeniu SARS-CoV-2 minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji, lub (jeśli nie było rozpoznane zakażenie SARS-CoV-2);
  • po stwierdzeniu obecności przeciwciał anty-SARS-CoV-2 i braku objawów COVID-19 upłynęło co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.

Jak pobierane jest osocze ?
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane, oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30-40 min.

Co dalej dzieje się z osoczem ?

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane.
W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera