Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Muzeum Powstań Śląskich idzie pełną parą [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Martyna Dyszka
Tu będzie sala II powstania śląskiego...
Tu będzie sala II powstania śląskiego... Arkadiusz Gola
Stolica ma nowoczesne Muzeum Powstania Warszawskiego, Gdańsk buduje multimedialne Muzeum II Wojny Światowej, a Świętochłowice będą mieć Muzeum Powstań Śląskich. Powstanie ono w zabytkowym, ponadstuletnim budynku w centrum miasta przy ul. Polaka 1. Prace remontowe gmachu rozpoczęły się na początku lipca.

Postanowiliśmy odwiedzić plac budowy. 1 października 2014 roku ma być gotowe interaktywne Muzeum Powstań Śląskich. Jak wygląda obiekt dziś? Jak poinformował nas mistrz budowy Artur Włodarczyk, jak na razie wszystko idzie zgodnie z planem. W pierwszej kolejności wyburzono sąsiadujący z Muzeum Powstań Śląskich budynek dawnego policyjnego aresztu i wycięto 15 drzew. Następnie wokół ponadstuletniego gmachu zamontowano izolację i odwodnienie.

- W tej chwili robimy studnie kanalizacyjne i kanalizacyjno-wodne. Obecnie większość robót prowadzonych jest wewnątrz budynku. Wszystko rozbieramy, rozkuwamy i przygoto-wujemy pod tynkowanie - wyjaśnia Włodarczyk.

W piwnicy, gdzie niegdyś była kotłownia, będą m.in.: kawiarnia, jej zaplecze oraz piec centralny. Robotnicy skuli już cały tynk w pomieszczaniach, są też już nowe nadproża. Równocześnie powstaje również szyb windowy do wysokości poddasza.

Na parterze jest już kilka wyburzonych ścian pomiędzy dawnymi pomieszczeniami, a wszystko to na potrzeby szatni i sali kinowej. Natomiast na pierwszym piętrze robotnicy rozbierają drewniany strop, który został spalony w pożarze budynku w 1999 roku. Również na poddaszu od strony południowej będą likwidowane belki drewniane, które w części strawił ogień. W piątek na plac budowy przywieziono właśnie materiały na nowy strop budynku

- Potem będziemy rozbierać dach i robić nowy. Gdy go zamkniemy, przystąpimy do robót wykończeniowych - dodaje Włodarczyk. Ze względu na to, że jest to zabytkowy gmach, pewne jego elementy nie zostaną zmienione. M.in. stylowe poręcze przy schodach prowadzących na samą górę. Trafią one jedynie do renowacji. Otwory okienne również nie zostaną naruszone, ale stare drewniane okna z łuszczącą się białą farbą zostaną wymontowane. Zastąpią je nowe, ale w kolorze dębu lub mahoniu.

Jak mówi mistrz budowy, najcięższe prace to te rozbiórkowe. - Trzeba uważać, bo to stary budynek i możemy się spodziewać po nim wszystkiego. Musimy zachować szczególną ostrożność - mówi Włodarczyk.

Budynek na potrzeby Muzeum Powstań Śląskich za niemal 9 mln zł przebudowuje konsorcjum firm: Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego i Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjno-Handlowe Budowlani z Bytomia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!