Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: Młodzi artyści chcą odczarować miasto. Zapraszają do tańca ZDJĘCIA

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Chcą odczarować wizerunek miasta, ożywić industrialną przestrzeń i zachęcić do ruchu przechodniów, a przy tym pokazać, jak można się relaksować poprzez taniec, a wszystko w ramach wydarzenia „Wydobycie Tańca na Kopalni Ruchu”, które odbywa się od 6 do 9 września w godz. 15.30-17.00 na Rynku, placu Grunwaldzkim oraz w Parku Kachla.

Członkowie stowarzyszenia Imagination Space Center zapraszają do udziału w otwartych lekcjach tańca, które odbywają się w przestrzeni miejskiej. Instruktorów można znaleźć codziennie od czwartku 6 września aż do niedzieli 9 września w godzinach 15.30-17.00 na Rynku, w Parku Kachla oraz na Placu Grunwaldzkim. Miejsca te zamienią się w metaforyczny parkiet. Młodzi artyści zachęcają do wspólnego studiowania tańca. Będzie to kurs przyspieszony, ponieważ zamiast pięciu lat, potrwa zaledwie cztery dni.

Młodzi tancerze chcą wyzwolić drzemiące w ludziach pokłady energii i naturalnej umiejętności tańczenia.

– Pisząc pracę dyplomową zobaczyłem, jak dużym problemem jest fakt, że nastąpiła profesjonalizacja tańca. Mam wrażenie, że ludziom odebrano możliwość tańczenia bez instruktora. Pokutuje przeświadczenie, że trzeba iść na kurs tańca, nauczyć się porządnie tańczyć i dopiero wtedy można pozwolić sobie na taniec, ale przecież każdy potrafi tańczyć – zapewnia Daniel Leżoń, absolwent Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych, aktor współpracujący z norweskim teatrem Stella Polaris oraz warszawskim Och-Teatrem, a obecnie pracuje nad spektaklem w chor. Jakuba Lewandowskiego w Teatrze Rozbark.

Tańczyć można wszędzie i zawsze

Pomysł stworzenia projektu pojawił się spontanicznie, aczkolwiek u jego podstaw leży praca magisterska Daniela Leżonia pt. „Na co komu taniec? Na co komu ciało? Kultura – sztuka – zmiany społeczne i kompetencje XXI wieku”, poparta licznymi badaniami. - Pomyślałem, że fajnie byłoby czasami spotkać się na Rynku i po prostu potańczyć – przyznaje Daniel. Ale był i drugi powód. – Pewnego dnia, kiedy przechodziliśmy przez Rynek z Mateuszem zobaczyliśmy, że para czterdziestolatków tańczy. Postanowiliśmy dołączyć do nich. Po chwili w nasze ślady poszły jeszcze inne osoby – dodaje. Przypadkowe spotkanie dało im asumpt do działania. – W Bytomiu działa Wydział Teatru Tańca, są też klasy teatralne w II LO, a do tej pory nie podjęliśmy wspólnych działań. Czas to zmienić – deklaruje tancerz.

Do tańca zaproszeni są wszyscy chętni, a zajęcia prowadzą studenci i absolwenci Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych. - Można dołączyć w dowolnym momencie tańcząc, nagrywając, obserwując. Zapraszamy niezależnie od wieku i doświadczenia. Każdy będzie mógł potańczyć tak, jak mu w duszy zagra – wyjaśniają organizatorzy wydarzenia. Nie ukrywają jednak, że najbardziej liczą na obecność żeromszczaków, czyli uczniów z klas teatralnych II Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Bytomiu. - Skoro uczymy się teatru tak blisko siebie, uczmy się razem – mówi Daniel Leżoń.

Organizatorem wydarzenia jest Imagination Space Center, stowarzyszenie założone przez studentów i absolwentów Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych. - Założyliśmy stowarzyszenia, napisaliśmy pierwszy projekt i dostaliśmy dofinansowanie z miasta, dzięki któremu mogliśmy kupić sprzęt grający oraz koszulki – wyjaśnia Paweł Kozłowski, student Wydziału Teatru Tańca AST, który prowadził zajęcia z kontakt improwizacji wzbogaconej o elementy sztuk walki na Placu Grunwaldzkim. – Chcemy zmobilizować mieszkańców Bytomia do ruchu, ale też pokazać, że można inaczej, aktywniej spędzać wolny czas – dodaje. Dlaczego postanowili zorganizować tę niecodzienną akcję? - Studiujemy w Bytomiu 5 lat, na Wydziale Teatru Tańca, codziennie tańczymy, uczymy się od siebie nawzajem w atmosferze zabawy i skupienia. Nie tylko w szkole. Przekonaliśmy się, że poprzez taniec, zabawę, ale i imprezy można dowiedzieć się wielu rzeczy o świecie, ludziach i sobie samym – wyjaśnia Leżoń.

Wydarzenie stanowi przykład rewitalizacji społecznej postindustrialnego miasta i to w tym kierunku należy podążać pracując z rożnymi grupami społecznymi. Integracja, wspólna zabawa, relaks – czego można chcieć więcej w letnie popołudnie? Może jest to zalążek przyszłych projektów, które będą realizowane w przestrzeni miejskiej? Młodzi artyści organizując projekt skierowany do mieszkańców Bytomia pokazali, że miasto to nie jest im obojętne. A uczestnicy? Dopisali. Szczególnie ci uczestniczący w zajęciach prowadzonych przez Daniela Leżonia na Rynku. Bytomianie przechodząc przez centralny plac miasta przystawali, najpierw spoglądali ukradkiem na tańczącą młodzież, potem podchodzili coraz odważniej, robili im zdjęcia, a nawet nagrywali. Można powiedzieć, że akcja przypominała projekty społeczne i performensy odbywające się swego czasu w ramach międzynarodowej konferencji tańca organizowanej przez Śląski Teatr Tańca.

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo