Bytomskie miejskie przedszkola oraz żłobek ponownie otwarte

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Żłobek oraz przedszkola miejskie w Bytomiu są już otwarte.
Żłobek oraz przedszkola miejskie w Bytomiu są już otwarte. Pixabay
W Bytomiu - na początku czerwca - swoją działalność wznowiły przedszkola oraz żłobek miejski. Władze miasta decyzję o ponownym otwarciu podjęły dopiero po przeprowadzonych badaniach, wśród pracowników, na obecność koronawirusa. Wszystkie wyniki okazały się, na szczęście, negatywne.

Na samym wstępie przypomnijmy: pod koniec kwietnia polski rząd poinformował o wprowadzeniu drugiej fazy łagodzenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, która zakładał m.in. możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli od 6 maja. Z takiej możliwości nie skorzystał Bytom.

Trudna sytuacja epidemiologiczna w mieście sprawiła, że prezydent Mariusz Wołosz wolał wstrzymać się z tego typu decyzją. Otwarcie przedszkoli, żłobka, a wcześniej szkół podstawowych w Bytomiu uzależnione było między innymi od wyników badań pracowników placówek oświatowych (przeszło je ok. 260 osób). Testy nie potwierdziły zakażenia u żadnego z nich, dlatego też miasto było gotowe na ponowne przyjęcie najmłodszych mieszkańców.

Musisz to wiedzieć

W Bytomiu otwarto przedszkola oraz żłobek

W poniedziałek otwarty został żłobek, dzień później - 2 czerwca - natomiast miejskie przedszkola.

- Przeprowadzenie testów wśród personelu miejskich placówek było dobrą decyzją. Możemy w sposób bezpieczny zorganizować opiekę nad dziećmi w miejskich przedszkolach i żłobku - mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.

Na ten cel przeznaczono ok. 200 tys. zł z rezerwy budżetowej miasta.

- Dziś [tzn. 1 czerwca - przyp. red] zapewniliśmy opiekę 20 dzieciom. Nasz budynek daje możliwości wydzielenia czterech stref i podzielenia grup tak, by zarówno dzieci, jak i opiekunowie nie mieli kontaktu z innymi grupami. Docelowo, zgodnie z wytycznymi GIS będziemy mogli przyjąć 42 dzieci - wyjaśnia Lucyna Lenik, dyrektorka miejskiego żłobka w Bytomiu.

W mieście funkcjonują 41 przedszkola miejskie, natomiast chęć skorzystania z opieki dla swoich dzieci zadeklarowało około 22% rodziców (co daje ok. tysiąca dzieci) - informuje Urząd Miejski.

Zobacz i zapamiętaj

Pomieszczenia w placówkach są przygotowane zgodnie z procedurami sanitarnymi

Z sal w przedszkolach oraz żłobku zniknęły zabawki i sprzęt, którego nie można zdezynfekować. Pracownicy natomiast zostali zaopatrzeni w środki do dezynfekcji. Ponadto rodzice musieli podpisać oświadczenie, w którym wyrażą zgodę na codzienny pomiar temperatury u dzieci.

- Lista procedur, które mają zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom, jest długa, ale wierzymy, że wspólnymi staraniami uda nam się przetrwać ten trudny czas. Zróbmy wszystko, aby ta nowa rzeczywistość związana z wymaganiami sanitarnymi, nie wypłynęła negatywnie na dzieci - dodaje Adam Fras.

To jest zabawne

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni