MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cena za słoik jagód 2024. Mogą być zbierane na zamówienie i zarobkowo, ale pod pewnym warunkiem. Inaczej grozi mandat

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Jagody są doskonałym źródłem witaminy A i C oraz antocyjanów. borówka czarna posiada silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, dzięki czemu niweluje szkodliwy wpływ wolnych rodników, hamuje procesy starzenia, obniża ciśnienie krwi i poprawia krążenie, wymieniają leśnicy.
Jagody są doskonałym źródłem witaminy A i C oraz antocyjanów. borówka czarna posiada silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, dzięki czemu niweluje szkodliwy wpływ wolnych rodników, hamuje procesy starzenia, obniża ciśnienie krwi i poprawia krążenie, wymieniają leśnicy. pixabay.com/artellliii72
Powoli zaczyna się sezon na jagody leśne w 2024 roku, a w sprzedaży pojawiają się gdzieniegdzie pierwsze jagodzianki. Ile kosztuje słoik tych owoców? Cena jagód może być teraz wyższa tam, gdzie jest ich jeszcze niewiele, najwięcej ogłoszeń na początku czerwca pochodzi z południowej części Polski. Na jagodach czy grzybach można całkiem dobrze zarobić, a warunkiem jest nie tylko znajomość runa leśnego. Kto musi uzyskać wpis do rejestru? Jaki mandat można dostać za jego brak i czy konieczne jest uzyskanie atestu? Sanepid podaje wytyczne dla leśnych zbiorów.

Spis treści

Już są! W lasach zwłaszcza na południu kraju pojawiają się jagody leśne. Sprawdzamy ceny w ogłoszeniach zbieraczy i przypominamy zasady związane z sanepidem.

Kiedy dojrzewa jagoda leśna?

W uprawach dojrzewają truskawki, owoce porzeczek, agrestu, jagody kamczackiej, a lasach pojawiają się pierwsze jagody. Ogrodnicy mówią o wegetacji przyspieszonej wiosną 2024 roku o 3-4 tygodnie, dlatego i część owoców dojrzałość zbiorczą osiąga szybciej. Jeśli spadek temperatury nie hamuje wegetacji, możemy liczyć na wcześniejsze zbiory także innych upraw.

Leśnicy wskazują, że zazwyczaj pierwsze owoce borówki czarnej, czyli popularnie jagody, dojrzewają w polskich lasach już w połowie czerwca, a czasem utrzymują się nawet do końca września. W sezonie 2024 pierwsze ogłoszenia z jagodami od zbieraczy np. z Podkarpacia pojawiły się pod koniec maja.

Cena jagód leśnych. Ile kosztują zbierane na zamówienie?

W poprzednim sezonie jagody leśne w polskich lasach pojawiły się pod koniec czerwca, a w lipcu w sieci przybywało ogłoszeń od zbieraczy. Oferowali gotowe zbiory albo proponowali zbieranie jagód na zamówienie. Zazwyczaj kosztowało to od 15 do 25 zł za litrowy słoik. Jak jest w sezonie 2024?

Dla wielu zbieraczy to sposób na zarobienie całkiem pokaźnej sumy, jeśli sezon sprzyja. Gospodarstwo rolne z województwa śląskiego sprzedawało jagody za 19 zł/litrowy słoik. Przykłady kolejnych ogłoszeń brzmiały:

  • Podkarpackie. Sprzedam jagody leśne w cenie 21 zł za kilogram. Autor dodaje, że warto wcześniej umówić się z nim na odbiór świeżych jagód w danym dniu.
  • Śląskie: Zbieramy zamówienia na świeże jagody leśne prosto z gór. Cena za 1 litr to u tego autora 20 zł. Będzie taniej, jeśli chcemy kupić duży zapas, powyżej 30 litrów. Wówczas cena wynosi 15 zł/litr Zamówienia mają być realizowane od 14 czerwca.
  • Małopolskie. Sprzedam jagody leśne rwane na zamówienie, cena za słoik litrowy to 25 zł.
  • Mazowieckie. W kolejnym ogłoszeniu czytamy, że Przy odbiorze jagód trzeba mieć własny pojemnik, słoik lub wiaderko, do którego będzie można przesypać owoce. Cena na początku czerwca 2024 r. to 35 zł za litr.
  • Podkarpackie. Codziennie świeże jagody zbierane ręcznie za 19 zł/l.
  • Wielkopolskie. Sprzedam jagody zbierane codziennie. Cena 20 zł/słoik. Można złożyć zamówienie i to z dostawą.
Właściwości jagody leśnej
Jagody są doskonałym źródłem witaminy A i C oraz antocyjanów. borówka czarna posiada silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, dzięki czemu niweluje szkodliwy wpływ wolnych rodników, hamuje procesy starzenia, obniża ciśnienie krwi i poprawia krążenie, wymieniają leśnicy. pixabay.com/artellliii72

Przy okazji sprawdź, gdzie zbierać poziomki i w jakich cenach były sprzedawane w sezonie 2023.

Kto za zbieranie jagód może dostać mandat? Potrzebny wpis

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Biłgoraju (województwo lubelskie) jeszcze w I połowie czerwca 2023 r. postanowił przypomnieć zbieraczom, w tym rolnikom, o tym, jaki obowiązek na nich spoczywa. Mowa o osobach, które prowadzą działalność w zakresie produkcji pierwotnej, zajmujących się dostawami bezpośrednimi, w tym zbiorem runa leśnego, czyli na przykład jagód leśnych, grzybów czy ziół.

Sanepid w Biłgoraju przypomina, że: „podmioty działające na rynku spożywczym prowadzące działalność w zakresie produkcji pierwotnej i dostaw bezpośrednich produktów pochodzenia roślinnego oraz rolniczego handlu detalicznego żywnością pochodzenia niezwierzęcego mogą prowadzić działalność w ww. zakresie po uzyskaniu wpisu do rejestru zakładów prowadzonego przez właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego”.

W komunikacie pada przykład powiatu biłgorajskiego. Jeśli rolnicy prowadzą taki zbiór jagód, grzybów czy ziół w tym powiecie, zgłaszają się do PPIS w Biłgoraju. Rejestracja jest darmowa. Inspektor sanitarny wpisuje zakład do rejestru i wydaje zaświadczenie.

W przypadku produkcji prowadzonej na terenie kilku powiatów trzeba złożyć w każdym osobne wnioski.

„Niedopełnienie obowiązku złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli Inspekcji Sanitarnej skutkować będzie nakładaniem kar pieniężnych w wysokości od 1 0000 do 5000 zł”.

Gdzie rosną jagody leśne?
Ten gatunek należy do pospolitych i jagody znajdziemy na terenie całej Polski. - Krzewinki wyrastają na glebach kwaśnych, ubogich, bogatych w humus, w lasach iglastych i liściastych, gdzie często są dominującym składnikiem runa leśnego i pokrywają duże obszary. Także poza lasami na wrzosowiskach, czy pastwiskach - wyjaśnia Nadleśnictwo Pisz. pixabay.com/hafera

Wniosek o wpis powinien trafić do sanepidu 14 dni przed planowanym rozpoczęciem działalności. Oczywiście wpisu nie potrzebujemy, jeśli zbiory prowadzimy na własne potrzeby.

Rolnicy, do których przede wszystkim sanepid skierował swój komunikat, mają obowiązek aktualizacji danych w formie pisemnej, informowania o asortymencie produktów produkcji pierwotnej pochodzenia roślinnego uprawianych w gospodarstwie rolnym w danym roku kalendarzowym.

Nie tylko rolnicy powinni się zarejestrować w sanepidzie

Powiatowa Stacja Sanitarno—Epidemiologiczna w Biłgoraju dalej w komunikacie wyjaśnia:

„Obowiązek rejestracji dotyczy również podmiotów/osób prowadzących działalność w zakresie dostaw bezpośrednich surowców pochodzących z dokonywanych osobiście zbiorów owoców i grzybów rosnących a warunkach naturalnych”.

Sanepid zwraca uwagę na miejsce i warunek sprzedaży grzybów świeżych i suszonych. Mogą być oferowane klientowi finalnemu wyłącznie w placówkach handlowych lub na targowiskach pod warunkiem uzyskania atestu na grzyby, te suszone tylko w formie paczkowanej. Atest na grzyby świeże wystawia klasyfikator grzybów, a na grzyby suszone — grzyboznawca.

Źródło: FB/Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Biłgoraju

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cena za słoik jagód 2024. Mogą być zbierane na zamówienie i zarobkowo, ale pod pewnym warunkiem. Inaczej grozi mandat - Strefa Agro

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni