Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny tzw. małpek mocno do góry. Rząd przyjął projekt ustawy o nowym podatku. O ile wzrosną ceny alkoholu? Podatek od „małpek” zaboli?

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
W galerii przedstawiamy przykładowe ceny 200 mililitrów wódki przed i po podwyżce. Ceny pochodzą z portalu Alkohole-Online.
W galerii przedstawiamy przykładowe ceny 200 mililitrów wódki przed i po podwyżce. Ceny pochodzą z portalu Alkohole-Online. Archiwum Polska Press
Więcej zapłacimy za tzw. małpki, czyli butelki alkoholu o objętości do 300 mililitrów. Rząd przyjął projekt ustawy o nowym podatku. Cena czterdziestoprocentowej wódki wzrośnie o jedną złotówkę na sto mililitrów. Pieniądze z dodatkowej opłaty trafią do gmin oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podatek od „małpek”. Ile złotych więcej zapłacimy za alkohol?

Rząd przyjął projekt ustawy o wprowadzeniu podatku od tzw. małpek, czyli butelek alkoholu o objętości do 300 mililitrów.

- Projekt ustawy wprowadza zmianę w ustawie z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 mililitrów - czytamy w oświadczeniu Centrum Informacyjnego Rządu.

Zgodnie z projektem nowy podatek wynosi 25 złotych od litra stuprocentowego alkoholu. Oznacza to, że cena 100 mililitrów czterdziestoprocentowej wódki wzrośnie o 1 złoty. Za 200 mililitrów tego samego alkoholu zapłacimy 2 złote więcej.

Przykładowe ceny alkoholu przed i po podwyżce:

W galerii przedstawiamy przykładowe ceny 200 mililitrów wódki przed i po podwyżce. Ceny pochodzą z portalu Alkohole-Online.

Ceny tzw. małpek mocno do góry. Rząd przyjął projekt ustawy ...

W górę pójdzie również cena wina, które sprzedawane jest w małych opakowaniach. I tak za 250 mililitrów czternastoprocentowego wina zapłacimy o 88 groszy więcej.

Pieniądze z opłaty od „małpek” trafią w 50 procentach do gmin, a w 50 procentach do Narodowego Funduszu Zdrowia. Ten ma je przeznaczyć na edukację, profilaktykę oraz świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

- Opłata będzie pobierana w momencie sprzedaży do sklepu (opłata dotyczy alkoholu przeznaczonego do spożycia poza punktem sprzedaży) - dodaje CIR.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera