Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą pisać encyklopedię

Katarzyna Piotrowiak
Śląsk nigdy nie był i nie jest kulturalną pustynią! - napisał jeden z internautów na wieść o tym, że naukowcy przygotowują się do monumentalnego przedsięwzięcia, jakim będzie wydanie Encyklopedii Śląska.

Na początek planowana jest jej wersja elektroniczna. O inicjatywie, odświeżonej przez arcybiskupa Damiana Zimonia podczas dyskusji o białych plamach w badaniach nad regionem, pisaliśmy tydzień temu. W ciągu kilku dni profesor Marek Szczepański przewodniczący Rady Naukowej Międzynarodowego Centrum Studiów Śląskich, otrzymał dziesiątki listów od pasjonatów i historyków, którzy chcą wziąć udział w tworzeniu encyklopedii.

- Nie spodziewałem się aż takiego odzewu. W listach znalazłem propozycje haseł, konkretnych nazwisk i zdarzeń. Zdaniem nadawców nie powinno w nich na przykład zabraknąć informacji o początkach urzędów górniczych, czy inspekcji pracy - mówi prof. Szczepański.

Internauci, którzy od wielu dni toczą burzliwą dyskusję na temat osób zasłużonych dla Śląska, są zdania, że encyklopedia jest dobrym rozwiązaniem, które może pomóc w uporządkowaniu historii regionu. W encyklopedii widzieliby nie tylko sławy, które trwale zapisały się w annałach historii, ale i obecnych idoli. Obok nazwisk noblistów i przemysłowców, przewijają się także nazwiska piłkarzy, artystów malarzy, kompozytorów, oraz światowej sławy pianisty Krystiana Zimermana.

We wtorek, z inicjatywy marszałka województwa odbędzie się spotkanie w sprawie restytucji Instytutu Śląskiego zlikwidowanego na początku lat 90, jako relikt PRL-u.

- Idea Encyklopedii Śląska narodziła się w Instytucie Śląskim już w latach 70, niestety, pomysł zakończył swój żywot wraz z likwidacją placówki. Wiem jednak, że pozostało sporo materiałów na ten temat. W jakiejś mierze część prac związanych z encyklopedią zostało już wykonanych, oczywiście w tamtych czasach powstawały na inne zlecenie, inny był też zestaw haseł rzeczowych. Obecnie należałoby to wszystko zweryfikować - mówi profesor Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego, który wraz z naukowcami z Czech oraz Niemiec pracuje nad wydaniem historii Górnego Śląska.

O Korfantym

Urząd Marszałkowski apeluje o pomoc w poszukiwaniu pamiątek związanych z Wojciechem Korfantym dla Muzeum Śląskiego.

Więcej informacji o Roku Korfantego w internecie na stronie: www.silesia-region.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!