Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroby stóp i ich leczenie: Stopy powiedzą wiele o twoim zdrowiu. 260 spotkania medyczne im. Krystyny Bochenek

Agata Pustułka, Anna Sojka
O chorobach stóp i ich leczeniu mówiły Joanna Sypko-Śnietka i Angelika Szota-Rudnicka z Akademii Podologii.
O chorobach stóp i ich leczeniu mówiły Joanna Sypko-Śnietka i Angelika Szota-Rudnicka z Akademii Podologii.
O chorobach stóp i ich leczeniu mówiły Joanna Sypko-Śnietka i Angelika Szota-Rudnicka z Akademii Podologii.

Stopy noszą nas przez całe życie, to najważniejszy środek transportu, który często dźwiga niemałe obciążenie. Czym zajmuje się podologia?

Najprościej mówiąc, podolog czy podiatra zajmuje się stopami, wszelkimi zmianami, jakimi podlegają, deformacjami. Konsultacja podologicz-na plus sumienne terapie wykonywane w domu przynoszą sukces, bo w tej dziedzinie właśnie bardzo liczy się współpraca z pacjentem. Wtedy leczenie jest najbardziej skuteczne.

Jakie choroby możemy wyczytać z naszych stóp?

Bardzo wiele. Niemal każda choroba może „ujawnić” się na stopach. Są to choroby z autoagresji, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Hashimoto, toczeń, ale też alergie, choroby wynikające z niedoboru odporności, których objawem mogą być brodawki, schorzenia kardiologiczne i oczywiście cukrzyca. Podolog może najwcześniej, np. przez badanie czucia, wykryć problem stopy cukrzycowej. Wykrywamy problem, zanim on się zacznie, nie doprowadzając do powstania ran. My podolodzy obserwujemy naszych pacjentów od samego wejścia do gabinetu. Idąc za pacjentem, możemy wiele wyczytać choćby z jego chodu. Np. czy ma zmiany zwyrodnieniowe, czy przeszedł jakieś operacje, jakim krokiem przemierza dystans od progu gabinetu do fotela. Czy utyka, czy idzie pewnym krokiem, czy jest za bardzo odchylony do tyłu, albo pochylony do przodu. To wszystko ma ogromne znaczenie. Przed każdym zabiegiem przeprowadzamy też bardzo wnikliwy wywiad, który jest dla nas kopalnią wiedzy o pacjencie.

Które schorzenia stóp występują najczęściej ?

Najczęściej pacjenci przychodzą do nas z modzelami i odciskami. One doskwierają pacjentom najbardziej. Wrastające paznokcie to kolejna dolegliwość wiążąca się z poważnym bólem, ale i przykrymi konsekwencjami. Leczenie jest skomplikowane, ale jeśli trafi się na dobrego specjalistę, to skutecznie leczymy tę dolegliwość, nie zrywając paznokcia, jak to się do tej pory najczęściej dzieje, ale stosując tamponadę czy klamerki, a jest ich do wyboru kilkanaście rodzajów.

Czym się różnią modzele od odcisków?

Jedne i drugie to zmiany rozrostowe, przerostowe tkanki rogowej. Modzel to zmiana woskowo-żółta, która nie posiada rdzenia, nie ma, jak to mówią pacjenci, korzenia. Jest dosyć płaska. Zlokalizowana jest najczęściej w przodostopiu, gdy dochodzi do obniżenia łuku poprzecznego w stopie, szczególnie u pań, które noszą szpilki. Oczywiście fakt, że występują modzele, nie oznacza, że gdzieś w tym samym miejscu nie pojawi się odcisk. Odcisk z kolei charakteryzuje się tym, że ma rdzeń, który może być bardzo głęboko położony. I ten naciek głęboki może powodować duże dolegliwości bólowe. Nie polecam chirurgicznego usuwania odcisków. Podolodzy świetnie sobie z nimi radzą. My tę zmianę dłutujemy bezboleśnie. Zawsze zakładamy się o to z pacjentami przed zabiegiem, a pacjent o własnych siłach bez bólu wychodzi z gabinetu. Tymczasem chirurgicznie odcisk trzeba wyciąć skalpelem, potem zaszyć.

Pękające stopy to też poważny problem. Proszę powiedzieć, do jakiego momentu możemy poradzić sobie z nim sami za pomocą pumeksu, tarek, skarpetek złuszczających, itd.

Najlepiej do podologa trzeba się udać jak najszybciej, bo przez domowe sposoby często możemy sobie zaszkodzić. Gdy stosujemy domową pielęgnację, możemy doprowadzić do powikłań, ran, stanów zapalnych.

A co panie podolożki myślą, jak widzą w drogeriach takie maszynki z żyletką do ściągania narosłego naskórka ?

Jeżeli ktoś używa i potrafi sam sobie poradzić, nie mam nic przeciwko temu. Jednak można sobie w czasie takiego zabiegu zrobić ogromną krzywdę. Podobną pracę wykonuje podolog, ale skalpelem. My to robimy bardzo precyzyjnie, nie narażamy pacjenta na przerwanie ciągłości naskórka, co jest najważniejsze. Spotykałam się wiele razy z pacjentkami, które tak ścięły naskórek na stopie, że nie były w stanie chodzić. My sobie radzimy z takim problemem, wykorzystując np. odciążenia, formy piankowe, niwelujące takie dolegliwości.

Dlaczego pięty pękają?

Bardzo często jest to związane z nieprawidłową higieną stóp. Pacjenci kupują zbyt mocne preparaty, których używanie przynosi skutek odwrotny od zamierzanego. Tarki do ścierania, kremy z mocznikiem. Codziennie maltretujemy nimi stopy, chociaż nie należy używać kremów z 30-proc. mocznikiem, bo wystarczą takie o stężeniu 5-10 proc., a zamiast tarki peeling. Nasza skóra ma naturalny proces regeneracji, który trwa 28 dni. Jeżeli my codziennie, albo co dwa, trzy dni, ścieramy ten naskórek, to on nie jest w stanie zregenerować się naturalnie. Skóra ta jest przesuszona, jeszcze bardziej rogowacieje i zaczyna pękać. W dodatku mocznik w stężeniu 30 proc. wysusza naskórek. Przede wszystkim należy unikać wszelkiego rodzaju tarek oraz pumeksów. Nawet peeling z kawy jest lepszy. Ciekawe produkty można kupić za nieduże pieniądze. Oczywiście natłuszczamy też pięty, a gdy jest lepiej, nie zapominajmy o pielęgnacji, co - niestety - często się zdarza i problem wraca. Jeżeli chodzi o choroby, których objawem mogą być pękające pięty, to są to zwykle zaburzenia kardiologiczne, kłopoty z ciśnieniem, ale też alergie. Swędząca, przesuszona skóra to jeden z objawów cukrzycy. Gdy mamy z nimi do czynienia i zabiegi pielęgnacyjne nie pomagają, to trzeba się zastanowić nad innymi przyczynami i dokładnie się zdiagnozować. Niestety, jest tak, że zaburzenia na stopach są objawem tego, co dzieje się w organizmie. Dlatego my często kierujemy do odpowiednich specjalistów.

Często pęka tylko jedna pięta. Czemu?

W takim przypadku warto udać się do fizjoterapeuty. Być może chodzi o bóle napięciowe. Z różnych powodów: choćby pracy obciążającej kręgosłup obciążamy jedną nogę.

Jaki wpływ na problemy ze stopami ma źle dobrane obuwie ?

Zarówno modzele, jak i odciski powstają w miejscach przeciążania. Stopa ma trzy punkty podparcia i na nich powinna się opierać. Jeśli jednak dochodzi do deformacji, obniżenia łuku poprzecznego czy podłużnego, czy w przebiegu cukrzycy zaczynają pojawiać się zmiany w napięciu mięśniowym, albo też gdy w przypadku haluksów dochodzi do nieprawidłowego ułożenia palców i pojawiają się przeciążenia - stąd krok do powstania modzeli lub odcisków. But przede wszystkim musi być wygodny. Ta cecha powinna nam przyświecać przy wyborze obuwia. Chodzenie w szpilkach wiążę się z bólem i deformacjami. Nie jest też prawdą, że każdemu służą całkowicie płaskie obcasy. Warto odrysować odcisk swojej stopy, a następnie przyłożyć go do kupowanego obuwia. Buty trzeba dobrać do szerokości stopy. W niektórych sklepach jest możliwy komputerowy dobór obuwia. Niektóre buty nosimy latami. To też nie jest korzystne, bo my się w tym czasie zmieniamy: przybywa nam kilogramów, rodzimy dzieci, a po ciąży rozmiar obuwia jest większy. Często po całym dniu pracy mamy opuchnięte stopy. Dlatego dobrze w czasie dnia poćwiczyć. Poruszać stopami, powyginać je. Wyjąć z butów. Wystarczy kilka minut takich ćwiczeń.

Jak dbać o stopy?

Przede wszystkim zachować odpowiednią higienę. Po myciu dokładnie wysuszyć między palcami. Nawilżać, nosić wygodne obuwie. I chodzić, tzn. utrzymywać aktywność fizyczną w miarę naszych możliwości, na ile wiek i schorzenia pozwolą.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo