Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów 10 lat temu na zdjęciach. To było zupełnie inne miasto, aż dziw bierze, że minęła tylko dekada. Zobaczcie

Marcin Śliwa
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fotoreporterzy DZ
Chorzów sprzed lat. Jedne miejsca wyglądają dziś zupełnie inaczej, a w innych mimo upływu lat, nic się nie zmieniło. Część, tak jak targowisko pod estakadą, przystanek tramwajowy pod Urzędem Miasta i kilka budynków po starej rzeźni, zniknęły już bezpowrotnie. Są też takie, które dzięki nowym budowlom, całkowicie zmieniły swoje oblicze. Zapraszamy do sentymentalnej podróży ze zdjęciami Chorzowa sprzed dekady.

Największe zmiany w mieście można zaobserwować patrząc na historyczne zdjęcia obiektów w Parku Śląskim. W tym czasie sam park przestał być już Wojewódzkim Parkiem Kultury i Wypoczynku, choć mimo zakusów Katowic, pozostał w Chorzowie. Najbardziej spektakularną metamorfozę przeszedł Stadion Śląski. Kocioł Czarownic remontowany był wiele lat, jednak kluczowy dla jego obecnego wyglądu, był okres między 2009 a 2017 rokiem, kiedy trwała jego ostatnia przebudowa. Na naszych zdjęciach możecie zobaczyć słynne „krokodyle”, które zapisały niechlubną kartę w historii modernizacji Stadionu Śląskiego.

W tym czasie nowości pojawiły się także w Skansenie. W 2013 roku oddano do użytku nową siedzibę Muzeum i przeniesiono tam działy merytoryczne oraz administrację. W naszej galerii zdjęć można zobaczyć fotografie z budowy budynku dyrekcji.

Gołym okiem zmiany można dostrzec w Planetarium, które w tym czasie, podobnie jak Park Śląski, również zmieniło swoją nazwę – od czerwca 2022 roku jest Planetarium – Śląkim Parkiem Nauki. W ramach trwającej ponad 3 lata modernizacji odnowiono charakterystyczną kopułę budynku oraz dobudowano m.in. wieżę widokową i podziemną część budynku.

Oglądając historyczne fotografie z chorzowskiego parku można zauważyć również mniej pozytywne zmiany. W galerii widnieje zdjęcie parkowego drogowskazu, który pokazuje drogę do kultowego kąpieliska Fala. Niestety, od 2014 roku jest to już tylko wspomnienie. Podobnie, jak widok leżaków i parasoli znajdujących się na wyspie pośrodku Kanału Regatowego, która od jakiegoś czasu również jest wyłączona z użytku. Możliwe jednak, że wkrótce się to zmieni. W toku są przetargi na modernizacje obu obiektów.

Dużą metamorfozę przeszedł chorzowski rynek, który w 2019 roku został gruntownie przebudowany. Spod estakady zniknęły budki tworzące lokalne targowisko, a na ich miejscu stanęły nowoczesne, przeszklone pawilony, parking i stacja rowerów miejskich. Naprzeciwko, w parku Hutników powstała tężnia solankowa. Chorzowianie i chorzowianki z pewnością pamiętają również przystanek tramwajowy pod budynkiem ratusza. On również przeszedł do historii, a wszystkie przystanki komunikacji miejskiej przeniesione zostały do nowego centrum przesiadkowego po drugiej stronie rynku.

Niespełna 500 metrów dalej znajduje się rzeźnia miejska, a raczej resztki tego, co z niej zostało. W momencie powstania kompleksu, w 1901 roku, były jedne z największych zakładów mięsnych na Górnym Śląsku. Pod koniec lat 90. obiekt trafił w ręce prywatnego właściciela, któremu w 2013 roku udało się uzyskać zgodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rozbiórkę większości zabytkowych budynków. Dziś stara rzeźnia to kompletna ruina.

Oglądając to jak wyglądał Chorzów 10-15 lat temu można również zobaczyć sporo miejsc, które mimo upływającego czasu, wyglądają dziś niemal identycznie. Stałym punktem na mapie miasta jest zabytkowy, neogotycki gmach poczty, wybudowany na przełomie 1891 i 1892 roku. Piękny obiekt wzniesiony według projektu Johanna Schuberta na ul. Pocztowej 1, od końca XIX wieku niezmiennie jest wizytówką miasta i miejscem, do którego niemal codziennie przychodzą jego mieszkańcy.

Ciężko również dostrzec większe zmiany w budynku ratusza wybudowanym w latach 1874–1876. Swój obecny wygląd zyskał przy przebudowie w latach 1927–1929, kiedy powstała charakterystyczna wieża i nowe skrzydło od strony ul. Jagiellońskiej. Nowością jest zainstalowany w 2020 roku system oświetlenia, który wieczorami zapewnia efektowną iluminację.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Chorzów 10 lat temu na zdjęciach. To było zupełnie inne mias...

Tak samo wygląda budynek Muzeum w Chorzowie mieszczący się przy ul. Powstańców 25, choć sama instytucja przeszła duże zmiany. W 2021 roku odrestaurowano zabytkową halę byłej elektrowni Huty Kościuszko znajdującą się przy ul. Metalowców 4a, która stała się siedzibą powołanego w 2019 roku Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Muzeum w Chorzowie zostało połączone z nową jednostką, a budynek przy ul. Powstańców 25 stał się jej częścią pod nazwą Muzeum Hutnictwa w Chorzowie Oddział Historii Miasta i Regionu.

Z zewnątrz nie zmieniło się wiele przy ul. Zjednoczenia 1, w charakterystyczny drapaczu chmur, a właściwie w wieżowcu po Budynku Komunalnej Kasy Oszczędności w Chorzowie. W 2014 roku elewacji przywrócono pierwotny kolor, a rok później działający tu bank zastąpił sklep z odzieżą używaną.

Konia z rzędem temu, kto pokaże zmiany na Biadaczu, czyli osiedlu będącym częścią Chorzowa Batorego. Na starych kamienicach i familokach pojawiło się jedynie nowe grafiti. Możliwe, że gdzieś odpadł fragment elewacji. Niestety, Biadacz od dawna jest miejscem zapomnianym i wykluczonym, co od 2015 roku próbuje zmieniać Dom Aniołów Stróżów, który wspiera mieszkające tu dzieci.

Bez większych zmian także przy ul. Hajduckiej - stare kamienice i podwórka nadal straszą. Pozytywną zmianę mogą tu odczuć zmotoryzowani. Latem tego roku zakończył się trwający prawie 2 lata remont drogi.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera