Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chuda jewa z Śląska Cieszyńskiego ocalona

Łukasz Klimaniec
Chuda jewa to popularna zupa na Śląsku Cieszyńskim
Chuda jewa to popularna zupa na Śląsku Cieszyńskim urząd marszałkowski, slaskie.pl
Chuda jewa, czyli prosta zupa popularna na Śląsku Cieszyńskim, została właśnie wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Starsi ludzie potrafią jeszcze tę zupę przyrządzić i z relacji wiem, że jedzą ją od czasu do czasu - mówi Sylwia Tumidajska z Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.

Chuda jewa była bardzo prosta i tania w przygotowaniu. Wystarczyło roztopić smalec lub słoninkę, dodać czosnek i kminek, a następnie dolać wody. Sposobów przygotowania tej polewki było jednak kilka.

Według najpopularniejszego z nich chuda jewa to polewka na kwaśnym mleku lub maślance podawana z ziemniakami lub z chlebem. Do jej przyrządzenia potrzeba półtora litra kwaśnego mleka, maślanki lub serwatki, ugotowanych ziemniaków, boczku wędzonego, cebuli, kminku, czosnku i innych przypraw, jak sól i pieprz. Dodawane też jest jedno jajko, mąka zwykła i ziemniaczana oraz koperek zielony.

Na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znalazły się także kwaki, czyli krzyżówka rzepy i kapusty, bardziej znane jako brukiew.

To warzywo uprawiane było w niewielkich gospodarstwach rolnych na Śląsku Cieszyńskim, Żywiecczyźnie i w okolicach Bielska-Białej. Kwaki uzupełniały braki ziemniaków w pożywieniu, a ich bulwy - tak jak ziemniaków, marchwi czy buraków - były łatwe do przechowywania przez okres zimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!