Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z majątkiem kościelnym w woj. śląskim - zdecyduje sąd

Michał Wroński
W sądach może się zakończyć kilkanaście spraw o zwrot kościelnego majątku, który dziś jest we władaniu samorządów województwa śląskiego.

Tylko taka możliwość pozostała duchownym po tym, jak kilka dni temu oficjalnie zakończyła swoją działalność Komisja Majątkowa. W ciągu 20 lat rozpatrzyła ona ok. 2800 spraw z całego kraju. Nierozstrzygniętych pozostało 216 - wśród nich są m.in. te dotyczące gruntów, o zwrot których wnioskowały parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach Śląskich, parafia pw. św. Marii Magdaleny w Tychach czy Dom Zakonny Towarzystwa Salezjańskiego w Częstochowie. Łącznie, w skali całego województwa, przedmiotem ewentualnych spraw sądowych może się stać blisko 280 hektarów. To stosunkowo niewiele, w porównaniu do województwa pomorskiego czy mazowieckiego.

Przypomnijmy, że łączna powierzchnia nieruchomości odzyskanych przez Kościół katolicki na terenie obecnego województwa śląskiego sięga blisko 1500 hektarów. To więcej niż łącznie w województwach opolskim, dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim, ale zdecydowanie mniej niż w pomorskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim czy wielkopolskim (tylko w tym ostatnim Kościół odzyskał ponad 16,3 tys. hektarów). Ogółem instytucje kościelne złożyły blisko 200 wniosków o przekazanie im różnych nieruchomości, ale z części roszczeń zrezygnował w zamian za finansową rekompensatę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!