Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czaniec. Po pijanemu jechał traktorem. Bez uprawnięń i koniecznego ubezpieczenia

OPRAC.: GOL
Pijany traktorzysta w Czańcu
Pijany traktorzysta w Czańcu Pixabay
28-latka, który kierował traktorem mając 2 promile alkoholu, zatrzymał w Czańcu koło Bielska-Białej wracający ze służby policjant. Kierowca nie miał uprawnień do prowadzenia, a pojazd nie był dopuszczony do ruchu – podała bielska policja. Mężczyźnie grożą 2 lata więzienia.

Rzecznik komendy miejskiej w Bielsku-Białej st. sierż. Sławomir Kocur poinformował, że wracający po służbie policjant dostrzegł ciągnik rolniczy, którego sposób jazdy wskazywał, iż kierujący może być nietrzeźwy.

- Policjant zawiadomił dyżurnego bielskiej komendy, który na miejsce skierował patrol. W tym czasie sam jechał za pojazdem czekając na dogodny moment, by uniemożliwić kierowcy dalszą jazdę. Gdy nadarzyła się okazja, wyprzedził ciągnik i zatrzymał go. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że kierujący miał w organizmie prawie 2 promile – powiedział Kocur.

Mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem, który z kolei nie był dopuszczony do ruchu i nie miał obowiązkowego ubezpieczenia polisy OC.

- Kierującemu ciągnikiem grozi kara 2 lat więzienia, wysoka grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów. O jego dalszym losie zdecyduje niebawem prokurator i sąd – informuje rzecznik bielskiej policji.

Policja przypomina:
Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. W przypadku spowodowania zdarzenia drogowego, oprócz odpowiedzialności karnej, sprawca będzie musiał pokryć koszty kolizji lub wypadku. Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym odszkodowanie, jednak wystąpi do sprawcy z regresem, żądając jego zwrotu w całości.

Jazda bez uprawnień to bardzo kosztowne wykroczenie. Od 1 stycznia br. zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprawcy tego wykroczenia są znacznie surowiej traktowani przez prawo. Po pierwsze policjant nie nałoży już mandatu, tylko obligatoryjnie skieruje wniosek o ukaranie do sądu karnego. Sąd rozpoznający sprawę o to wykroczenie będzie mógł natomiast skazać obwinionego na grzywnę nie niższą niż 1500 złotych, a maksymalny wymiar grzywny to aż 30.000 złotych.
Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka wobec sprawcy środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu, na okres do 3 lat — bez względu na wysokość zasądzonej grzywny. W przypadku kiedy ta skazana osoba w czasie obowiązywania zakazu ponownie wsiądzie za kierownicę, popełnia tym samym przestępstwo z art. 244 kodeksu karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Ten, kto udostępnił pojazd osobie niemającej uprawnień do prowadzenia pojazdu, popełnia wykroczenie, za które może zostać ukarany mandatem karnym lub może przeciwko niemu zostać skierowany wniosek o ukaranie do sądu karnego.

Jeśli jesteś świadkiem tego, jak ktoś wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu, niezwłocznie zawiadom najbliższą jednostkę Policji lub numer alarmowy 112.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera