MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czeladź. Drogowe nowości dla kierowców. Do końca zmierza remont ul. Dehnelów, jest nowy wyjazd z osiedla na DK94

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Do finału zmierza drugi etap remontu ul. Dehnelów Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Do finału zmierza drugi etap remontu ul. Dehnelów Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB. Z. Szaleniec
W Czeladzi do końca zmierza gruntowny remont nawierzchni ulicy Dehnelów. Odpowiedzialny za tę inwestycję jest będziński powiat. Pojawił się też w mieście nowy wjazd na ulicę Będzińską, czyli DK94.

Ulica Dehnelów z asfaltem, finał prac już blisko

Droga powiatowa 4731S przy ul. Dehnelów w Czeladzi od dawna wymagała interwencji ekip remontowych. Taki właśnie remont rozpoczął się jesienią 2022 roku, co związane było z utrudnieniami dla mieszkańców pobliskiego osiedla, a także wszystkich, którzy kierują się tędy na co dzień w stronę ul. Legionów i dalej do Siemianowic Śląskich oraz czeladzkiego Parku Grabek.

W pierwszym etapie wykonana została kanalizacja deszczowa, konstrukcja jezdni wraz z chodnikami oraz zjazdami. Wymieniona została część oświetlenia, a także ułożona została warstwa wiążąca z asfaltobetonu na odcinku od ul. 21 Listopada do ul. Powstańców Śląskich. Wyregulowane zostały studnie i spusty uliczne oraz ustawione barierki separujące ruch pieszych.
Potem przyszedł czas na drugi etap prac, wraz z wymianą wszystkich podziemnych sieci. Ten rozpoczął się w czerwcu 2023 roku. Po miesiącach kolejnych utrudnień i ta inwestycja zmierza do końca.

- Wykonawca położył drugą warstwę asfaltu. Jeszcze tylko oprawa studzienek, drobne prace wykończeniowe przy chodnikach i cała ulica Dehnelów będzie jak nowa. Miastu pozostaną do remontu tylko niewielkie ulice, jak Miła, gdzie remont ruszy lada chwila oraz Górnicza, Parkowa i Sportowa. Jest więc szansa , że za dwa, trzy lata, wszystkie ulice w tym rejonie miasta będą wyremontowane i o dziurach w drogach po zimie przez wiele lat nie będzie już mowy. Oby tak się stało – przekazał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Do generalnego przewidziana jest sąsiednia, kolejna droga powiatowa, czyli ul. Legionów, pełna dziur, zapadlisk i pofałdowanej nawierzchni. Starostwo Powiatowe w Będzinie ma pozyskać fundusze na realizację tego przedsięwzięcia. Tak, by mogło się jak najszybciej rozpocząć.

Nowy wyjazd na DK910 w Czeladzi. Kierowcy będą musieli uważać

Kolejna, ważna nowość dla kierowców w Czeladzi to nowy wjazd na ul. Będzińską. Powstał właśnie tuż przed wiaduktem i zjazdem do stacji paliw Orlen. Przez dłuższy czas nie było zgody na budowę w tym miejscu wyjazdu z budowanego osiedla, bo przekracza on linię tramwajową i łączy się z bardzo ruchliwą ul. Będzińską. Łączy ona Czeladź z Będzinem i DK86, prowadzącą dalej do Sosnowca, Katowic lub też w przeciwną stronę do Siewierza i portu lotniczego w Pyrzowicach.

Ostatecznie taki wyjazd z osiedla na DK94 jednak powstał. Na razie jest jeszcze zamknięty, ale kiedy zostanie otwarty kierowcy z osiedla będą mogli skręcać zarówno w stronę rynku w Czeladzi i ul. Grodzieckiej, jak i w stronę Będzina. Trzeba będzie bardzo uważać, bo kierowcy lubią się w tym miejscu rozpędzić, a często urządzają sobie wyścigi, przekraczając dozwoloną prędkość. Po to, by minąć kilka pojazdów w drodze do Będzina.

- To dobra wiadomość dla miasta, bo wjazd pozwoli na to, że wkrótce zamieszka tam w gotowych już od dawna domach kilkadziesiąt nowych rodzin. To zapewne w większości będą nowi mieszkańcy, których tak mam potrzeba, bo z powodów demograficznych stale ubywa nam mieszkańców. Jest szansa, że dzięki budowanym przez deweloperów osiedlom domów jednorodzinnych, jak i budowanemu przy wsparciu miasta, osiedlu domów wielorodzinnych, zatrzymamy bardzo niedobry dla miasta trend i znów po kilkudziesięciu latach, ilość czeladzian będzie rosła – podsumował Zbigniew Szaleniec.

Kolejna inwestycja w Czeladzi: wybudują obwodnicę osiedla Rojce

W tej części miasta wkrótce rozpocznie się też pierwszy etap budowy obwodnicy osiedla Rojce. Budowa obwodnicy osiedla Rojce zostanie wsparta dofinansowaniem w wysokości ponad 1,9 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Budowa nowej drogi, obwodnicy osiedla Rojce, stanowić będzie z kolei alternatywne połączenie ulicy Grodzieckiej z ulicą Będzińską. Nowa obwodnica nie tylko stworzy alternatywny dojazd do ul. Będzińskiej, ale też otworzy dostęp do miejskich terenów budowlano-mieszkaniowe, obok powstającego już osiedla przy Będzińskiej.

Wjazd na obwodnicę od strony Będzina planowany jest przez skrzyżowanie od ul. Północnej (za MLP) a wyjazd przy wiadukcie na ul. Grodzieckiej. Pierwszy etap budowy obwodnicy prowadził będzie od ul. Grodzieckiej a kończył się na zapleczu terenów MLP i realizowany będzie w 2024 roku roku.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera