Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeladź, najstarsze miasto Zagłębia, na zdjęciach kolorowych i czarno-białych w czasach PRL. Zobaczcie, jak wtedy wyglądało!

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wyglądała Czeladź w latach 1945-1990Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądała Czeladź w latach 1945-1990Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fotopolska.eu
Czeladź jest najstarszym miastem Zagłębia, które prawa miejskie otrzymało w XIII wieku, a w tym roku mija już 762-lat od jego lokacji. Dziś prezentujemy zdjęcia i pocztówki tego miasta, które pokazują, jak wyglądało w czasach PRL-u. To naprawdę unikatowe fotografie, prezentujące miejsca i budynki, które całkiem się zmieniły a niektórych z nich już nie ma, bo zostały wyburzone.

Pierwsza wzmianka o Czeladzi pochodzi z 1228 roku i znajduje się w dokumencie Kazimierza, księcia opolskiego. Pierwotnie osada istniała na zachód od dzisiejszego centrum, przy moście Gawła, łączącym oba brzegi Brynicy. Dopiero w wyniku procesu lokacji na prawie niemieckim, czyli nadaniu nowej formy organizacyjno-prawnej, otrzymała ona także nowy kształt urbanistyczny.

Miasto może więc pochwalić się własnym rynkiem, który istnieje do dziś, a także historyczną zabudową. W czasach PRL-u miasto systematycznie się zmieniało, powstawały nowe drogi, szkoły, ośrodki zdrowia. Na zdjęciach widać więc między innymi
Szkołę Podstawową nr 7, która w Czeladzi powstała jako pierwsza w kraju szkoła "tysiąclatka" z akcji 1000 szkół na tysiąclecie państwa Polskiego. Możemy także zobaczyć uroczystość otwarcia szkoły podstawowej nr 5 przy ul. Lwowskiej 2 w 1967 roku. Są też zdjęcia szkół podstawowych nr 2 i 3. Zobaczymy także m.in. siedzibę zarządu kopalni Saturn – obecnie to hotel Pałac Saturna, klub "Pod Filarami" a współcześnie Muzeum Saturn.

Zachowały się także zdjęcia upamiętniające odsłonięcie pomnika ku czci działaczy ruchu robotniczego w 1977 roku. Widać też dawną remizę straży pożarnej, a potem kino „Uciecha”. To zdjęcie z 1966 roku, a basen w Parku Grabek widoczny jest na fotografii z 1971 roku. Ciekawie wygląda także fragment zabudowy ul. Staszica, a w tle pawilon handlowy z lat 1978-1980, którego dziś już nie ma.

Dziś Czeladź, dbając o swoją przeszłość, stara się systematycznie odbudowywać i modernizować cenne obiekty pokopalniane. Ostatnim przykładem jest świetnie odrestaurowana cechownia, gdzie mieścić się będzie muzeum górnictwa, a już działa z powodzeniem nowoczesna mediateka. Kiedyś funkcjonowały tu również z powodzeniem dwie kopalnie "Czeladź" oraz "Saturn". Pamiątką po tych czasach jest między innymi wybudowana przez Francuzów kolonia górnicza Piaski, którą także widać na fotografiach.

Warto też wspomnieć o kościele św. Stanisława BM, będącym jednym z symboli tego zagłębiowskiego miasta oraz charakterystyczną budowlą przy rynku, kojarzoną właśnie w Czeladzią.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera