MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czeladź: powstało nowe rondo. Całkowicie wyremontowane zostały też dwie kolejne miejskie ulice

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zakończył się remont ulic Kilińskiego i Niwa w Czeladzi. Na skrzyżowaniu tych dróg i ul. Bytomskiej powstało nowe rondo Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zakończył się remont ulic Kilińskiego i Niwa w Czeladzi. Na skrzyżowaniu tych dróg i ul. Bytomskiej powstało nowe rondo Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Piotr Sobierajski
W Czeladzi ostatnio zakończyła się przebudowa ulicy Ogrodowej. Teraz ze szczęśliwego finału remontów mogą ucieszyć się mieszkańcy posesji przy ulicach Niwa oraz Kilińskiego, gdzie powstało także nowe, kolejne rondo w mieście.

Wymiana słupów oraz przełożenie linii energetycznych były ostatnim akordem remontu nawierzchni ulicy Ogrodowej. Udało się to wszystko zakończyć na dobre w lipcu. Początek sierpnia przyniósł kolejne dobre wieści dla czeladzian. Tym razem do finału dotarły prace drogowe, jakie od dawna trwały na ul. Niwa oraz Kilińskiego. Szczególnie mieszkańcy posesji przy tej drugiej ulicy wyczekali się bardzo długo na koniec inwestycji, która opóźniła się z powodu splotu wielu nieszczęśliwych okoliczności o wiele, wiele miesięcy.

Nowe rondo, koniec kłopotów na Kilińskiego, czas na Bytomską

- Mamy w Czeladzi kolejne rondo, które w bezpieczny sposób połączyło ze sobą wyremontowane właśnie ulice Kilińskiego, Niwę i czekającą na remont ulicę Bytomską. Przy okazji wyremontowana została nawierzchnia historycznego mostu na Brynicy – poinformował Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Jak dodał przebudowa skrzyżowania ulic Bytomskiej, Kilińskiego i Niwy na rondo oraz remont historycznego mostu na Brynicy były ostatnim elementem ogromnej inwestycji drogowo-kanalizacyjnej w tym rejonie starego miasta. Aktualnie miasto starać się będzie o fundusze na podobny remont, jaki obejmie ul. Bytomską.

- Dopiero ta inwestycja zamknie bowiem temat wymiany wszystkich sieci w tej historycznej części miasta oraz budowy kanalizacji sanitarnej. To największe, najbardziej skomplikowane i najkosztowniejsze zadanie inwestycyjne na starym mieście, od czasu remontu rynku. Trwało bardzo długo, z wielu powodów dużo za długo, ale wreszcie się zakończyło. Mam nadzieję, że obecny stan wynagrodzi mieszkańcom tej części miasta kłopoty i utrudnienia, za które wszystkich mieszkańców tego rejonu miasta gorąco przepraszam – przekazał burmistrz Czeladzi.

Przebudowa ulicy Klińskiego powinna zakończyć się już dawno temu, ale splot niekorzystnych dla mieszkańców, często nieprzewidzianych okoliczności, sprawił, że trwała aż do teraz. Prace zaczęły się we wrześniu 2020 roku i miały potrwać kilka miesięcy. Szybko okazało się jednak, że źle ułożona, zbyt płytko, przed laty instalacja gazowa w 2021 roku wstrzymała na wiele tygodni jakiekolwiek roboty. Do tego przedłużyła się już na początku procedura uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie wód opadowych do rzeki Brynicy oraz pozwolenia na budowę, co spowodowane było sytuacją epidemiczną w kraju.

- Stary gazociąg został posadowiony na nienormatywnej głębokości, co zagrażało bezpieczeństwu mieszkańców. W konsekwencji tego Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. musiała przeprowadzić procedurę postępowania przetargowego i zlecić przebudowę gazociągu wraz z przyłączami – tłumaczył zaistniałą sytuację Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeladź.

Ulica Niwa w Czeladzi też całkowicie się zmieniła

Mieszkańcy posesji przy ulicy Niwa mają teraz dostęp do miejskiej kanalizacji, mogą chodzić po odnowionych chodnikach i jeździć po równej nawierzchni ulicy.

- Ale to nie wszystko, bo przy współpracy z powiatem udało się pozbyć z obiektów byłej spółdzielni rolniczej, należących do Skarbu Państwa, uciążliwych najemców. Wreszcie tiry i inne ciężkie samochody przestaną utrudniać życie mieszkańcom i niszczyć nową drogę. Na tym terenie, będziemy chcieli stworzyć parking, by samochody osobowe, korzystających z ogródków działkowych, nie niszczyły i nie blokowały zbudowanych na ul. Niwa chodników – zapowiedział Zbigniew Szaleniec.

Niwa to 42 miejska ulica wyremontowana w ostatnich siedmiu latach w Czeladzi.

Inwestycje drogowe w Czeladzi: ulica Staropogońska także ma być jak nowa

W wakacje zaczyna się natomiast przebudowa ul. Staropogońskiej. Obejmie odcinek o długości 690 metrów, a dokładnie od skrzyżowania z ul. Wiejską do skrzyżowania z ul. Batorego.

Zakres prac obejmuje m.in. budowę jezdni, przebudowę skrzyżowania z ul. Batorego oraz ul. Trzeci Szyb, przebudowę i budowę chodników, przebudowę i budowę zjazdów, budowę sieci kanalizacji deszczowej odwodnienia drogi, budowę sieci oświetlenia ulicznego, przebudowę sieci elektroenergetycznej, przebudowę przyłączy gazu.

Wykonawcą robót będzie firma JKT Joanna Kozera – Turczyńska z Imielina. Całkowita wartość inwestycji to 5 mln 296 tysięcy 807,82 zł. Na jej realizację miasto pozyskało dofinansowanie z programu: Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - edycja 2. To kwota 4 mln 997 tys. zł, a wkład własny miasta wyniesie 299 tys. 807,82 zł.

- Inwestycja realizowana będzie wspólnie z Czeladzkimi Wodociągami, które będą odpowiedzialne za budowę kanalizacji sanitarnej. Ta część prac będzie kosztowała 2mln 117 tys. 921,32 zł. Prace powinny rozpocząć się już w tym miesiącu, a termin ich realizacji przewidziano na 9 lipca 2024 roku – mówi Jakub Kubasik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni