Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Budżet obywatelski - na co wydać 6,6 mln?

Bartłomiej Romanek
W częstochowianach obudził się duch obywatelski. Do budżetu partycypacyjnego zgłoszono 761 propozycji, co jest w Polsce rekordem.

Aż 761 formularzy z propozycjami zadań do budżetu obywatelskiego na 2016 rok złożyli w tym roku częstochowianie. To ponad 230 więcej niż w ubiegłym roku. To najlepszy obecnie wynik w skali kraju, biorąc pod uwagę stosunek liczby wniosków do liczby mieszkańców.

Dla porównania, np. w dużo większej Łodzi mieszkańcy złożyli 645 wniosków, w Warszawie - 2333, w Katowicach - 335, w Poznaniu - 268, w Pie-karach Śląskich - 61, a w Rudzie Śląskiej - 66.

- Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy skorzystali z możliwości zgłoszenia swoich propozycji oraz wszystkim osobom zaangażowanym w promocję naszego budżetu obywatelskiego. To dzięki nim ten wynik, świadczący o tym, że budżet obywatelski jako narzędzie współdecydowania mieszkańców o miejskich zadaniach sprawdza się, rozwija - mówi prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

W czasie trwającego do 27 lipca naboru propozycji do budżetu obywatelskiego 2016 r. najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy Tysiąclecia (56), Północy (42) i Rakowa (40). 202 propozycje dotyczą tzw. zadań ogólnomiejskich, 559 - dzielnicowych.
Lista wniosków po weryfikacji zostanie opublikowana. Potem będzie czas na promocję projektów. Głosowanie odbędzie się od 2 do 8 listopada. Do rozdysponowania w ramach budżetu obywatelskiego w Częstochowie będzie blisko 6 mln 662 tys. zł.

Psi park rozrywki i zakup defibrylatorów. Co wybrać?

W propozycjach zgłoszonych do przyszłorocznego budżetu partycypacyjnego pełno jest projektów budowy dróg, chodników i placów rekreacji.

Nie brakuje jednak ciekawych i oryginalnych pomysłów. Częstochowianie chcą zadbać przede wszystkim o swoich czworonożnych przyjaciół. Dlatego po raz kolejny będzie można zagłosować na remont schroniska w Częstochowie (w ubiegłym roku projekt pechowo przegrał). Właściciele psów chcą, aby w mieście powstały specjalne wybiegi dla czworonogów, gdzie bez przeszkód można byłoby je spuszczać ze smyczy, aby mogły się pobawić. Jedna z propozycji dotyczy ustawienia w centrum tzw. rekuperatorów - specjalnych urządzeń, które po wrzuceniu do nich odchodów nagradzają właściciela psa brawami i umożliwiają wygranie nagrody. Maszyny te mają zachęcić mieszkańców miasta do utrzymania czystości oraz dbania o środowisko. Wśród propozycji są również karmniki dla wiewiórek i pływające wysepki dla ptaków wodnych w parkach podjasnogórskich. W dziedzinie zdrowia marzy się nam zakup defibrylatorów do dziesięciu miejskich instytucji i przeszkolenie ich pracowników, szkoła rodzenia, bezpłatne badania cytologiczne dla kobiet po 60. roku życia, kurs pierwszej pomocy dla mieszkańców Częstochowy i kurs na stopień młodszego ratownika WOPR. Mieszkańcy chcieliby również wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań w komunikacji. Dlatego proponują postawienie specjalnych tablic informacyjnych opartych na systemie GPS, które informowałyby pasażerów na przystankach o tym, za ile przyjedzie autobus lub tramwaj. Zgłoszono również projekt darmowego internetu Wi-Fi na Lisińcu, Promenadzie i w alei NMP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!