Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa chce zagospodarować tereny nad Wartą. Projekt mają ocenić mieszkańcy

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa chce zagospodarować tereny nad Wartą
Częstochowa chce zagospodarować tereny nad Wartą arc UMC
Miasto zleciło sporządzenie koncepcji zagospodarowania terenów nad Wartą na odcinku od okolic ulicy Drogowców aż po przełom rzeki w Mirowie.

Częstochowa zleciła ekspertom – architektom krajobrazu, przygotowanie koncepcji zagospodarowania nadwarciańskich terenów. Ich zadaniem jest powiązać dbałość o przyrodę tego obszaru z jego potencjałem wypoczynkowym. Wypracowana przez nich wizja przejdzie konsultacje społeczne.

– Poważne przedsięwzięcie, które zmieni część zielonej przestrzeni Częstochowy na lata, wymaga starannego i rozważnego przygotowania – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Myśląc o przyszłości Mirowskiego Przełomu Warty, sięgamy po pomoc specjalistów. Taki projekt powinien być przemyślany, odpowiadać na pytania o przyrodnicze, estetyczne i społeczne funkcje tego terenu. Same częstochowianki i częstochowianie także powinni wypowiedzieć się na jego temat – tak, by był zgodny z ich oczekiwaniami.

Dla samej pracowni – a zarazem fundacji – „Krajobrazy", której miasto zleciło opracowanie tej koncepcji, istotna jest aktywizacja społeczności lokalnej, która powinna mieć wpływ na przyszły kształt i sposób zagospodarowania tego obszaru. Dlatego opracowany przez fachowców projekt przejdzie konsultacje społeczne. Zarówno Miasto, jak i wykonawcy, podkreślają potrzebę promocji tego przedsięwzięcia od najwcześniejszego etapu – z gotowym projektem powinna zapoznać się bowiem jak najszersza grupa mieszkanek i mieszkańców. Oszacowanie kosztów robót niezbędnych do realizacji finalnej, możliwie najlepszej koncepcji, będzie ostatnim punktem całego procesu.

Park "Dolina Warty"

We wtorek, 16 maja, w „Fabryce Rowerów” odbyło się spotkanie prasowe poświęcone przyszłości Mirowskiego Przełomu Warty, z udziałem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka. W imieniu Centrum Usług Komunalnych umowę na opracowanie koncepcji zagospodarowania parku „Dolina Warty”, etap 1, podpisał Łukasz Kot, a ze strony „Krajobrazów” – mgr inż. Wojciech Januszczyk, który przedstawił także prezentację ilustrującą możliwe elementy zagospodarowania tej przestrzeni i jej potencjalne funkcje.

- Żyjemy w dominującym dziś modelu gospodarki liniowej, gdzie pobieramy dziewicze zasoby naturalne i wytwarzamy z nich produkty, które następnie wyrzucamy po zakończeniu ich użytkowania. Jesteśmy użytkownikami tego, co nas otacza. Można to zmienić, także w projektowaniu, i stosować zasady gospodarki cyrkularnej. Postaramy się, by nową koncepcję podporządkować idei obiegu zamkniętego – mówił podczas prezentacji prezes pracowni „Krajobrazy".

Zakres opracowania obejmuje analizy krajobrazowe, przestrzenne, komunikacyjne, społeczne oraz analizę florystyczno-fitosocjologiczną – a więc zajmującą się roślinnością i drzewostanem. Sam projekt koncepcyjny będzie składał się z części opisowej i wizualizacji. Na konsultacje społeczne złoży się prezentacja projektu, zebranie uwag do niego, kolejna prezentacja oraz podsumowanie. Umowa obejmuje też promocję projektu oraz sporządzenie wstępnej szacunkowej wyceny kosztów realizacji wybranego i zatwierdzonego przez Miasto wariantu. Wycena taka obejmie grupy robót, które umożliwią realizację finalnego wariantu etapami.

Nad opracowaniem będzie pracować trzyosobowy zespół. Mgr inż. Wojciech Januszczyk to prezes „Krajobrazów”, a zarazem konsultant Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, pomysłodawca pierwszej w Polsce Zielonej Sali Wykładowej, twórca autorskich realizacji ogrodów pod hasłem „Protest Garden”, zwracających uwagę na współczesne problemy związane z przestrzenią i krajobrazem. Towarzyszyć mu będą: dr inż. Jan Kamiński – specjalista planowania krajobrazu miejskiego, systemów zieleni miejskiej i procesów partycypacji społecznej oraz mgr inż. Karolina Wiater - projektantka architektury krajobrazu z wykorzystaniem partycypacji społecznej.

Pracownia „Krajobrazy" zajmuje się architekturą krajobrazu, a także promowaniem dobrych praktyk dbania o przestrzeń i tereny zielone. Projektuje i realizuje przestrzenie publiczne, komercyjne i prywatne. Zajmuje się też rozwijaniem świadomości obywatelskiej w kwestii dbania o wysoką estetykę krajobrazu w skali ,,mikro” i ,,makro” – poprzez warsztaty, spotkania, aktywizację obywatelek i obywateli na tym polu.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera